Styl życia

O jakie zasiłki socjalne możesz się starać mieszkając w UK?

benefity w UK

Zdjęcie autorstwa Oleg Magni z Pexels

Na przestrzeni ostatnich lat ogromna liczba Polaków wyjechała do Wielkiej Brytanii. Mimo że w wielu przypadkach były to krótkoterminowe wyjazdy mające na celu podreperowanie swoich finansów, równie duża grupa postanowiła zacząć na Wyspach nowe życie i zostać tam na stałe. Korzyści takiej decyzji nie ograniczają się jednak tylko do wyższych zarobków — osoby, które legalnie mieszkają, pracują i płacą podatki, zyskują też prawo do pobierania zasiłków. Warto więc wiedzieć, kiedy i jakie benefity w UK Ci przysługują oraz gdzie szukać pomocy w ich uzyskaniu.

Wyjazd do pracy w UK — po jakim czasie przysługuje Ci prawo do zasiłku?

By korzystać z pełnego prawa do zasiłków dostępnych w Wielkiej Brytanii, niezbędne jest posiadanie brytyjskiego obywatelstwa lub statusu osoby osiedlonej (settled). Dla osób niespełniających tego warunku do ubiegania się o wsparcie finansowe w określonych sytuacjach uprawnia status tymczasowy (pre-settled) lub prawo pobytu wynikające z zatrudnienia.

  • Do uzyskania prawa pobytu jako pracownik należy wykazać posiadanie zatrudnienia przez nie mniej niż 3 miesiące ze średnim dochodem wynoszącym przynajmniej £184 tygodniowo.
  • Do uzyskania prawa pobytu jako osoba samozatrudniona należy udowodnić osiąganie zysków wynoszących nie mniej niż £183 tygodniowo przez co najmniej 3 miesiące.

W przypadku przerwy w pracy spowodowanej poszukiwaniem nowego zatrudnienia, choroby lub ciąży istnieje możliwość utrzymania statusu pracownika lub samozatrudnienia. Prawo do pobytu możesz otrzymać również jako osoba niezatrudniona — w tym przypadku przysługuje jednak uprawnienie tylko do pobierania zasiłku na dziecko.

Podstawowe informacje o najczęściej pobieranych zasiłkach

Child Benefit

Osoby wychowujące lub utrzymujące dzieci mają prawo do wnioskowania o Child Benefit do momentu ukończenia przez nie 16 roku życia (lub 18 roku życia, jeżeli kontynuują naukę). Dla każdego dziecka zasiłek może zostać przyznany tylko jednemu z opiekunów, a świadczenie obejmuje również nieletnich zamieszkujących poza Wielką Brytanią, jeżeli przynajmniej jeden z rodziców przebywa na stałe i pracuje w UK.

Universal Credit

Universal Credit to zasiłek, z którego mogą korzystać pełnoletnie osoby przed osiągnięciem wieku emerytalnego o niskich zarobkach lub bezrobotne. Celem świadczenia jest poprawienie ich sytuacji finansowej i umożliwienie codziennego utrzymania. W przypadku wspólnego mieszkania z partnerem w ocenie wniosku i wyliczeniu należnej kwoty zostaną uwzględnione zarobki i oszczędności obu osób — wspólne oszczędności nie mogą przekraczać 16 tysięcy funtów. Liczba dzieci nie wpływa na prawo do otrzymania wsparcia w ramach Universal Credit.

Zasiłek dla bezrobotnych

Kiedy szukasz pracy możesz wnioskować o przyznanie Jobseeker’s Allowance (JSA), czyli świadczenia finansowego mającego zapewnić wsparcie w okresie bezrobocia. Warunkiem przyznania tego zasiłku jest aktywne poszukiwanie zatrudnienia w czasie otrzymywania pieniędzy. Wysokość przyznawanych kwot zależna jest od wieku wnioskodawcy — wynosi maksymalnie £59,20 tygodniowo dla osób przed 24 rokiem życia i £74,70 po osiągnięciu tego wieku.

Jak wnioskować o zasiłki?

Sposób wnioskowania oraz dokumenty, które należy dostarczyć w celu rozpatrzenia Twojej sprawy, mogą być różne w zależności od rodzaju zasiłku, o który chcesz się starać. Pod warunkiem spełnienia wymagań możesz pobierać jednocześnie więcej niż jedno świadczenie — ich całkowita suma nie może jednak przekraczać określonej kwoty maksymalnej (jest ona różna w zależności od miejsca zamieszkania i sytuacji życiowej).

By mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione zgodnie z wymaganiami, a cały proces nie ulegnie niepotrzebnie przedłużeniu, najlepiej uzyskać pomoc specjalisty w tym zakresie. W ten sposób upewnisz się, do jakich zasiłków masz prawo i podejmiesz skuteczne działania w celu ich uzyskania.

Dodaj komentarz