O czym pamiętać, zanim przygotujesz działkę pod budowę

Prace w gruncie są bardzo ważne, żeby odpowiednio posadowić dom. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrze przygotować się do kształtowania działki. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek, które znacznie uproszczą Ci to zadanie!

Jak zacząć przygotowywanie działki pod budowę?

Przede wszystkim, przyda się dobry plan – dzięki niemu unikniesz niepotrzebnego tracenia czasu. Ważny jest harmonogram prac, a także wdrożenie planów i projektu. Trzeba tego dokonać jeszcze przed momentem, zanim na terenie działki budowlanej pojawią się pierwsze sprzęty budowlane! Musisz wykluczyć wszelakie wątpliwości takie, jak:

– zagospodarowanie terenu,
– projekt domu,
– rodzaj gruntu,
– kształt domu jednorodzinnego,
– poziom wód gruntowych,
– ukształtowanie terenu wokół posesji.

Nie zapominaj o tym, że często w ziemi znajduje się wiele… tajemnic. Żeby je rozwikłać, przyda się wyszkolony geotechnik, który zbada grunt i rozwieje wszelakie Twoje wątpliwości. Oceni on też stan gruntu, dzięki czemu będziesz wiedział, jak rozplanować posadowienie domu. Może się bowiem okazać, że np. zamarzysz o piwnicy na gruncie – jednak opinia geotechniczna wyraźnie na to… nie zezwoli. Koszt takiego badania wynosi zazwyczaj między 1000 a 6000 zł. Kiedy już będziesz mieć wyniki badania na piśmie, architekt będzie w stanie przygotować dla Ciebie zupełnie indywidualny projekt domu. Ekspertyza przyda się też po to, by zaadaptować ewentualny projekt katalogowy.

Czy plan zagospodarowania jest ważny?

Oczywiście, że tak! To ważna część projektu architektonicznego, powstała w oparciu o aktualną mapę geodezyjną. Plan zagospodarowania musi zwierać:

– obrys działki,
– rzędne parteru,
– umiejscowienie poszczególnych części domu.

Możesz taki plan zlecić architektowi krajobrazu bądź… projektantowi ogrodów. Rzecz jasna, teren wokół Twojego domu wcale nie musi być płaski. Ukształtowanie terenu to jeden z elementów, które powinny być zawarte w planie zagospodarowania działki. Oczywiście, możesz go podwyższyć – zwłaszcza, jeżeli zależy Ci na widoku na ciekawy fragment otaczających dom krajobrazów (np. na jezioro). Pamiętaj jednak, że decyzja o zmianie wysokości terenu powinna zostać zaplanowana odpowiednio wcześniej i uwzględniona w dokumentacji budowlanej!

Teren możesz także obniżyć, jeśli np. działka jest wąska i nie możesz przez to zaplanować garażu przy budynku. Wówczas trzeba go schować… pod ziemią. Aby zapewnić do niego dojazd, teren obniżyć należy od poziomu zero do progu bramy garażowej. Podobnie sprawa ma się z piwnicą. Musisz tylko uważać, aby takie działania (jak obniżanie czy podwyższanie działki) nie zachwiały stosunków wodnych w okolicy działki ani nie naruszały przepisów ustawy o odpadach!

Jak powinien wyglądać plan wykopów?

Wykopy mogą zacząć być robione dopiero, gdy budynek wytyczy geodeta. Wówczas musisz skonsultować się z Kierownikiem budowy i ustalić, jaki dokładnie ma być wykop. Bez względu na jego rodzaj, dno powinno się znaleźć poniżej poziomu przemarzania gruntu (od 0,8 m do 1,4 m). Kierownik musi więc policzyć, ile metrów sześciennych ziemi może on pozyskać z wykopu. To bardzo ważne, aby można było wyznaczyć miejsce na składowanie ziemi. Wszystko wynika oczywiście również z projektu budowlanego.

Czasami jednak, w czasie wykopów można natrafić na różne problemy. Wypada wiedzieć, jakie z nich są dość… powszechne:

  • wysoki poziom wód gruntowych – wystarczy zrezygnować z piwnic osadzonych w gruncie
  • skarpa – trzeba ją wyprofilować, o ile nie chcesz stawiać… drogich fundamentów schodkowych!
  • grunt o słabej nośności – należy zastosować wtedy specjalne fundamenty albo wymienić ziemię na grunt o wymaganej nośności
  • szkody górnicze

O czym trzeba pomyśleć, zanim działka zacznie się kształtować?

Roboty ziemne wcale nie są łatwe. Trzeba bowiem wiedzieć m.in. o tym, jak:

– stworzyć wzniesienia,
– zrobić obniżenia,
– odprowadzić wodę gruntową,
– zapobiec osuwaniu się skarpy,
– zaplanować rozmieszczenie roślin i odpowiednio je zabezpieczyć.

Należy pamiętać również o czasie, w jakim zamierzasz ukształtować teren. Najlepiej, kiedy będzie to okres między kwietniem, a październikiem. Pamiętaj również o tym, że prace nad działką budowlaną nie powinny się odbywać w… dni deszczowe! Po zakończeniu robienia wykopów, Kierownik budowy powinien dokonać ich odbioru i potwierdzić to odpowiednim wpisem do dziennika budowy.

Szacowanie wydatków

Mimo, że roboty ziemne nie są bardzo kosztowne, są istotnym ważnym elementem powstawania domu. Prace nad gruntem pod dom stanowią ok. 4% całej inwestycji – zatem, może to być kilkanaście złotych 1 metr kwadratowy. Prace ziemne zlecasz tej samej ekipie, która będzie wznosiła dom? Wyceny dokonaj zatem… kompleksowo! Licz się również z tym, że wybrany przez Ciebie wykonawca może określić stawkę ze względu na np.:
– m3 wykopu,
– kategorię gruntu,
– sposób prowadzenia robót,
– dojazd na teren budowy,
– czas pracy.

Koszt robocizny i sprzętu, który potrzebny będzie w przygotowywaniu działki pod budowę, zazwyczaj szacuje się dość podobnie. Pamiętaj o ustaleniu ceny z wykonawcami, zanim zaczniesz wznosić dom!