o czym myślą koty kocie sekrety oczami naukowców

Koty są szeroko rozpowszechnione w naszym codziennym życiu. Wiele z nas posiada w domu mruczka. Jeszcze więcej mija koty na ulicach. To fascynujące i niezwykle mądre stworzenia. Nie bez powodu mówi się, aby do wpisów w social mediach dodawać zdjęcia mruczków, gdyż zwiększają one ich zasięg. Z myślą o miłośnikach tych uroczych stworzeń Thomas McNamee napisał książkę pt. O czym myślą koty? Kocie sekrety oczami naukowców. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Thomas McNamee obala mity nt. kotów

Pretekstem do napisania książki okazała się mała zagubiona kotka. Thomas McNamee postanowił ją bacznie obserwować, aby przyjrzeć się jej zwyczajom. Poczynione przez niego doświadczenie wraz z pracami naukowymi  stały się podstawą do napisania książki O czym myślą koty? To wartościowa pozycja, ponieważ obalono w niej wiele popularnych mitów, które krążą i wprowadzają ludzi w błąd. Akcja książki rozgrywa się w pięknej scenerii przyrody.

Koty to urodzeni łowcy, o których zwykło się mówić, że chadzają własnymi drogami i zawsze spadają na cztery łapy. Jest w tym sporo prawdy. Osoby, które wypuszczają mruczka z domu na spacer, muszą liczyć się z tym, że padnie on ofiarą innego drapieżcy lub wpadnie pod samochód..

O czym myślą koty? Kocie sekrety oczami naukowców

Poznając małą, czarną kotkę o imieniu Augusta, dowiadujemy się sporo nt. budowy i funkcjonowania kociego mózgu. Autor wskazuje, które obszary uaktywniają się u zwierzęcia podczas kontaktu z człowiekiem. Spostrzeżenia dotyczące układu nerwowego kotów wnoszą wiele wartościowych informacji w kontekście możliwości tresury kota, jego upodobań zabawkowych oraz pilnowania własnego terytorium.

Thomas McNamee wprowadził do swojej książki O czym myślą koty? Kocie sekrety oczami naukowców ciekawostki dotyczące udomowienia kota w Egipcie i na Cyprze. Znajdziemy tutaj też informacje dotyczące ras i emocji przeżywanych przez te zwierzęta.  A wszystko to w oparciu o badania przeprowadzone pod kątem zależności społecznych i zachowań.

Warto objąć dzikie koty ochroną

Thomas McNamee pokazuje też, jakie korzyści zdrowotne może przynieść posiadanie kota.  Zwraca też uwagę na problemy związane z socjalizacją tych zwierząt.  Thomas McNamee zdradza też, dlaczego koty nie widzą w całkowitej ciemności i jak nauczyć je korzystania z kuwety.  Podkreśla też, jak ważna jest ochrona dzikich gatunków tych zwierząt, które nierzadko stają się celem polowań.

O czym myślą koty? Kocie sekrety oczami naukowców to naprawdę dobra książka poparta solidną bibliografią, choć ma naukowe podłoże jest napisana językiem przystępnym dla każdego czytelnika. Nie trzeba być doktorem biologii ani weterynarii, by zrozumieć przekaz.  Jeśli kochasz koty, koniecznie musisz sięgnąć po tę pozycję.