O czym informuje nas żal
Zdjęcie autorstwa Alex Green z Pexels

Żal, podobnie jak wszystkie inne emocje, odgrywa w naszym życiu istotną rolę. Często postrzegamy go jako coś złego, czego chcemy się pozbyć. Tymczasem nie warto tłumić w sobie żadnych uczuć, także tych negatywnych. O czym informuje nas żal?

Czego najczęściej żałujemy?

Możemy żałować zarówno niewykorzystanych okazji, jak i tego, co zrobiliśmy. Tuż po podjęciu jakiejś decyzji możemy żałować jej skutków. Np. postanowiłyśmy się wyprowadzić od partnera, ponieważ liczyłyśmy, że w ten sposób damy mu do zrozumienia, że nie akceptujemy jego zachowania. On jednak wcale o nas nie walczy i czujemy żal, że nie rozwiązałyśmy problemu w inny sposób. Z dłuższej perspektywy czasu częściej jednak żałujemy tego, czego nie zrobiłyśmy, ponieważ zabrakło nam odwagi i determinacji. Np. możemy żałować tego, że podczas studiów nie pracowałyśmy zawodowo, aby już wtedy zdobyć doświadczenie niezbędne na rynku pracy.

Żal informuje nas o niewykorzystanym potencjale

Żal pełni bardzo istotną funkcję. Informuje nas bowiem o niewykorzystanym potencjale. Często możemy naprawić pewne błędy. Jeśli np. żałujemy, że tak łatwo przekreśliłyśmy swojego eks, z biegiem czasu widzimy, że oceniłyśmy go pochopnie, możemy próbować odbudować związek. Jeśli żałujemy, iż nie ukończyłyśmy jakiegoś kursu, zawsze jest pora, aby to nadrobić. W końcu na naukę nigdy nie jest za późno, podobnie jak na zmianę ścieżki zawodowej.

Żal informuje nas o tym, co dla nas ważne

Wbrew pozorom, żal pełni bardzo istotną rolę. Informuje nas bowiem o tym, co dla nas ważne. Często czujemy się w życiu zagubione. Nie wiemy, którą ścieżką podążać. Podejmujemy złą decyzję i czujemy żal. To znak, że powinnyśmy były obrać inną drogę. Np. jeśli zmieniłyśmy pracę na lepiej płatną, ale dającą mniej satysfakcji zawodowej, to może warto powrócić do tego, co robiłyśmy wcześniej za mniejsze pieniądze.

Żal pozwala wyciągnąć wnioski i unikać błędów

Jeśli czegoś żałujemy, np. słów wypowiedzianych pod wpływem emocji, możemy z tego wyciągnąć wniosek na przyszłość. Następnym razem postawimy na samokontrolę i będziemy uważały na to, co i jak komunikujemy. Każdy z nas popełnia błędy, ale sztuką jest nie popełniać tego samego wielokrotnie, tylko od razu wyciągnąć stosowne wnioski i wcielić je w życie.

Żal po stracie bliskiej osoby

To normalne, że po śmierci bliskiej osoby lub rozwodzie czujemy żal. To znak, że ta relacja była dla nas ważna. Niestety, już do niej nie wrócimy. Warto pogodzić się z tą sytuacją, by żal po stracie bliskiej osoby nie przekształcił się w rozpacz, a następnie w depresję.