o-czym-informuja-nas-obrzeki

Gdy pojawia się obrzęk na naszym ciele, często bagatelizujemy go, uznając za efekt zbyt długiego przesiadywania przed telewizorem lub komputerem, przegrzania, zmęczenia, niedoboru snu lub nadużycia alkoholu. Kiedy jednak obrzęknięcie zaczyna tworzyć się coraz częściej, a zimny okład nie niweluje objawu, jest to sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego.

Żylaki i zapalenie żył

Ciągłe uczucie ciężkich nóg, obrzęk i ból przy długim staniu lub siedzeniu mogą zwiastować nam stany zapalne żył oraz powstawanie żylaków. Nieleczone obrzęki łydek i kostek mogą doprowadzić do zastoju krwi, wynikiem czego jest powstanie stanu zapalnego w żyłach.

W efekcie tego dochodzi do uszkodzenia naczyń żylnych, umożliwiających odprowadzanie krwi z nóg do serca, przez co tworzą się żylaki. Ich powstawaniu szczególnie sprzyja nadwaga, nadciśnienie i choroba wieńcowa, a także skłonności genetyczne. Natomiast obrzęk jednej tylko nogi – często powiązany z bólem w okolicy kolana – jest symptomem zakrzepicy żył, z czym koniecznie należy zwrócić się do lekarza.

Choroby układu krążenia

Przy niewydolności serca obrzęki pojawiają się zazwyczaj na nogach i są ułożone symetrycznie. Na początku możemy zauważyć je na kostkach, z czasem jednak przesuwają się coraz to wyżej, przechodząc na podudzia. Nasilają się zwykle w ciągu dnia, osiągając apogeum wieczorami. Zwykle ustępują wraz z nocą, choć w zaawansowanej formie choroby mogą utrzymywać się nawet rankiem. Łatwo je rozpoznać: jeśli po uciśnięciu, w ciele powstanie dołek, który dopiero po chwili się wyrówna, oznacza to zaburzenie krążenia krwi.

A. Złotkowska