przyczyny-ntm

Przy wyjaśnianiu przyczyn NTM należy zauważyć, że są one różne w zależności od rodzaju schorzenia. Nietrzymanie moczu może być spowodowane procesem starzenia się, jednak błędnie jest je kojarzyć tylko z osobami w podeszłym wieku.

Przyczyny NTM

Nietrzymanie moczu może być bowiem wywołane przez infekcję układu moczowego, osłabienie cewki moczowej, otyłość, przewlekłe zaparcia. Istotne są również zmiany hormonalne (odpowiedzialne za pojawianie się NTM u kobiet w okresie menopauzy). W najczęściej występujących postaciach – czyli wysiłkowym nietrzymaniu moczu oraz nietrzymaniu moczu z naglącym parciem – źródła problemów, jak również towarzyszące objawy są inne.

Zagrożenie wysiłkowym nietrzymaniem moczu jest większe u kobiet, dodatkowo wzrasta wraz z liczbą ciąż i porodów a także wraz z wiekiem (po 40 roku życia). Ryzyko zachorowania zwiększają także otyłość, przewlekłe zaparcia oraz przebyte operacje ginekologiczne. Schorzenie to jest spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają się wokół cewki moczowej. W wyniku tego następuje wyciek moczu z pęcherza (kiedy wzrasta w nim ciśnienie). Wyciek pojawia się zazwyczaj podczas wysiłku fizycznego, ale także przy kichaniu, kaszlu (gdy przepona intensywnie pracuje).

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem jest natomiast spowodowane nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza (często dochodzi do rozpoznania tzw. zespołu nadpobudliwego pęcherza). Nagłe parcie może pojawiać się zarówno w dzień, jak i w nocy, przy czym jest ono tak silne, że nie sposób go zignorować. Pęcherz w tym schorzeniu kurczy się zbyt szybko i zbyt wcześnie. Nie czeka na sygnał z mózgu. Trudno jest wyjaśnić genezę tej patologii. Pocieszające jest jednak to, że każdą postać NTM można skutecznie leczyć.

Redakcja