nietrzymanie-moczu-a-miesnie-kegla

W trakcie menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy zanikowe w narządach moczowo-płciowych, nieotrzymanie moczu jest ich skutkiem. Jest to osłabienie zwieracza cewki moczowej i zwiotczenia mięśni dna macicy.

Nietrzymanie moczu

Początkowo wydaje się, że problem nie jest uciążliwy, a krople moczu mogą się wydostać przy kaszlnięciu czy kichnięciu. Jednak nie leczone schorzenie może spowodować, że najmniejszy wysiłek, bieganie albo wchodzenie spowodują wypływ moczu. Na tę dolegliwość cierpi ok. 25 proc. kobiet po menopauzie, lecz niewiele z nich zgłasza się do lekarza.

Nietrzymanie moczu nie musi mieć podłoża wyłącznie menopauzalnego. Parcie na mocz występuje również wraz ze zmianami miażdżycowymi w tętnicach oraz przy niektórych schorzeniach serca.

Cukrzyca też może przyczynić się do częstszego oddawania moczu. Jednak najczęstszą z przyczyn jest infekcja pęcherza moczowego bądź nerek. Istotne jest by wcześnie zgłosić się do lekarza, gdyż rezultaty leczenia będą lepsze. Ważne jest także wykonywanie regularnie badań takich jak: pomiar ciśnienia tętniczego, badania krwi i moczu.

Kanka