NTM Przyczyny NTM

NTM – przyczyny schorzenia

ntm-przyczyny-schorzenia

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem polegającym na niezamierzony (całkowitym lub częściowym) opróżnianiu pęcherza moczowego.

Schorzenie to dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku, jednak wśród zachorowań przeważają kobiety powyżej 40 roku życia, oraz osoby w podeszłym wieku. Do najczęściej występujących typów NTM należą: wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z naglącym parciem.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu można dopatrywać się w osłabieniu mięśni dna miednicy. Nie zaciskają się one prawidłowo wokół cewki moczowej, co prowadzi do wycieku moczu z pęcherza, gdy tylko rośnie w nim ciśnienie.

Najczęściej do takich wzrostów ciśnienia dochodzi podczas wysiłku fizycznego, oraz czynności takich jak kichanie, kaszel czy śmiech. Wśród kobiet czynnikami wpływającymi na osłabienie mięśni dna miednicy są m.in. ciąże, porody, menopauza, operacje ginekologiczne, ale również otyłość.

Parcia naglące

Jeżeli chodzi o genezę nietrzymania moczu z naglącym parciem, to leży ona w nieprawidłowej i nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Intensywne parcie pojawia się w niektórych sytuacjach (bezpośrednio po nim następuje oddanie moczu) – zazwyczaj wiąże się ze zmianą pozycji, trwaniem stosunku seksualnego.

Redakcja

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem polegającym na niezamierzony (całkowitym lub częściowym) opróżnianiu pęcherza moczowego.

Czynnikiem inicjującym parcie mogą być również określone dźwięki. Pęcherz kurczy się w tym schorzeniu zbyt wcześnie, zanim zostanie wypełniony i zanim otrzyma sygnał z mózgu. W większości przyczyn tego „zachowania” pęcherza nie sposób wyjaśnić.

W każdym razie – niezależnie od rodzaju schorzenia – konieczne jest odbycie konsultacji (z lekarzem rodzinnym bądź urologiem) oraz rozpoczęcie leczenia. NTM jako choroba nie prowadzi do poważnych zagrożeń zdrowia fizycznego, jednak znacząco obniża jakość życia oraz komfort psychiczny. Ponad to – nietrzymanie moczu może być objawem innej, poważniejszej choroby.

Redakcja

Dodaj komentarz