Leczenie NTM NTM Objawy NTM

NTM – pierwsze sygnały

ntm-pierwsze-sygnaly

Zastanawiasz się czasami czy problem nietrzymania moczu może dotknąć także Ciebie? Nie musisz żyć w niepewności. Sprawdź jakie są pierwsze symptomy NTM.

NTM, czyli niekontrolowany wyciek moczu, to problem 3 milionów Polek, który wbrew pozorom dotyka nie tylko panie po pięćdziesiątce. Na NTM skarży się także wiele młodych kobiet.

Kto jest narażony na NTM

Nietrzymanie moczu jest głównie kojarzone z menopauzą. Co 4 kobieta po 45. roku życia cierpi na tą dolegliwość. Winne są tu głównie hormony, które powodują rozluźnienie więzadeł i mięśni oraz zmniejszają ukrwienie miednicy. NTM są także zagrożone młode kobiety, ponieważ ciąża i poród mogą osłabić mięśnie dna miednicy, co może skutkować rozwojem tej dolegliwości. Dodatkowo osoby, które chorują na schorzenia układu moczowego mogą w przyszłości cierpieć na NTM.

Test na nietrzymanie moczu

Objawami NTM są przede wszystkim: silne i nagłe uczucie parcia na pęcherz, popuszczanie moczu podczas wysiłku czy zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Niektóre symptomy nietrzymania moczu można zauważyć już na bardzo wczesnym etapie choroby. Odpowiedz na poniższe pytania i zastanów się, czy ten problem dotyczy także Ciebie?

  • Czy zdarza Ci się poczuć nagłą i bardzo silną potrzebę oddania moczu?
  • Czy chodzisz do toalety częściej niż 7 razy w ciągu dnia?
  • Czy chodzisz do toalety kilka razy w ciągu nocy?
  • Czy zdarzyło Ci się nie utrzymać moczu przed skorzystaniem z toalety?
  • Czy zdarzyło Ci się nie utrzymać moczu w czasie wysiłku fizycznego, głośnego śmiania, kichania lub kasłania?

Nawet jedna twierdząca odpowiedź oznacza, że możesz być zagrożona NTM. Choć to dopiero pierwsze sygnały choroby warto udać się do lekarza. Nie panikuj – na tym etapie możliwa jest skuteczna walka z tą chorobą.

Milena L.

Zastanawiasz się czasami czy problem nietrzymania moczu może dotknąć także Ciebie? Nie musisz żyć w niepewności. Sprawdź jakie są pierwsze symptomy NTM.

Jak powstrzymać nietrzymanie moczu

Pierwszym ratunkiem przy NTM są proste i niezwykle skuteczne ćwiczenia usprawniające mięśnie Kegla, które są odpowiedzialne za kontrolę i podtrzymanie dna miednicy i pęcherza. Mięśnie te mogą ulec zwiotczeniu na skutek działania hormonów, chorób układu moczowego czy porodu. Aby przywrócić im sprawność, wystarczy kilka razy w ciągu dnia zaciskać i rozluźniać mięśnie pochwy i odbytu. Można to robić także w trakcie oddawania moczu, ćwicząc powstrzymywanie mikcji i napieranie na pęcherz.

Kolejnym sposobem na zapobieganie NTM jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Na skutek częstych infekcji również może dojść do upośledzenia działania pęcherza moczowego i cewki. Bardzo dobrym sposobem na poprawienie stanu układu moczowego są preparaty zawierające na przykład ekstrakt z liści pokrzywy czy ekstrakt z owoców żurawiny. Takie suplementy są dostępne w każdej aptece bez recepty.

NTM to bardzo trudna dolegliwość, odciskająca swoje piętno także na psychice, jednak uchwycenie pierwszych sygnałów może się przyczynić do skutecznego przeciwdziałania jej postępowi.

Milena L.

Komentarze (4)

pati25

8 lat temu

Ten problem NTM ,narazie mnie nie dotyczy.I mam nadzieję,że nie będzie.Nie zauważyłam żadnych sygnałów.Póki co dbam o profilaktykę.Stosuję suplement z żurawiną,ćwiczę mięśnie Kegla

drobina

9 lat temu

Zawsze czytam artykuły na temat NTM. Póki co, ten problem mnie nie dotyczy, ale nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć. Nie ukrywam, że boję się takich komplikacji. Profilaktycznie dość regularnie ćwiczę mięśnie Kegla, w nadziei, że uniknę problemów z NTM.

Tess

9 lat temu

Kilka punktów zaobserwowałam u siebie, choć nie jest całkiem źle. Będę stosowała wszystkie wskazówki aby stan się nie pogłębił 🙂

Mindi

9 lat temu

Te wiadomości uspokoiły mnie, na tę chwilę nie zagraża mi NTM 🙂 Ale i tak będę się stosowała do wszystkich zaleceń oraz ćwiczyła mięśnie Kegla, tak profilaktycznie.

Zostaw komentarz