NTM – kobiecy problem

3
29

Za sprawne funkcjonowanie układu moczowego odpowiada wiele elementów, uszkodzenie jednego z nich może zachwiać pracą pozostałych. Budowa anatomiczna kobiet sprawia, że są one bardziej narażone na nieprawidłowości funkcjonowania układu moczowego – w tym NTM.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa nietrzymania moczu u kobiet, są przebyte choroby – nowotwory układu rozrodczego, cukrzyca, choroba Parkinsona czy Alzheimera, przyjmowanie niektórych leków. Kobiety chorujące na cukrzycę częściej zgłaszają się do ginekologa ze stanami zapalnymi pochwy i dróg moczowych.

To są problemy, z którymi boryka się znakomita większość kobiet. Nie u wszystkich wystąpi NTM, ale nie należy lekceważyć ryzyka. Ćwiczenia mięśni Kegla nie wymagają dużo wysiłku, a ich regularne wykonywanie pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka NTM.

Seni

3 KOMENTARZE

  1. Tak patrzę ostatnio na wasze komentarze w tym dziale i przyszla mi do glowy refleksja ze nietrzymanie moczu to chyba bardziej wstydliwy temat niz menopauza. Bo wszystkie zgodnie mowicie „tak, tak, trzeba przelamac tabu” ale zadna z was nie przyznala sie ze ma taki problem (ok, jedna sie przyznala, ale to potwierdza tylko regule).

  2. Nie przyznałam się, bo całe szczęście nie mam takiego problemu. Co nie znaczy, że się go nie obawiam. Sądząc po ilości artykułów na temat NTM (nie tylko na tym portalu), sprawa jest rzeczywiście poważna. Moja pani ginekolog ciągle zachęca wszystkie pacjentki do ćwiczeń mięśni Kegla. Staram się jak najczęściej do tego stosować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ