Nowoczesne metody oczyszczania twarzy
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Oczyszczanie twarzy odgrywa kluczową rolę w pielęgnacji tej części ciała. Każda z nas marzy o idealnej skórze, jednak często dopuszcza się elementarnych zaniechań, które wpływają negatywnie na jej stan. Nierzadko zakładamy, że nasza cera nie wymaga oczyszczania, skoro w ogóle nie nakładamy makijażu.  Przedstawiamy nowoczesne metody oczyszczania twarzy. Co warto o nich wiedzieć?

Spis treści:

  1. Ekologiczne metody oczyszczania twarzy
  2. Nowoczesne metody oczyszczania twarzy. Szczoteczka soniczna
  3. Urządzenie do peelingu kawitacyjnego

Ekologiczne metody oczyszczania twarzy

W dzisiejszych czasach, gdy topnieją lodowce, a klimat gwałtownie się zmienia, coraz więcej mówi się o zrównoważonym rozwoju i konieczności ograniczenia liczby produkowanych odpadów. Niewątpliwie to istotna kwestia. Warto zacząć od małych kroków. Jednym z nich może być ekologiczne oczyszczanie twarzy.  Na rynku można spotkać specjalne rękawice z mikrofibry do mycia twarzy. Z ich pomocą pozbędziemy się nie tylko sebum oraz zanieczyszczeń, ale też makijażu. Nie musimy do tego celu używać toniku, płynu micelarnego czy żelu do mycia twarzy. Stanowi to sporą oszczędność dla naszego portfela. Ponadto korzystnie wpływa na środowisko, ponieważ rękawica z mikrofibry do mycia twarzy pozwala ograniczyć zużycie kosmetyków. Ponadto to idealna metoda oczyszczania cery alergicznej i skłonnej do podrażnień. Sama rękawica do demakijażu z mikrofibry nie uczula, a my unikamy stosowania zbędnej chemii. Stanowi ona rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ jest przedmiotem wielokrotnego użytku. Jedna wystarcza na 3 miesiące codziennego stosowania. Jak to możliwe, że rękawica do demakijażu z mikrofibry usuwa z twarzy podkład przy wykorzystaniu wyłącznie wody? Tutaj mamy dla was mały tip, szybciej pozbędziecie się make upu za pomocą ciepłej wody. Jest to możliwe, ponieważ włókna mikrofibry są na tyle cienkie, że rozrywają napięcie powierzcniowe między olejkami podtrzymującymi makijaż a naszą skórą.  Do dyspozycji mamy także waciki bawełniane wielokrotnego użytku. Za ich pomocą usuwamy makijaż w tradycyjny sposób, czyli sięgając po płyn micelarny czy mleczko do demakijażu. Zarówno waciki bawełniane wielokrotnego użytku, jak i rękawice do demakijażu z mikrofibry możemy prać ręcznie wodą z szarym mydłem lub w pralce. Przy czym w tym drugim przypadku należy unikać płynów do płukania i wybrać hipoalergiczny środek piorący.  Inaczej możemy dorobić się alergii. Waciki kosmetyczne wielokrotnego użytku wystarczają nam na 3 miesiące. W tym czasie zużylibyśmy 400 tradycyjnych wacików.

waciki bawełniane wielokrotnego użytku

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Nowoczesne metody oczyszczania twarzy. Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna stanowi wielkie odkrycie dla miłośniczek gładkiej cery. Pozwala ona oczyszczać skórę w sposób bardziej efektywny. Jest ona w stanie wykonać 300 ruchów na minutę. W tym miejscu warto podkreślić, iż materiał, z którego wykonano urządzenie do oczyszczania twarzy, ma ogromne znaczenie. Najlepsze są silikonowe szczoteczki soniczne. Te bowiem są całkowicie bezpieczne, hipoalergiczne i łatwe do utrzymania w czystości. Nie stanowią bowiem pożywki dla mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych. Szczoteczka soniczna może nam służyć przez długie lata.  W jej przypadku musimy natomiast zachować umiar. Cera wrażliwa i naczynkowa traci swój płaszcz hydrolipidowy wskutek zbyt częstego oczyszczania skóry twarzy szczoteczką soniczną. W rezultacie staje się podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne. Także cera tłusta nie powinna być zbyt często traktowana ultradźwiękami. W jej przypadku po szczoteczkę soniczną należy sięgać 2 razy w tygodniu tak, jak po zwykły peeling mechaniczny. Stosowana zbyt często może nasilać przetłuszczanie się skóry twarzy.

Urządzenie do peelingu kawitacyjnego

W ostatnich latach niezwykle popularny stał się peeling kawitacyjny. Urządzenie, które pozwala przeprowadzić ten zabieg, jest stosunkowo tanie, nierzadko tańsze od samej szczoteczki sonicznej.  Tutaj wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które oczyszczają skórę twarzy. Urządzenie do peelingu kawitacyjnego przykładamy do wcześniej zwilżonej twarzy. Wskutek fal ultradźwiękowych oczyszcza ono skórę. W praktyce wygląda to tak, iż dochodzi do zamiany fazy ciekłej w gazową. Powstaje pęcherzyk, który pękając, odrywa od skóry zanieczyszczenia oraz martwe komórki naskórka.  Nowoczesne metody oczyszczania twarzy obejmują także jonoforezę, która doskonale sprawdza się przy cerze tłustej. Skóra sucha może natomiast skorzystać z sonoforezy, która polega na wprowadzaniu substancji aktywnych z kosmetyków w głąb skóry.