nowe niebo

Nowe niebo to najnowsza powieść Hanny Cygler, która swoją premierę miała w II połowie kwietnia. Ukazano w niej historię rodziny Halmanów, która pochodzi z Kaszub i na przełomie XIX i XX wieku została zmuszona do emigracji za Wielką Wodę. Czy Nowe niebo to równie dobra książka jak poprzednie dzieła literackie Hanny Cygler?

Nowe niebo – powieść o trudach emigracji

Porzucenie dotychczasowego życia, które dobrze znamy, nigdy nie jest łatwe. Gdy wyjeżdżamy za chlebem, tęsknimy za przyjaciółmi, znanymi kątami, a nawet regionalną kuchnią. Nie inaczej było w przypadku rodziny Halmanów. Osoby, które pozostają w kraju, często myślą o emigrantach: szczęściarze. Dobrze zarabiają, niczego im nie brakuje, żyją na wysokiej stopie. Tymczasem prawda jest taka, że tam, gdzie nas nie ma, trawa zawsze wydaje się bardziej zielona. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku rodziny Halmanów. Gdy docierają do Stanów, okazuje się, że wszystko tam jest nowe i obce. Nawet słońce i gwiazdy wydają się inne niż na Kaszubach. Wbrew obiegowej opinii życie na emigracji nie jest łatwe. Czasem naprawdę trzeba się sporo natrudzić, aby znaleźć dobrą pracę. Nierzadko na początku trzeba realizować się na stanowisku poniżej swoich kwalifikacji.

Rola najbliższych w życiu człowieka na emigracji

W powieści Nowe niebo Hanna Cygler pokazuje, jak ważne w codziennym życiu jest wsparcie najbliższych. Gdyby członkowie rodziny Halmanów pojechali osobno do Stanów, z pewnością trudniej byłoby im się odnaleźć w nowej dla nich rzeczywistości. Nowe niebo to powieść dość mocno osadzona w realiach XIX i XX wieku. Widać, że autorka przejrzała wiele publikacji z tamtego okresu, aby jak najwierniej oddać rzeczywistość.

Hanna Cygler na kartach powieści Nowe niebo ukazuje dzieje Kaszubów, którzy na przełomie XIX i XX wieku licznie emigrowali do Winony w stanie Minnessot. Autorka opisała trudy życia poza ojczyzną i próby poszukiwania własnej tożsamości w nowym miejscu. Nie zabrakło również wątków poświęconych relacjom rodzinnym, które mają ogromny wpływ na poczucie szczęścia i spełnienia. Polacy są bowiem bardzo rodzinnym narodem, któremu trudno żyć z dala od bliskich. Rozłąka budzi w nich ogromne pokłady sentymentalizmu.

Hanna Cygler pokazuje liczne problemy społeczne przełomu XIX i XX wieku

Nowe niebo to powieść dla osób wrażliwych na krzywdę innych ludzi. Nie brakuje tutaj wątków poświęconych życiu w ubóstwie. W wielu rodzinach nawet dziś brakuje środków finansowych na zaspokojenie najbardziej elementarnych potrzeb życiowych. Nowe niebo to także powieść, w której ukazano prawdę o podbijaniu Ameryki przez białych mieszkańców. Potrafili być oni niezwykle okrutni dla rdzennej ludności, która praktycznie została pozbawiona wszelkich praw. Najwyżej w hierarchii społecznej stał biały mężczyzna. Biała kobieta była już traktowana jako gorsza i mniej wartościowa. Przełom XIX i XX wieku to czas, w którym panie zaczynały walczyć o swoje prawa i powoli się emancypowały. Najniżej w hierarchii stali ludzie o innym kolorze skóry, którzy byli traktowani jako tania siła robocza. Warto sięgnąć po powieść Nowe niebo, aby przekonać się, do jakich okrucieństw gotowy jest drugi człowiek.