Styl życia

Niskie zarobki kobiet jako forma dyskryminacji

Niskie zarobki kobiet jako forma dyskryminacji

Czy wiesz, że nawet znane kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, choć wykonują tę samą pracę? Jest to problem nie tylko obecny w Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych, a nawet w prorównościowej Szwecji. Niskie zarobki kobiet to forma dyskryminacji na rynku pracy, co ciekawe, dotyka ona także aktorki i panie odnoszące sukcesy w sporcie.

Mundial z udziałem kobiet

Czy wiesz, że we Francji trwa właśnie Mundial z udziałem kobiecych reprezentacji w piłce nożnej? Zapewne nie masz o tym zielonego podejścia, bo żadna z dużych stacji go nie transmituje i nie nagłaśnia.  Gdy w zeszłym roku trwał Mundial w Rosji, wszędzie pokazywali męskie reprezentacje w piłce nożnej.  Pomimo utrudnionego dostępu transmisję ceremonii otwarcia kobiecego Mundialu śledziło niewiele mniej osób niż analogiczną uroczystość w wersji męskiej.

Dlaczego najlepsza reprezentacja kobiet w piłce nożnej dostanie mniej pieniędzy

Niestety, dyskryminacja kobiet w piłce nożnej to kolejny przykry fakt. Czy wiesz, że Amerykanki, które bronią tytułu mistrzyń świata, musiały dojechać do Francji klasą ekonomiczną? Mężczyźni, choć znajdują się w rankingu FIFA dużo niżej, USA nie jest krajem odnoszącym duże sukcesy w futbolu męskim, mają zapewniony najlepszy transport.  Pula nagród, jaką mogą zdobyć najlepsze kobiece drużyny na Mundialu jest aż kilkukrotnie niższa od puli przeznaczonej dla mężczyzn. Panie dużo mniej zarabiają też na wygranych meczach towarzyskich, w krajowych rozgrywkach ligowych ich zarobki też są śmiesznie niskie.

Dyskryminacja kobiet w Hollywood

Problem dyskryminacji zarobkowej nie omija też największych aktorek w Hollywood. Problem z gorszym opłacaniem pracy aktorek poruszyła w Polsce Sonia Bohosiewicz. Jednak nawet Amerykanki przyznają, że choć Hollywood słynie z wysokich gaż, to one zarabiają zawsze mniej, grając główną rolę, niż mężczyzna grający główną rolę.

Sukces Blanki Lipińskiej solą w oku niektórych publicystów

Blanka Lipińska stała się pisarką bestsellerową. Jej mafijną sagę powieści erotycznych Polki czytają namiętnie. Blanka Lipińska zarobiła zatem w uczciwy sposób całkiem ładne pieniądze. Stanowi jednak sól w oku wielu publicystów i dziennikarzy płci męskiej. Czyżby przypadek? A może zwykła zazdrość o to, że kobieta odniosła sukces finansowy? Jeszcze żaden pisarz, a przecież takich budzących kontrowersje jest naprawdę sporo, nie był tak zajadle krytykowany jak ona. Trudno nie odnieść wrażenia, że niektórym osobom mocno ciąży jej sukces.

Dodaj komentarz