Cytologia Profilaktyka

Niezawodna szczoteczka przy badaniu cytologicznym

niezawodna-szczoteczka-przy-badaniu-cytologicznym

Cytologia to bardzo ważne i skuteczne badanie profilaktyczne, które może uchronić nas przed rakiem szyjki macicy. Zrobi to, pod warunkiem, że będziemy je regularnie wykonywać. Jeszcze do niedawna używany patyczek z wacikiem został zamieniony na specjalną szczoteczkę cytologiczną – wszystko po to, aby wyniki były bardziej dokładne.

Badanie cytologiczne

Cytologia jest to badanie, które wykonuje lekarz ginekolog. Opiera się na wydobyciu (pobraniu) z waginy wymazu z szyjki macicy. Badanie pozwala na dość wczesne wykrycie stanu przedrakowego. Ale nie tylko. Cytologicznie rozpoznaje się np. wirus HPV, drożdżakowe zapalenie pochwy, rzęsistkowicę, atrofię.

Przebieg badania cytologicznego a szczoteczka

Bardzo istotne jest w jaki sposób pobiera się materiał do badania. Od tego zależy wiarygodność wyników. A zwiększa się ona, gdy używa się plastikowej szczoteczki w kształcie strzały (zalecanej w unii europejskiej). Jej konstrukcja umożliwia pobranie wymazu nie tylko z tarczy, ale i kanału szyjki macicy, czyli z całej powierzchni, na której mogą znajdować się komórki nowotworowe. Szczoteczka daje gwarancję prawidłowego przeprowadzenia badania i otrzymania wiarygodnych wyników.

Jeszcze do niedawna w gabinetach ginekologicznych używano patyczka z wacikiem lub drewnianą szpatułkę. Jednak podczas badania mogą one ominąć obszar, na którym znajdują się komórki o nieprawidłowej budowie, i wówczas otrzymuje się fałszywie ujemny wynik cytologii.

Zuzanna Górka

Cytologia to bardzo ważne i skuteczne badanie profilaktyczne, które może uchronić nas przed rakiem szyjki macicy. Zrobi to, pod warunkiem, że będziemy je regularnie wykonywać. Jeszcze do niedawna używany patyczek z wacikiem został zamieniony na specjalną szczoteczkę cytologiczną – wszystko po to, aby wyniki były bardziej dokładne.

 

Niestety w Polsce w ok. 50% gabinetów cytologię pobiera się po staremu. Warto więc upewnić się przed wizytą (zwłaszcza gdy za nią płacimy), czy lekarz stosuje szczoteczkę, czy wacik. Warto też zapytać, według jakiego systemu oceniany będzie wymaz. Klasyfikacja numeryczna (grupy od I do V) to już przeżytek. Zalecany jest system Betesda (czyt. Betesda), który dostarcza ginekologowi znacznie więcej informacji. Określa, czy wymaz został właściwie pobrany, czy są w nim komórki nowotworowe, a także różne mikroorganizmy: grzyby, bakterie, pierwotniaki.

Najdokładniejsza jest cytologia cienkowarstwowa. Szczoteczkę po pobraniu wymazu zanurza się w specjalnym płynie. Oczyszcza się go z zanieczyszczeń (śluzu, krwi), które mogłyby zafałszować obraz i utrudnić ocenę budowy komórek. Taka cytologia kosztuje ok. 150 zł.

Badanie cytologiczne jest szybkie, bezbolesne, a ratuje życie. Drogie Panie, jeśli właśnie wybieracie się na cytologię, pamiętajcie, aby upewnić się czy przy pobraniu wymazu lekarz użyje szczoteczki. To bardzo ważne.

Zuzanna Górka

Komentarze (17)

pati25

6 lat temu

Dla mnie pójście do ginekologa nie stanowi żadnego problemu.Nie odczuwam wstydu.Żadnego skrępowania.Jest to bardzo prrzyjemny lekarz.Nawett podczas badania jest bardzo delikatny :-X

alineczka

8 lat temu

Im mam więcej lat – tym bardziej się krępuję iść do ginekologa…wiem,że to głupie,że lekarz nie patrzy na ciało…ale mimo wszystko powstała we mnie jakaś bariera,której nie umiem przełamać…

Iva.

8 lat temu

Nic mi nie pobierala, to bylo zwykle kontrolne badanie cytologiczne, jak co roku zreszta, tylko lekarka byla kiepska w tym co robila.

filodendron

8 lat temu

Iva,to ona widocznie razem z cytologią pobrała Ci próbkę.Ja też tak miałam -bolało i krwawiłam 3 godziny i to nie mało,widocznie trafiła na większe naczynie krwionośne.

mejgosia

8 lat temu

Miałam wymaz robiny w czerwcu i było ok, ale niestety nie szczoteczką, może teraz jak pójdę to juz mój gin będzie mial szczoteczki? zobaczymy!

pati25

9 lat temu

Iva,,to niewiarygodne co piszesz.Podczas cytologii ja nic nie czuję,żadnego bólu.Mój ginekolog jest taki delikatny dla swoich pacjentek,że idzie się do niego z przyjemnościią a nie ze strachem.Może dlatego,że to mężczyzna

GloriaVictis

9 lat temu

Rany Iva to co ona Ci robiła, że aż krwawiłaś!!!??? Nigdy nie czułam bólu przy pobieraniu cytologii, no może poza takim nieprzyjemnym bólem w podbrzuszu, ale to podobno wina wziernika, jak jest długo włożony. Takich lekarzy o jakich piszesz pozbawiałabym prawa do wykonywania zawodu!

Meguszka

9 lat temu

Bardzo interesujący artykuł, o wielu rzeczach nie wiedziałam. Dam sobie do ulubionych! I przy nast.wizycie u ginek. zapytam. Warto wiedzieć.

sara

9 lat temu

Nie robię regularnie badań cytologicznych ale muszę się wreszcie zebrać i pójść na nie,żeby nie żałować jak będzie za póżno,ostatnio było wszystko ok,ale to już minęło parę latek.

topik4433

9 lat temu

Profilaktyka jest najważniejsza, dlatego ja również badam się regularnie, bo zawsze lepiej dmuchać na zimne, ze zdrowiem nie ma co ryzykować. Mój ginekolog używa opisanej szczoteczki.

okulary

9 lat temu

Cytologię,powinno się robić okresowo,ja tego założenia się trzymam,dlatego wtedy można mieć świadomość ,że wszystko jest w porządku.Samo leżenie na tym urządzeniu w gabinecie,nie należy dla mnie do przyjemnych,lecz jestem już przyzwyczajona,poprzez inne wizyty,które wynikały z potrzeby sytuacji.Nie zwróciłam nigdy uwagi na sposób pobierania wymazu.Po przeczytaniu tego artykułu zainteresuje się tym,przy badaniu.

mjbz

9 lat temu

Bardzo cenny artykuł bo nigdy nie udało mi się zobaczyć jak badanie jest wykonywane ;), moje oczy są w zupełnie innym miejscu ciała i to dlatego. Z jednym nie mogę się zgodzić…badanie nie jest zupełnie bezbolesne. Jest nieprzyjemne, dobrze, że tak krótko trwa.

izabelle

9 lat temu

Regularnie robię cytologię. To badanie ani nie boli, nie trwa długo a jest bardzo istotne. Nigdy nie zwróciłam uwagi czym lekarka pobierała mi wymaz do cytologii, najważniejsze, że wyniki zawsze w porządku 🙂

Zostaw komentarz