Encyklopedia menopauzy Menopauza

Nietypowe objawy menopauzy

nietypowe-objawy-menopauzy

Większość kobiet doświadcza typowych objawów menopauzy – uderzeń gorąca, spowolnienia metabolizmu, zimnych potów, utraty jędrności skóry, nieregularnego i coraz bardziej skąpego miesięcznego krwawienia. Jednak to nie są wszystkie objawy!

Całe życie lubiłaś widoki z lotu ptaka, a teraz jest Ci niedobrze na samą myśl o wyjściu na balkon znajomej mieszkającej na dziesiątym piętrze? Odczuwasz lęk przed czynnościami, które nie sprawiały Ci kłopotu? To mogą być nietypowe objawy menopauzy.

Nietypowe objawy menopauzy

Typowe objawy menopauzy pozwalają lekarzowi jednoznacznie określić, że wchodzimy w okres przekwitania: uderzenia gorąca, niepokój, problemy z koncentracją… Istnieje jednak cały szereg dolegliwości, które mogą pojawić się w tym okresie – nie pokazują one tak wyraźnie, że zaczyna się menopauza, ale są z nią ściśle związane.

Najbardziej widocznym nietypowym objawem menopauzy są ataki paniki czy silnego lęku. Nie potrafimy dokładnie określić, co jest źródłem naszego strachu, jest on paraliżujący i bardzo utrudnia funkcjonowanie. Zazwyczaj ataki te są utożsamiane z nerwicą czy depresją, dlatego wiele kobiet jest leczonych właśnie pod tym kątem. Tymczasem przyczyna tkwi w zachwianiu równowagi hormonalnej wynikającej z przekwitania.

Kolejnym objawem, który łatwo może zmylić, jest uczucie szumienia, brzęczenia w głowie, połączone z zawrotami głowy. Bardzo często myślimy, że jest to wynikiem zmęczenia lub dolegliwości uszu.

Kłopoty z oddychaniem, a nawet uczucie duszenia się, często są mylone z atakami astmy, alergii czy zaburzenia działania tarczycy. Nietypowe także jest uczucie pieczenia czy lekkiego opuchnięcia języka, „czucie” stawów czy wrażenie wewnętrznego drżenia.

Joanna Pastuszka-Roczek

Większość kobiet doświadcza typowych objawów menopauzy – uderzeń gorąca, spowolnienia metabolizmu, zimnych potów, utraty jędrności skóry, nieregularnego i coraz bardziej skąpego miesięcznego krwawienia. Jednak to nie są wszystkie objawy!

Porozmawiaj z lekarzem o menopauzie

Wiele kobiet, doświadczających nietypowych objawów, spędza długie godziny na wędrówkach od lekarza do lekarza, poddaje się kolejnym badaniom, testom… tylko po to, by dowiedzieć się, że ich wyniki są w normie.

Warto wtedy wspomnieć o tym, że przechodzi się menopauzę, lub po prostu udać się do specjalisty ginekologa, który zmierzy nam poziom hormonów. Często nietypowe objawy mijają od razu po zastosowaniu odpowiedniej terapii menopauzy, zmianie diety na odpowiednią dla przekwitających kobiet, uzupełnieniu menu o nienasycone kwasy tłuszczowe.

Bądźmy świadome, że okres przekwitania jest bardzo dużym obciążeniem dla naszego ciała, a i wiele lat później organizm może mieć nadal problemy z dostosowaniem się do nowej sytuacji. Odczuwanie dodatkowych, niepokojących dolegliwości, których źródła nie potrafimy znaleźć, bardzo źle działa na naszą psychikę, nasila uczucie bezsilności i braku kontroli. Może doprowadzić do depresji.

Jeśli jednak wiemy, że menopauza może powodować niektóre z nich – od razu czujemy się lepiej.
Nie oznacza to oczywiście, że teraz możemy lekceważyć wszystkie objawy chorobowe, zrzucając winę na menopauzę – zawsze warto iść do lekarza i regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (6)

Mindi

10 lat temu

Nie mam typowych objawów menopauzy ale te nietypowe mam wszystkie od dłuższego czasu 😉 Spróbuję jednak najpierw naturalne leki, poobserwuję się i potem pójdę do lekarza jeśli objawy będą się nasilały.

drobina

10 lat temu

Ojj! Trochę rozbolała mnie głowa po tym artykule. Teraz już nie wiem, co mam u siebie zakwalifikować do chorób, a co zwalić na menopauzę:-X(woot)

dulcynea

10 lat temu

Objawy menopauzy mogą przypominać wiele innych powaźnych schorzeń. Ale niestety stereotypy trzymają się jeszcze mocno:-X
Muszę się przebadać, bo rzeczywiście można przegapić powaźną chorobę.
Bo lekarz rodzinny w pewnym wieku pacjentce sugeruje tylko menopauzę:-X

mejgosia

10 lat temu

ja również skłaniam się ku propozycji przebadania się, jednak!Zwalając wszystko na meno, możemy przegapić poważną chorobę!
Z nietypowych objawów mam chyba osłabioną psychikę, bo trudniej znoszę jakieś problemy nie umiem już sobie tak radzić jak kilka lat temu! Walczę z tym , aby nie popaść w depre i mam nadzieje ,że wygram!:-d

pati25

10 lat temu

Kilka razy przed snem miałam uczucie jakbym wewnątrz drżała.To dziwne uczucie..Zastanawiałam się dlaczego miałam takie uczucie.Po przeczytaniu arykułu dowiedziałam się,że to jeden z nietypowych objawów menopauzy

stazyz

10 lat temu

🙂 No właśnie:) Ja proponuję najpierw wszystkie badania (troszeczkę trzeba się namęczyć, oczywiście…) a potem już tylko ulga… to tylko menopauza:) Ja właśnie mam taki nietypowy objaw; lęk wysokości, walczę z nim… bo przecież latałam szybowcem, skakałam ze spadochronem i nic… a teraz jakaś dziwna panika:):):) Eeeetam… może za jakiś czas przejdzie;):P Na razie uzbrajam się w cierpliwość(woot)hihihi

Zostaw komentarz