NTM Życie z NTM

Nietrzymanie moczu u nastolatków

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to krępująca dolegliwość, która może dotknąć także nastolatków. Co może być przyczyną problemu i jak poradzić sobie z nim w wieku dorastania?

Nietrzymanie moczu

Problem ten dotyczy dużej ilości osób. Pierwszą grupą, którą utożsamiamy z nietrzymaniem moczu są kobiety po menopauzie. Tymczasem okazuje się, że na dolegliwości związane z popuszczaniem moczu cierpią także młode osoby. Im starsza osoba tym większe ryzyko pojawienia się problemu. Lecz to tylko statystyki. W praktyce obserwujemy przypadki nietrzymania moczu u młodych kobiet a nawet dzieci. Problem można zaliczyć do rangi społecznej. Nietrzymanie moczu jest krępujące i wstydliwe. Strach i obawa przed żenującą sytuacją w towarzystwie pogłębia kompleksy i obniża poczucie wartości. Zwykłe kichnięcie, kaszel czy śmiech może spowodować zmoczenie bielizny. Do tego dochodzi przykry zapach i ogarniające poczucie wstydu.

Nietrzymanie moczu u nastolatków

Nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość, która spotyka także nastolatków. Młodzi ludzie w wieku dojrzewania często popadają w różnego rodzaju kompleksy. Ważny jest dla nich wygląd, atrakcyjność i pewność siebie. Nastolatkowie chcą być lubiani. Problem z nietrzymaniem moczu to powód do nowych kompleksów i spadku samooceny. Znika pewność siebie, przez co osoby mogą alienować się z grupy rówieśniczej. Zamykają się w sobie, co może prowadzić nawet do depresji. Młodzi wstydzą się swojego problemu i nie chcą o nim rozmawiać. Przez zażenowanie nie przyznają się do choroby. Mięśnie dna miednicy mogą być osłabione, przez co dochodzi do mimowolnego oddawania moczu. To rodzaj wysiłkowego nietrzymania moczu, który objawia się w efekcie wysiłku fizycznego, śmiechu czy kichaniu. Innym rodzajem choroby jest nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Następuje wtedy nadmierna aktywność pęcherza moczowego. Osoba odczuwa silne parcie. Pęcherz kurczy się, zanim otrzyma sygnał z mózgu. Nastolatek może odczuwać objawy obydwóch schorzeń. Przyczyną problemu mogą być leki moczopędne, alkohol, kofeina a nawet napoje cytrusowe. Zapalenie pęcherza także prowadzi niekiedy do pogłębienia problemu.

nietrzymanie moczu u nastolatkówW przypadku zaobserwowania oznak nietrzymania moczu należy zgłosić swoje obawy ginekologowi czy urologowi. Chorobę można skutecznie leczyć, co daje szansę na komfortowe funkcjonowanie i pozbycie się kompleksów, tak ważne w wieku nastoletnim. Nie warto bagatelizować dolegliwości, tylko otwarcie porozmawiać o nich z lekarzem.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

filodendron

7 lat temu

W podstawówce miałam koleżankę , która popuszczała na lekcjach. Wszyscy udawaliśmy , że tego nie widzimy ,ale zapach było czuć ,niestety. Potem nasze drogi sie rozeszły, poszla do liceum , na studia – na pewno sie z tego wyleczyła.

pati25

7 lat temu

To straszne,że nastolatki też mają taki problem.Tylko im współczuć.Dla nich jest to wstydliwy problem,z którym muszą się ukrywać.Nie chcą o nim nawet rozmawiać.A wystarczy wizyta u lekarza.Bo można to leczyć

Mindi

7 lat temu

Współczuję tym młodym ludziom, którzy mają problem z nietrzymaniem moczu. To ogromny problem, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Obawiam się, że taki nastolatek będzie się wstydził powiedzieć o problemie a bez tej wiedzy trudno będzie mu pomóc. Myślę, że jedynie można wyczuć brzydki zapach po kilku godzinach w szkole czy pracy i wtedy dyskretnie pokierować rozmową i wspomnieć, że jest skuteczna mozliwość leczenia.

Zostaw komentarz