nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu po porodzie to problem wielu kobiet. Panie wstydzą się o tym mówić, jednak są metody, które pozwalają na odzyskanie komfortu życia. Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

Nietrzymanie moczu

Przyczyną problemu nietrzymania moczu jest zwiotczenie mięśni dna miednicy. Powodem takiego zaburzenia bywają przebyte choroby czy porody, dlatego w dużej mierze, kłopot dotyczy kobiet. Nietrzymanie moczu to wstydliwa dolegliwość. Każde kichnięcie, zaśmianie się czy aktywność fizyczna może zakończyć się popuszczeniem moczu. Kobiety obawiają się komentarzy z otoczenia, dlatego często ukrywają schorzenie. Menopauza także zwiększa ryzyko tej dolegliwości. Tymczasem panie wcale nie muszą cierpieć z powodu niekomfortowego życia.

Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu może pojawić się w czasie ciąży lub po porodzie. W ciąży, dziecko może naciskać na pęcherz moczowy. Po porodzie mięśnie dna miednicy mogą być rozluźnione. W takiej sytuacji cewka moczowa jest zwiotczała, więc ucieka przez nią mocz. Problem nietrzymania moczu pojawia się zwykle przy kolejnym porodzie siłami naturalnymi, czy przy urodzeniu dziecka o dość dużej wadze. Może wystąpić również po porodach zabiegowych. Zwiotczałe mięśnie to wstydliwy kłopot dla kobiety, szczególnie takiej, która pragnie prowadzić aktywne i szczęśliwe życie.

Nietrzymanie moczu po porodzie – leczenie

W celu uniknięcia wstydliwych sytuacji oraz pozbycia się niekomfortowego uczucia warto rozpocząć leczenie nietrzymania moczu. Podstawowym rozwiązaniem są ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni, zlokalizowanych na dnie miednicy. Systematyczne ćwiczenia przyniosą efekty. Mięśnie Kegla można wzmacniać nawet, jeśli nie mamy żadnego problemu z układem moczowym. Taka praktyka jest idealnym środkiem zapobiegawczym, o którym panie powinny wiedzieć. W leczeniu stosuje się także środki farmakologiczne, które zapobiegają skurczom mięśni pęcherza. nietrzymanie moczu po porodzieDzięki nim takie czynności jak kaszel, katar czy śmiech przestają budzić obawy. Skuteczną formą terapii nietrzymania moczu jest leczenie chirurgiczne lub mniej inwazyjne – laserowe. Nowoczesne techniki pozwalają na szybkie i bezpieczne pozbycie się dokuczliwego problemu, z natychmiastowym powrotem do pełni aktywnego życia. To wielka szansa dla kobiet, które pragną normalnie żyć.

Nietrzymanie moczu po porodzie może spotkać każą kobietę, która spodziewa się dziecka. Na szczęście medycyna oferuje różne, skuteczne metody leczenie problemu. Kobiety mogą bez obaw funkcjonować w zdrowiu, bez poczucia wstydu i dyskomfortu.

Katarzyna Antos