nieswoiste zapalenie jelit

Problemy jelitowe nie są czasami proste do rozwiązania, czasem pojawiają się zupełnie znienacka. Nieswoiste zapalenie jelit jest jednym z takich problemów, które mogą utrudnić życie lub spowodować znaczny dyskomfort.

Czym jest nieswoiste zapalenie jelit?

Nieswoiste zapalenie jelit stanowi przewlekłą, a do tego nieuleczalną chorobę układu pokarmowego. Najbardziej charakterystycznym elementem choroby są biegunki, będące niezwykle uciążliwe dla codzienności. Mogą występować nawet do 20 razy dziennie, co powoduje wycieńczenie organizmu oraz znaczne osłabienie ogólne. Dodatkowo, biegunki pojawiają się samoistnie i nie są efektem spożytego wcześniej pokarmu, który wpłynął negatywnie na środowisko układu pokarmowego. Według najnowszych szacunków w Polsce osób chorych na nieswoiste zapalenie jelita jest obecnie 50 tysięcy, przy czym większość to ludzie w przedziale wiekowym 20 – 40 lat.

Objawy nieswoistego zapalenia jelita

Chociaż najbardziej typowym objawem schorzenia jest biegunka, może ona występować naprzemiennie z zaparciami, równie uciążliwymi. Częstotliwość objawów oraz one same są uzależnione od miejsca zlokalizowania schorzenia w jelitach – może ono zająć cały przewód pokarmowy, przełyk, żołądek, dwunastnicę, ale najwięcej przypadków dotyczy opanowania przez chorobę jelita krętego, cienkiego albo okrężnicy. Tak różnorodnie umiejscowiona choroba może spowodować również gorączkę, stany podgorączkowe, chudnięcie, znaczne osłabienie i spadek energii.

Do częstych objawów należą również wspomniane wcześniej zaparcia, które zdarzają się na przemian z męczącymi biegunkami. Nie są jednak lepszym objawem choroby, ponieważ powodują chęć oddania stolca przy jednoczesnej niemożności wykonania tego. Pogarsza to samopoczucie, powoduje bóle brzucha oraz uczucie nadmiernej pełności w obrębie układu pokarmowego.

objawy nieswoistego zapalenia jelit

Co powoduje chorobę?

Nieswoiste zapalenie jelit, choć chorobą mogącą dezorganizować naukę, pracę, życiowe plany nie jest do końca zbadane. Nawet dzisiejszy stan medycyny nie potrafi jednoznacznie określić przyczyn pojawiania się choroby. Skutkuje to tym, że jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Można jednak zminimalizować objawy, co pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania.

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit

Do leczenia schorzenia najlepiej sprawdzają się leki z grupy salicylanów oraz kortykosteroidy. Jeżeli nieswoiste zapalenie jelit zostanie szybko zdiagnozowane, a leki od razu włączone do stosowania, wówczas możliwe jest zmniejszenie objawów choroby o 75%. Dzięki lekom ograniczane są przerzuty choroby na kolejne partie przewodu pokarmowego, dodatkowo łagodzone są biegunki oraz zmniejsza się częstotliwość ich występowania. Mogą jednak pojawić się pewne skutki uboczne, np. zmieniony kolor moczu.

Nieswoiste zapalenie jelit a komplikacje

Nie leczone nieswoiste zapalenie jelit lub zdiagnozowane bardzo późno, może powodować liczne komplikacje. Przede wszystkim może dojść do perforacji jelita oraz wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwór okrężnicy. Jednak możliwe są nie tylko powikłania związane z układem pokarmowym. Pojawić się mogą schorzenia stawów, skóry, a nawet oczu, które bywają trudne do leczenia bądź wymagają leczenia operacyjnego.

 

Karolina Skrzek