Miłość i związki

Nieśmiałość w relacjach damsko-męskich

nieśmiałość w relacjach damsko męskich

Nieśmiałość to cecha, która wielu osobom utrudnia życie. Przybiera różną postać. Jedni mają ogromny problem z nieśmiałością w codziennym życiu. Nie radzą sobie w pracy, na studiach oraz w relacjach międzyludzkich. Inni są odważnymi kierownikami, dyrektorami i wykładowcami akademickimi, jednak relacje damsko-męskie napawają ich lękiem. Jak pozbyć się tej cechy, która utrudnia życie? Nieśmiałość w relacjach damsko-męskich często utrudnia znalezienie partnera.

Jak zachowują się nieśmiałe osoby?

Nieśmiała osoba na ogół kojarzy nam się z kimś milczącym, kto w trakcie mówienia jąka się i plącze. Boi się sam załatwiać różne sprawy, nie potrafi walczyć o awans i rozwiązywać konfliktów w pracy. Na ogół nie ma zbyt wielu przyjaciół, ponieważ nie umie nawiązywać kontaktów. Perspektywa odezwania się do drugiego człowieka napawa go lękiem. Taka osoba chodzi z pochyloną głową i nie spogląda innym w oczy. Ma problem ze znalezieniem pracy, przed rozmową kwalifikacyjną bierze walerianę. Przytoczony tutaj opis pasuje do niektórych nieśmiałych osób, jednak ukazany obraz przedstawia skrajną postać nieśmiałości. Tymczasem ta cecha charakteru dotyczy też ludzi, którzy teoretycznie świetnie radzą sobie w życiu.

Osoba odważna może być nieśmiała w relacjach damsko-męskich

Gdy spotykamy na swej drodze wygadaną osobę, która świetnie radzi sobie w pracy, nikt jej nie podskoczy w urzędzie ani nie sprzeda wadliwego towaru, bardzo często postrzegamy ją jako śmiałą. Taki człowiek jawi się nam jako obdarzony cechami przywódczymi. Wiele osób pewnie mu zazdrości silnego charakteru. Prawda jest jednak taka, że odważny człowiek, który ma wielu przyjaciół i liczne sukcesy zawodowe na swoim koncie, w relacjach damsko-męskich może być nieśmiały.

Nieśmiała kobieta ma w życiu łatwiej

Osoba, która na pierwszy rzut oka wydaje się śmiała, a w gruncie rzeczy przerażają ją relacje damsko-męskie, bardzo często ma problem ze znalezieniem partnera. Zakładamy, że skoro jest taka odważna w firmie i w urzędach, to pewnie potrafi też podrywać i flirtować. To, niestety, bardzo często nas gubi. Taka osoba może bowiem być świetna we wszystkich dziedzinach życia, ale w tej jednej materii zupełnie sobie nie radzić. O ile nieśmiałość dotyczy kobiety, to pół biedy. Panie i tak w większości przypadków czekają na męską inicjatywę. Taka nieśmiała kobieta w końcu trafi na mężczyznę, który się nią zainteresuje, podejdzie do niej i zagada. Jeśli jej nieśmiałość nie jest patologiczna, to przejmie ona pałeczkę i przystanie na randkę. Co jednak ma zrobić mężczyzna, który jest nieśmiały, ale sprawia wrażenie macho? Szanse na to, że to kobieta zacznie go podrywać są dość niskie. Taki facet musi nauczyć się przełamywać nieśmiałość w relacjach damsko-męskich.

Skąd się bierze śmiałość i wysoka samoocena?

Odważne i śmiałe osoby mają w życiu łatwiej. Nie boją się kroczyć przez życie i sięgać po swoje marzenia. Skąd bierze się ich śmiałość? Niektórzy po prostu się z nią rodzą. Zapewne znasz rezolutne dzieci, które już jako 2-latki absorbowały uwagę wszystkich ludzi, podchodząc do nich i zagadując po swojemu. Inni zostali tego nauczeni przez rodziców, którzy pokazywali im, że przeszkody są po to, aby je pokonywać. Zachęcali je do próbowania i eksperymentowania. Gdy coś nie wychodziło, chwalili samą próbę podjęcia wyzwania. Takie osoby wiedzą, że nie mają w życiu nic do stracenia, ale bardzo wiele do zyskania. Odczuwają czasem strach przed odrzuceniem, ale wolą spróbować, zagadać do osoby, która im się podoba, bo tak naprawdę co złego może je spotkać? Ta osoba co najwyżej odmówi, ale to nie ma wpływu na ich samoocenę. Wiara w siebie ma bowiem u nich solidne podłoże, którego nie podkopie byle kosz.

Kochający partner pomoże ci uwierzyć w siebie

Nie wszystkie osoby, które są dziś śmiałe i odważne, zawsze takie były. Inaczej, nie zawsze zdawały sobie sprawę, jak wielka siła w nich drzemie. Odkryły ją dzięki partnerowi, który mocno w nie wierzył, okazywał im wsparcie i wzmacniał ich samoocenę. Jeśli ukochany człowiek powtarza, że jesteśmy najinteligentniejsze, najodważniejsze, najsilniejsze i najpiękniejsze, z czasem zaczynamy w siebie wierzyć i tak właśnie się zachowywać. Perspektywa porażki przestaje nas przerażać, bo wiemy, że nie jest to koniec świata.

Nieśmiałość w relacjach damsko-męskich – przyczyny

Nieśmiałość w relacjach damsko-męskich nierzadko odbiera nam szansę na szczęście. Na szczęście można ją pokonać. Trzeba tylko uświadomić sobie źródło problemów. Czy nieśmiałość wynika z nieszczęśliwej pierwszej miłości? A może rodzice poświęcali nam mało uwagi i nigdy nie chwalili? Czasem problem leży też w kompleksach – nie akceptujemy swojego ciała i osobowości. Uważamy, że partner od nas ucieknie, jak zobaczy mniejszy biust lub mniejszego członka. Nie spodoba się jemu nasz charakter – po prostu znajdzie sobie kogoś lepszego, o co przecież nietrudno, gdy jest się tak beznadziejnym jak my. Najważniejsze to nazwać demona, który odbiera nam szanse na szczęście.

Nieszczęśliwa pierwsza miłość jako zły kompas

Nieszczęśliwa pierwsza miłość to często spotykany problem. Zakochujemy się w kimś do szaleństwa, chcemy przychylić tej osobie nieba, ale ona nas odrzuca. Cierpimy przez nią przez wiele miesięcy i nie potrafimy dojść do siebie. Gdy w końcu to następuje, postanawiamy chronić swojego serca tak mocno, żeby nikt nigdy się do niego nie dostał. Miłość kojarzy nam się bowiem z bólem i cierpieniem. Tymczasem przed uczuciami nie da się uciec. Im bardziej chcemy zapomnieć o tym, co rodzi się w naszym sercu, tym bardziej się nakręcamy i unieszczęśliwiamy. Jedna porażka nie oznacza, że jesteśmy beznadziejni i nikt nas nie zechce.

Brak pochwał ze strony rodziców

Brak pochwał w dzieciństwie stanowi już bardziej skomplikowany problem. Nie da się bowiem nadrobić tych lat niedoceniania. Można natomiast założyć, że rodzice dostrzegali nasze postępy, ale po prostu nie potrafili nas chwalić. Niestety, nie wszyscy ludzie są zbyt wylewni i nie wszyscy wiedzą, jak ważne są słowa uznania w życiu dziecka. Niektórzy celowo ich nie wypowiadają, aby pociecha nie spoczęła na laurach.

Partner odejdzie, gdy lepiej nas pozna

Zastrzeżenia do swojego wyglądu i charakteru bardzo często mają się nijak do rzeczywistości. Owszem, nie wszystkie kobiety mają biust Pameli Anderson, a mężczyźni są tak obdarzeni przez naturę jak aktorzy porno. Niemniej rozmiar piersi czy penisa nie jest samodzielnym bytem, w którym się zakochujemy. Liczy się całokształt danej osoby. Jeśli ona nam odpowiada pod wieloma względami, to nie zwracamy uwagi na tego rodzaju kwestie, ba, wydają nam się zupełnie nieistotne. Warto dać sobie szansę i po prostu spróbować. Strach przed odrzuceniem to nasz najgorszy doradca.

Co zrobić, gdy mężczyzna jest nieśmiały?

Kobiety często szukają w internecie odpowiedzi na pytanie, co robić, gdy mężczyzna wydaje się nieśmiały. Nie zawsze trafnie oceniają jego charakter. Często to, co wydaje im się nieśmiałością, w rzeczywistości jest brakiem zainteresowania. Niemniej czasami sprawa wygląda zgoła inaczej. Nieśmiałych mężczyzn jest statystycznie tyle samo co nieśmiałych kobiet. Niektórzy boją się wykonać pierwszy krok, inni nawet w miarę upływu czasu nie czują się zbyt pewnie. Co zrobić w zaistniałej sytuacji? Gdy mężczyzna wydaje się interesujący, ale sam nie wykazuje inicjatywy, możemy zrobić wyjątek od reguły i po prostu same nawiązać z nim kontakt. Gdy go choć trochę poznamy, to przekonamy się, czy jego zachowanie to brak zainteresowania czy efekt nieśmiałości. Kobiety czasem odrzucają nieśmiałych mężczyzn, zakładając, że z nimi coś musi być nie tak. Skoro nie umieją sami zagadać, to pewnie nie poradzą sobie w pracy, nie załatwią sprawy z właścicielem mieszkania etc. To błędne założenie. Wiele nieśmiałych osób świetnie radzi sobie z codziennymi sprawami, jedyny problem stanowi dla nich nawiązanie relacji damsko-męskiej. Gdy się im w tym jakoś pomoże, to sprawy z czasem zaczynają się toczyć własnym rytmem.

Komentarze

Tess

4 lata temu

Mój wnuczek jest nieśmiały. W pracy dobrze sobie radzi a nie ma nikogo. Wszystko załatwi a nie umie umówić się na randkę. Kiedyś bawił się długo na weselu z dziewczyną, patrzyli sobie w oczy a nie poprosił ją nawet o numer telefonu. Mężczyźnie jest gorzej.

Zostaw komentarz