Niepokojące zmiany na skórze - jakie badania wykonać

Skórę powinno się obserwować regularnie. Szybka reakcja na zmiany na niej zachodzące może uchronić nas przed rozwojem wielu chorób. W obecnych czasach dbanie o skórę jest podstawą, ponieważ narażona jest ona na działanie wielu czynników zewnętrznych. Co robić, jednak kiedy już zauważymy niepokojące zmiany powstałe na naszej skórze?

Znamiona barwnikowe- najczęściej występujące zmiany skórne

Zmiany skórne, takie jak znamiona barwnikowe posiada większość ludzi na świecie. Są to płaskie lub nieco uniesione plamki o jednolitym kolorze. Ich ilość i wielkość jest uwarunkowana genetycznie. Wśród osób o jasnej karnacji mogą występować w większych ilościach. W przypadku dzieci i osób młodych zmiany skórne mogą przekształcać się wraz z wiekiem. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, uzależnione od ogólnej zmiany ciała.

Kiedy zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić?

Pojawianie się zmian skórnych u osób powyżej 35. roku życia może być powodem do niepokoju. Każda zmiana kształtu znamion powinna zostać skonsultowana z dermatologiem. Niestety cześć z nich może być oznaką powstawania nowotworu skóry. Najniebezpieczniejszą chorobą jest oczywiście Czerniak. Ta złośliwa zmiana może niekorzystnie wpływać na działanie narządów wewnętrznych. Każda niepokojąca nas zmiana powinna jak najszybciej zostać poddana obserwacji dermatologicznej.

Zaburzenia hormonalne- jaki wpływ mają na zmiany skórne?

Hormony są substancjami, które pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organów człowieka. Regulują one pracę organizmu, przekazując informacje wśród narządów wewnętrznych. Zarówno ich nadmiar, jak i niedobór mogą powodować powstawanie wielu chorób. W znacznej części przypadków zmiany skórne świadczą o kłopotach hormonalnych.

Jakie znamiona powinny zostać poddane obserwacji dermatologicznej?

Aby ograniczyć ryzyko powstawania nowotworu skóry, należy dokładnie sprawdzać jej wygląd. Tak naprawdę na wszystkich częściach ciała mogą pojawić się niepokojące zmiany. Najczęstszymi chorobami są: rogowacenie ciemne, zaburzenia lipidowe, brodawki łojotokowe i pajączki naczyniowe. Każda z tych chorób może być niebezpieczna dla naszego organizmu.

Jak nie dopuścić do powstawania najbardziej złośliwych zmian onkologicznych?

Ryzyko powstawania nowotworu skóry zwiększa się wraz z narażaniem jej na działanie czynników zewnętrznych. Późne wykrycie zmian, na przykład w obrębie twarzy może spowodować przeczuty, których później nie da się wyleczyć. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka całego ciała.  Dolegliwości na skórze mogą mieć różne podłoże. Czynnikami źle wpływającymi na naszą skórę są:

  • nadmierne opalanie w godzinach 11-16;
  • zbyt częste odwiedzanie solarium;
  • nieużywanie kremów z filtrem.

Dobrymi nawykami są zaś:

  • częsta samokontrola znamion;
  • kontrola skóry u dermatologa;
  • dieta bogata w warzywa, owoce i nabiał.

Ryzyko powstania nowotworu skóry- jakie badania wykonać?

Morfologia, czyli badanie krwi może pomóc w wykryciu bardzo wielu chorób. Podstawowe badania hormonalne z krwi obejmują monitoring pięciu podstawowych hormonów. Nieprawidłowy wynik może być jednym z sygnałów ostrzegawczych dla naszego organizmu. Co ważne badanie krwi może pomóc w wykryciu wielu innych chorób, takich jak niedoczynność tarczycy, czy choroby stawów skokowych. Więcej o tym, jakie badania należy wykonywać, by być spokojnym o stan swojej skóry przeczytać można na stronie badaniakrwi.pl

Dodatkowo warto zastanowić się nad dermatoskopią. Jest to badanie, które polega na obserwacji przebarwień, pieprzyków i zmian zachodzących w nich. Wykorzystuje się do niego specjalistyczny sprzęt, który pozwala wykryć wszystkie zmiany nowotworowe.

Profilaktyka skóry jest w obecnych czasach niesamowicie ważna. Choroby skóry mogą prowadzić do rozwoju schorzeń o charakterze nowotworowym. Wczesne poddanie się obserwacji dermatologicznej pozwala na zmniejszenie ryzyka zgonu.  Jeżeli zauważasz jakiekolwiek niepokojące sygnały, wpływające na stan powierzchni Twojej skóry,  jak najszybciej poddaj się kontroli dermatologicznej.