Zdrowie

(Nie)łatwe leczenie zgagi

leczenie zgagi

Zgaga należy do najpowszechniejszych dolegliwości, nękających ludzi w każdym wieku i o różnym stanie zdrowia. Jest doskonale znana zwłaszcza osobom chorującym na refluks, ale dotyka praktycznie wszystkich i trudno znaleźć osobę, która nigdy nie doświadczyłaby objawów zgagi. Tymczasem z problemem tym wcale nie trzeba się męczyć, gdyż można albo mu zapobiegać, albo szybko i skutecznie go leczyć. Ważne jest tylko, by w obu tych sytuacjach wybrać odpowiednie sposoby działania.

Co można zrobić, by nie dopuścić do zgagi?

Niestety trudność w tej kwestii polega na tym, że jest bardzo wiele czynników, które wywołują zgagę. Najczęściej jednak występują takie jak: spożywanie ciężkich, tłustych potraw oraz pokarmów znanych z wywoływania objawów zgagi, jedzenie w pośpiechu i nieregularność posiłków. Takie czynniki dość łatwo można wyeliminować. Poza tym bardzo ważne jest, by nie schylać się i nie oddawać się aktywności fizycznej bezpośrednio po posiłku, gdyż prowadzi to do mechanicznego przesuwania się treści pokarmowej z żołądka z powrotem do przełyku. Powodem zgagi jest też często spożywanie dużych ilości pokarmu w dużych odstępach czasu, należy więc stosować się do złotej zasady dietetyków, która mówi, by spożywać 5 posiłków dziennie, co 2 godziny.

W przypadku wymienionych czynników wywołujących zgagę już nieznaczne modyfikacje mogą sprawić, że przykre objawy nie będą się pojawiać. Warto też ograniczyć używki, a najlepiej unikać papierosów i alkoholu, kawy zaś pijać jak najmniej. A co robić, kiedy nie uda się zapobiec zgadze?

Skuteczne sposoby na leczenie zgagi

Powszechność zgagi powoduje, że znanych jest na nią wiele sposobów, tak naprawdę jednak niektóre z nich są powielanymi stereotypami i kompletnie nie działają, jak w przypadku triku polegającego na piciu wody. Również picie mleka niewiele pomoże, a nawet może zaszkodzić, gdyż mleko wpływa na zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Zamiast więc uciekać się do takich ludowych metod o wątpliwej skuteczności, lepiej od razu sięgnąć po skuteczny lek na zgagę z apteki. Jest to bardzo ważne nie tylko dla komfortu, choć na tym skupia się większość osób. Usuwanie objawów i przyczyny zgagi pozwala ustrzec się jej groźnych powikłań, a są one bardziej niebezpieczne niż można przypuszczać, zwłaszcza gdy zgaga jest częsta. Obecność kwasu solnego w przełyku, co odpowiedzialne jest za charakterystyczne pieczenie, nie jest sytuacją normalną ani tym bardziej dobrą i może prowadzić do zmian w nabłonku przełyku. Kiedy sytuacja taka ma miejsce często, konsekwencją może być nawet nowotwór, zgagi więc nigdy nie można bagatelizować.

Czytaj więcej na temat zgagi i jej leczenia na stronie www.controloccontrol.pl

Tekst partnera

Komentarze (2)

Irena

3 lata temu

Na zgagę bardzo dobry jest sok z buraka, który każdy może sam przyrządzić w domu. Ja kroję buraka w kostkę, zasypuję go kilkoma łyżkami cukru lub miodem i odstawiam do lodówki. Dobry jest także dla osób cierpiących na bóle brzucha i wzdęcia. A do tego ma wiele innych właściwości zdrowotnych.

Tess

3 lata temu

Mój wnuk ma często zgagę. Jest taki młody a żali się, że mu dokucza. Z domowych sposobów pomaga picie sodki. Ale może leki z apteki są lepsze, powiem mu żeby sobie kupił.

Zostaw komentarz