Miłość i związki

Nieczuła matka – jaki ma wpływ na nasze życie?

nieczuła matka

O ile problemy w relacji z ojcem nierzadko rzutują negatywnie na nasze życie w sposób umiarkowany, o tyle nieczuła matka jest w stanie odbić się na nim zdecydowanie mocniej. Dlaczego tak się dzieje? Jakie problemy rodzi sytuacja, gdy matka jest nieczuła?

Brak uwagi

Matka, która z różnych powodów nie okazuje swojemu synowi uwagi, sprawia, że czuje się on mało wartościowy. W dorosłym życiu może albo rozpaczliwie zabiegać o zainteresowanie, bycie w centrum uwagi albo udawać, że ma wszystko w nosie. Czasem zdarza się, że sam traktuje kobiety tak, jak jego traktowała matka. Olewa je, nie odpisuje na wiadomości, nie oddzwania, nie przychodzi na spotkania. Czasem robi to w ramach odwetu i zemsty, a czasem po to, by ona się zmartwiła i zaczęła o niego zabiegać. Brak uwagi matki mógł wynikać z jej niedojrzałości emocjonalnej, posiadania młodszych dzieci lub problemów z uzależnionym mężem, na którym skupiała całą swoją uwagę. Dziecko jednak nie rozumie logicznych argumentów i zwyczajnie czuje się skrzywdzone. W końcu matka to najważniejsza osoba w życiu każdego z nas.

Brak czułości

Każdy pragnie czułości. Nieważne, czy ma się córkę, czy syna, należy przytulać dziecko, całować je w policzek i zwracać się do niego w miły sposób. Gdy matka nie okazywała czułości, wyrasta się na osobę pozbawioną umiejętności wyrażania emocji. Czułość jest czymś, czego się bardzo pragnie, ale samemu nie zawsze potrafi okazywać. Facet, którego matka nie przytulała, nie powie ci tego wprost, ale on pragnie, abyś poświęcała mu całą swoją uwagę i non stop okazywała czułość. Jeśli robisz to raz na jakiś czas, to dla niego jest to stanowczo za mało. On nie czuje się kochany. Uważa, że trafił na matkę bis. Ty tymczasem dochodzisz do wniosku, że on mógłby ci czasem okazać trochę serca, ale tego nie robi.

Brak pochwał

Jeśli jego matka nigdy go nie chwaliła, on w dorosłym życiu zmaga się z poczuciem niskiej wartości. Nie wierzy, że zasługuje na lepszą pracę i pensję. Wątpi w to, że poradzi sobie na studiach. Nie czuje się też odpowiednim materiałem na partnera, chociaż jako facetowi nic mu nie brakuje. Jest naprawdę mężczyzną godnym uwagi, który nie wierzy w siebie i oczyma wyobraźni widzi ukochaną kobietę odchodzącą do innego. Nie potrafi przyjmować komplementów, boi się, że za nimi znajduje się drugie dno. Ona jest dla mnie miła, bo chce sobie ze mnie zrobić żarty, zemścić się, wykorzystać. Nawet nie dopuszcza do siebie myśli, że jest pewna swoich słów, naprawdę jej na nim zależy i chce z nim spędzić noc.

Przemoc w domu

Jeśli on był karany przez matkę za każde przewinienie, uważa, że kobiety to bardzo krytyczne istoty, które tylko czekają, aby wbić mu szpilę. Nie wierzy, że ona naprawdę jest wyrozumiała i kocha go takiego, jakim jest. Wcale nie zamierza go za nim krytykować ani od niego odchodzić, bo nie jest w czymś perfekcyjnym. Gdy popełni jakiś mały błąd, coś mu nie wyjdzie, to szykuje się na najgorsze, czuje, że zawiódł swoją kobietę. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że ona to nie matka. Może mama go karała i była surowa, ale ona go kocha i nie zamierza mu niczego wypominać, jest zadowolona ze wspólnego spotkania i chce się do niego przytulić.

Strach przed miłością

Nieczuła, surowa matka sprawia, że mężczyzna w dorosłym życiu boi się miłości. Uważa, że nikt go nigdy nie kochał, bo nie zasługuje na uczucie. Nie wierzy, że kobieta, zwłaszcza piękna i inteligentna, która może mieć każdego, zwróciła uwagę właśnie na niego i chce z nim być. Boi się, że się przed nią otworzy, będzie dla niej czuły i miły, a ona podepcze jego uczucia tak jak matka. Jak wierzyć obcej kobiecie, że kocha, skoro własna matka nie potrafiła? Tutaj ponownie trzeba zaznaczyć, iż kobieta to nie matka.

Strach przed odrzuceniem

Jeśli mężczyzna czuł, że zachowanie matki to forma odrzucenia, w dorosłym życiu uważa, że coś jest z nim nie tak i boi się bliskości z kobietą. Nawet głupie odpisanie na wiadomość wydaje mu się wyrazem wielkiego zainteresowania z jego strony, które w przyszłości może zostać wykorzystane przeciw niemu. On wychodzi z założenia, że kobiety chcą się nim tylko zabawić, ewentualnie wykorzystać do seksu, ale na pewno go nie kochają i nie chcą okazywać mu uczuć.

Strach przed seksem

Skoro relacje z matką były kulawe, to mężczyzna bardzo boi się seksu. Nie chce zostać wyśmianym i skrytykowanym. Boi się też bliskości i tego, czy spełni oczekiwania swojej partnerki. W końcu kobiety jawią mu się jako bardzo wymagające. Stresuje go zarówno odbiór jego ciała, jak i ocena umiejętności łóżkowych. On zwyczajnie miał kiepską relację z najważniejszą kobietą w swoim życiu i boi się kobiet.

Dodaj komentarz