Kobieta i mężczyzna Psychologia

(Nie)facet – co stało się ze współczesnymi facetami?

(nie)facet

Wśród mężczyzn nie brakuje takich, którzy chyba zapomnieli, że żyją na ziemi. Oczywiście są pośród nich cudowni faceci – niestety jest ich coraz mniej, nad czym ubolewa wiele kobiet. Współczesny facet, to trochę (nie)facet. Dlaczego? Co stało się z męskim zdecydowaniem i pewnością siebie? Szukamy odpowiedzi i próbujemy zrozumieć zachowanie co niektórych facetów…

Facet – (nie)facet

Mężczyzna przede wszystkim kojarzy się z męskością, siłą i własnym zdaniem. Takie, typowo męskie cechy, które wcale nie opisują napakowanego typa z siłowni, ale faceta z krwi i kości, który jest świadomym człowiekiem. Twardo stąpa po ziemi, dzięki Bogu, że nie po księżycu. Inaczej prawdziwych mężczyzn trzeba by było szukać gdzieś w odległej galaktyce czy w innym wymiarze. Skupmy się jednak na naszej planecie i realnym świecie. Faceci są wśród nas, ale tych, którzy spełniają podstawowe – podkreślam podstawowe – wymagania, jak na lekarstwo. A przecież nie wymagamy tak wiele. Kobiety szukają mężczyzn, którzy potrafią odnaleźć się w życiu. Żeby jednak nie było tak kolorowo, jak w bajce, z reguły trafiają na dość specyficzne przypadki. I tedy pojawia się pytanie – co się stało ze współczesnymi facetami? Dlaczego ich zachowanie jest tak irytujące?

Facet niezdecydowany

Ten gatunek nigdy nie jest pewny, czego tak naprawdę chce. Wybór pubu czy restauracji staje się dla niego decyzją, która wymaga wielu godzin myślenia. Niezdecydowany facet nie wie, czy chce związku. Nie potrafi się określić. Sprawia mu to wielki problem, niczym średniowieczne tortury. A ponoć to kobiety są zawsze niezdecydowane… Znacie takich facetów? Na pewno spotkałyście choć jednego niezdecydowanego na swojej drodze. Śmiemy przypuszcza, że nie na długo zagościł on w waszym życiu. Gdzie zdecydowanie i stanowczość, która jest tak bardzo męska? Może zatraciła się w innej epoce, a może to faceci zagubili się w szalonym społeczeństwie?

Nieogarnięty typ

Przypomina dziecko, w sumie to jest jak dziecko, które zatrzymało się na etapie przedszkola – nie obrażając przedszkolaków. Nieogarnięty typ to facet, który ma problem z podstawowymi rzeczami, takimi jak obsługa pralki, wyniesienie śmieci czy posprzątanie po sobie. Nie są to dla niego istotne kwestie. Praca jest, jak jest, z dziewczynami bywa podobnie. On nie ogarnia rzeczywistości, prawdziwego życia. Można dać mu zabawki i mamy zajętego faceta. Być może to przykre, lecz prawdziwe. Która nigdy nie spotkała nieogarniętego faceta, niech pierwsza się odezwie…

Pan niepewny

faceciOstatni typ z naszej, jakże uroczej listy to pan niepewny. Niepewność to jego drugie imię. Uwielbia trzymać w niej zwłaszcza kobiety, które liczą na deklaracje, na określenie się. Ale ono się nie pojawia. Niepewny facet nie wie, czego chce. Może ma niską samoocenę, może przeszłość tak na niego wpłynęła, ale najwyższy czas, by coś z tym zrobić. Problem w tym, że niewielu facetów robi, stąd ci wszyscy na których tak często narzekamy.

Ale, żeby nie było, że wszyscy faceci są źli i nieogarnięci, mamy wśród nas takich, których warto docenić. Za szczerość, zaufanie, życiowe ogarnięcie i umiejętność podejmowania decyzji. I takiego faceta życzymy każdej, równie ogarniętej kobiecie.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

Irena

5 lat temu

Kiedyś to mężczyzna był głową rodziny i był odpowiedzialny za jej utrzymanie, ale „kiedyś” to były inne czasy. Dzisiaj jednej osobie ciężko jest wyżywić rodzinę.
Co do kobiet które są zaradne… cóż myślę że życie nas też troszkę zmusiło do samowystarczalności. Ja wiem, że nawet gdyby zabrakło w moim życiu mężczyzny poradzę sobie sama ze wszystkim. I finansowo i z całą resztą….
A co do nie-facetów mogę powiedzieć tyle, że ja obok siebie mogę mieć tylko prawdziwego mężczyznę. Gdybym miała mieszkać z nie-facetem – to wolałabym zamienić go na psa 🙂

Mindi

5 lat temu

Ja wiem co się stało współczesnym nie-mężczyznom, to samo co współczesnym nie-kobietom. Wiem, że wiele kobiet się oburzy, ale przecież ze wszystkich sił tak wiele chce pokazać jakie ma silne, męskie cechy a wręcz potrafią prześcignąć panów. Ale faktycznie nie wszyscy dążą tą drogą i takich prawdziwych mężczyzn szukajmy 🙂

Zostaw komentarz