Medycyna estetyczna Nowa Ja
Negatywne skutki stosowania botoksu

Botoks jest bardzo popularnym środkiem stosowanym do wygładzania zmarszczek. Kobiety lubią po niego sięgać, gdyż jest szybkim i niemal bezbolesnym sposobem na gładką cerę. Każda przyjemność ma jednak swoje ciemne strony.
Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej wykorzystuje się w medycynie estetycznej na dużą skalę dopiero od kilkunastu lat. Do tej pory nie były znane skutki jej długotrwałego stosowania. Dopiero od niedawna naukowcy dysponują odpowiednimi badaniami, które pokazują coraz pełniejszy obraz działania botuliny na organizm.
O czym nie mówią lekarze
Toksyna botulinowa to nic innego jak odpowiednio rozcieńczony jad kiełbasiany – w dużych dawkach może być nawet śmiertelny. Niektórzy lekarze nie ostrzegają przed negatywnymi skutkami używania botoksu ani o możliwości popełnienia błędu podczas zabiegu, co wiąże się z wieloma konsekwencjami. Przekonane o całkowitym bezpieczeństwie pacjentki nie zastanawiają się nad efektami ubocznymi. Siniaki, zaczerwienienia i obrzęki w miejscach wstrzyknięcia toksyny botulinowej to tylko niewielki ułamek tego, co czekać może kobietę, jeśli zabieg się nie uda.
Skutki uboczne
Na szczęście niepożądane efekty występują dość rzadko. Choć przeglądając kobiece fora dyskusyjne okazuje się, że jednak niezadowolonych, a nawet zrozpaczonych pań jest dość sporo. Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczamy bóle głowy, problemy z mimiką twarzy, bóle twarzy, osłabienie mięśni i rozprzestrzenienie się toksyny botulinowej na sąsiadujące mięśnie, podwójne widzenie, nudności, objawy grypowe, problemy z układem oddechowym. U około 3% pacjentek obserwuje się efekt tzw. „opadającej powieki” lub „opadających brwi” – w wyniku znacznego osłabienia mięśni dochodzi do osunięcia się brwi i powiek. Z kolei jeśli lekarz nieumiejętnie wykona zabieg (poda zbyt dużą dawkę toksyny botulinowej lub wkłuje się w nieodpowiednie miejsce) może dojść do poważniejszych uszkodzeń mięśni twarzy, problemów z mimiką, a nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie, mówienie oraz problemy ze wzrokiem – jeśli sparaliżowane zostaną mięśnie wokół ust lub oczu. Często przy zbyt dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. „efektu maski”. Kobiety wyglądają wówczas jak porcelanowe lalki, niezdolne do głębszej mimiki i ekspresji.
Najnowsze badania
Badania naukowców z ostatnich lat, opisane m.in. w Journal of Biomechanics i Journal of Neuroscience, wykazały, że botoks ma o wiele poważniejszy wpływ na nasze zdrowie, niż znane dotąd skutki uboczne. Wykazano, że paraliż mięśni za sprawą toksyny botulinowej powoduje, że przestają one pracować, kurczą się i zanikają, a nie – jak dotąd sądzono – powracają do swojej sprawności po ustaniu działania botoksu. Miejsce po pomniejszonej tkance mięśniowej wypełnia się natomiast tkanką tłuszczową. Druga grupa naukowców odkryła, że toksyna botulinowa może przemieszczać się w bardzo niewielkich ilościach między komórkami nerwowymi, docierając również do mózgu. Do tej pory sądzono, że po wstrzyknięciu działa ona tylko miejscowo. Teraz podejrzewa się, że jad kiełbasiany wykorzystywany w kosmetyce może mieć zły wpływ na cały układ nerwowy.
Oba odkrycia mają zwłaszcza duże znaczenie dla osób, które często stosują takie zabiegi. Jednorazowa kuracja botoksem nie powinna przynieść żadnej większej szkody. Jeśli jednak potwierdzą się złe prognozy naukowców, jego długotrwałe stosowanie może okazać się dość groźne dla organizmu i to nie tylko ze względu na efekt maski. Niestety do długiej listy skutków ubocznych botuliny trzeba dopisać jeszcze jeden – kobiety uzależniają się od niego i to również może być niebezpieczne.
M. Borowik
« Dlaczego piwo pszeniczne pachnie bananami?
Annagata
11 lat temu
Nie od dziś wiemy,że zabiegi botoksowe to nic dobrego.Fakt,ze jeden zabieg szkody nie czyni,ale nigdy nie kończy się na jednym.I to jest przerażające,bo w dzisiejszych czasach operacje plastyczne czy botoks to jak jakaś nowa religia czy potworne uzależnienie.W pewnym momencie organizm się zbuntuje i co wtedy.Mamy przykłady w telewizji,ze aktorki,które kiedyś były piękne to dziś napuchnięte,wykrzywione monstra.
Meguszka
12 lat temu
Pieniądze nie mają dobrego wpływu na człowieka… Ładniej Sonia wyglądała przed operacją. A jak przyjdzie moda na mniejsze usta to znów zapłaci? Lepiej by zrobiła dając te pieniądze potrzebującym…
pati25
12 lat temu
ell@ pisała o Sonii Bohosiewicz.Tu znajdziecie jej zdjęcia http://nocoty.pl/gid,13727959,kat,1013545,title,Bohosiewicz-miala-kapitalny-remont-twarzy,galeria.html
Czytałam,że te jej operacje plastyczne kosztowały…22 tysiące złotych
ell@
12 lat temu
Co prawda artykuł mówi o skutkach stosowania botoksu … ale może widziałyście jak wygląda twarz Priscilli Presley ? Wybrała sobie jakiegoś argentyńskiego „specjalistę” od ostrzykiwania twarzy – wiecie, co wstrzyknął jej pod skórę ? Silikon przemysłowy ! Wczoraj wieczorem widziałam fragment programu o operacjach plastycznych i właśnie ją tam prezentowali, jako przykład .. makabry z horrorem. Silikon przemysłowy !!!
drobina
12 lat temu
Artykuł bardzo na czasie. Dobrze, że przedstawiono w nim negatywne skutki działania botoksu. Może dzięki temu wiele kobiet zrezygnuje z jego stosowania. Co ja gadam! Mężczyźni też coraz częściej sięgają po botoks. Nigdy! Przenigdy nie dam się nabrać, na taką kurację. Nawet gdyby była za darmo.
ell@
12 lat temu
Ostatnio widziałam zdjęcie S.Bohosiewicz .. taka była fajna babeczka, co ona z siebie zrobiła ? Żal patrzeć.
Widziałyście ją po tych … zabiegach upiększających ? (Zafundowała sobie m.in. wypełnienia bruzd/zmarszczek botoksem.)
pati25
12 lat temu
Aż ciarki przechodzą po plecach gdy się czyta o skutkach ubocznych.Może dzięki temu artykułowi kobiety zastanowią się zanim podejmą decyzję przed wstrzykiwaniem botoxu
ell@
12 lat temu
No proszę 🙂 – może wreszcie zacznie wzrastać świadomość na temat prawdopodobnych, przyszłych szkód powstałych w wyniku popularnego .. hmmm – „ostrzykiwania”.
Dla niektórych zabieg tak już spowszechniał, że traktują go jak maseczkę z alg 😉 czy tp.
Tymczasem .. zanik mięśni, nieprzewidywalne przemieszczanie botuliny .. jeszcze może się okazać, że na mózg wpływa niczym lobotomia :]