naturalny antybiotyk

Sezon przeziębień i grypy możemy śmiało uznać za rozpoczęty. Zmienna pogoda sprzyja zachorowaniom. Zanim jednak staniemy w niekończących się kolejkach do lekarzy, wypróbujmy naturalny antybiotyk – jak go zrobić?

Antybiotyk z apteki, czy z domu?

Organizm człowiek staje się coraz bardziej odporny na chemiczne antybiotyki, które oferują nam firmy farmaceutyczne. Dlatego lekarze nie przepisują tego typu środków, jeśli nie ma takiej potrzeby. Antybiotyki pomagają wyleczyć chorobę, jednak osłabiają florę bakteryjną oraz zwiększają podatność na choroby. Ich częste stosowanie nie jest wskazane. Domowy antybiotyk, z naturalnych substancji jest korzystniejszą dla organizmu opcją. Naturalne środki na przeziębienie mogą być równie skuteczne, co antybiotyki w tabletkach. Nasze babcie wykorzystywały moc natury, więc i my możemy czerpać z jej leczniczych właściwości.

Naturalny antybiotyk

Składniki:

  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki imbiru
  • 1/2 łyżki cynamonu
  • 1/2 łyżki papryki chilli w proszku
  • świeży sok z 1/2 cytryny

Przygotowanie:

Czosnek rozgniatamy i odstawiamy na 15 minut. Dzięki temu uaktywni się allicyna, fitoncyd o działaniu bakteriobójczym. Rozgnieciony czosnek mieszamy z imbirem, papryką chilli oraz cynamonem i sokiem, wyciśniętym z cytryny. Do syropu dodajemy miód. Wszystko razem dokładnie mieszamy i odstawiamy na 3 godziny. Tak przygotowany syrop przechowujemy w szczelnym szklanym słoiku lub butelce, w lodówce.

Stosowanie:

domowy antybiotykPrzy przeziębieniu, syrop stosujemy trzy razy dziennie, po 1 łyżce, przed posiłkiem. W sezonie zwiększonego zachorowania na przeziębienie i grypę oraz w każdy inny czas, kiedy chcemy wzmocnić nasz układ odpornościowy, domowy antybiotyk dawkujemy raz dziennie. Jedna łyżka syropu wystarczy, by zabezpieczyć organizm przed szkodliwymi bakteriami chorobowymi.

Naturalne antybiotyki zawsze będą bezpieczniejsze dla naszego organizmu. W niektórych przypadkach zachorowań, konieczne jest zastosowanie leków, jednak gdy nie ma takiej potrzeby, nie faszerujmy się chemią, tylko postawmy na sprawdzone sposoby radzenia sobie z przeziębieniem czy grypą.

Katarzyna Antos