Andropauza Hormony a andropauza Męska Strefa Natura i eko

Naturalne sposoby na niedobór testosteronu

naturalne-sposoby-na-niedobor-testosteronu

Zmniejszenie produkcji testosteronu z biegiem czasu to dla wielu nieuniknione zjawisko, przysparzające rzeszom mężczyzn poważne problemy. Wraz ze spadkiem produkcji hormonu męskości rośnie natomiast stężenie estradiolu, co przyczynia się do pogorszenie naszego stanu zdrowia.

Uzupełnienie niedoborów testosteronu można wyrównać przez stosowanie terapii zastępczej, gorzej ma się sprawa z rosnącym poziomem estradiolu. Wielu mężczyzn ma obawy przed zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej, ponieważ nie jest ona jeszcze tak popularna lub boją się ewentualnych powikłań.

Istnieje wiele sposobów na poprawę bilansu hormonalnego dojrzałych mężczyzn, dzięki którym mogą zmniejszyć skutki andropauzy. Dodatkowym atutem zastosowania ‘naturalnej terapii’ jest dobra forma fizyczna i emocjonalna.

Oto kilka rad:

1 Zażywaj ruchu, aktywność fizyczna zwiększa poziom testosteronu
Wiele badań dowodzi, że regularna aktywność fizyczna może pomóc utrzymać testosteron na optymalnym poziomie u osób w dojrzałym wieku. Intensywność ćwiczeń nie musi być wysoka, ważniejsza w tym wypadku jest regularność.
2 Dieta wysokobiałkowa pomaga w utrzymywaniu SHBG (białko wiążące testosteron) na optymalnym poziomie
Jedzenie produktów proteinowych (mięso, nabiał, ryby, jaja) pomaga utrzymać zarówno odpowiedni poziom masy mięśniowej, jak i poziom SHBG. Badania przeprowadzone w 2000r. wykazało, że dieta uboga w produkty białkowe przyczynia się do wzrostu poziomu SHBG, tym samym spadku ilości dostępnego testosteronu.
3 Produkty sojowe oraz kwasy tłuszczowe pochodzące z ryb pomagają utrzymać poziom SHBG na właściwym poziomie
Soja powinna być ważnym elementem naszego odżywiania ponieważ ma właściwości hamujące proces aromatyzacji (przekształcania testosteronu do estradiolu), natomiast kwasy tłuszczowe omega 3 obniżają poziom SHBG.

Borys

Zmniejszenie produkcji testosteronu z biegiem czasu to dla wielu nieuniknione zjawisko, przysparzające rzeszom mężczyzn poważne problemy. Wraz ze spadkiem produkcji hormonu męskości rośnie natomiast stężenie estradiolu, co przyczynia się do pogorszenie naszego stanu zdrowia.

4 Jedz warzywa takie jak brukselka, kalafior, brokuły i kapusta
Zawarty w nich związek indole-3-carbinol (I3C) pomaga chronić przed wysokim poziomem estradiolu i prawdopodobnie również przed rakiem prostaty, możesz również zaopatrzyć się w niego w formie suplementu.
5 Dbaj o prawidłowy poziom cynku w organizmie
Cynk to bodaj jeden z najważniejszych minerałów dla zdrowia mężczyzny, a jednocześnie tak mało o nim wiemy, dlatego poświęcę mu osobny artykuł. Przede wszystkim cynk jest istotny w utrzymaniu prawidłowej produkcji testosteronu.
6 Dodatkowo stosuj suplementy zawierające pokrzywę oraz buzdyganek (tribulus terrestris)
Badania wykazały, że korzeń pokrzywy hamuje łączenie się testosteronu z białkiem wiążącym hormony płciowe (czyli aromatyzację), podwyższając tym samym poziom aktywnych androgenów we krwi, a buzdyganek zwany powszechnie tribulusem ma właściwości afrodyzjaku i strzeże zdrowia mężczyzny w każdym wieku.

Jest wiele możliwości by poprawić gospodarkę hormonalną u dojrzałych mężczyzn w okresie andropauzy, dlatego warto z nich skorzystać zanim sięgniesz po farmaceutyczny testosteron. Nawet jeśli twój poziom testosteronu nie wróci do stanu z sprzed lat to dzięki nowemu stylowi życia z pewnością będziesz cieszyć się lepszym zdrowiem oraz większą energią życiową.

Borys

Komentarze

Zostaw komentarz