ABC menopauzy Menopauza

Naturalne metody leczenia menopauzy

naturalne-metody-leczenia-menopauzy

Menopauza to nieunikniony etap w życiu kobiety. Warto więc podejść do niego zupełnie naturalnie i dowiedzieć się jakie niehormonalne sposoby łagodzenia objawów menopauzy sprawdzają się najlepiej?

Homeostaza organizmu

Alternatywa do hormonalnej terapii zastępczej to nie tylko niehormonalne preparaty lecznicze i suplementy diety. Naturalne sposoby leczenia menopauzy polegają przede wszystkim na zmianie stylu życia, poprawie zdrowia oraz polepszeniu kondycji psychofizycznej.

Aby złagodzić objawy klimakterium, musisz dążyć do osiągnięcia naturalnej równowagi organizmu, którą zakłócają wahania hormonalne. Zmiana diety, ćwiczenia fizyczne, techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem powinny uzupełniać suplementację witaminami, picie ziół i przyjmowanie naturalnych roślinnych fitohormonów.

Dieta w okresie menopauzy

Ciało kobiety to organizm harmonijny, w którym wszystkie sfery są ściśle połączone. Jeśli zaniedbujemy jedną sferę, odbija się to niekorzystnie na całym zdrowiu, m.in. zwiększeniem objawów wypadowych. Aby uregulować pracę organizmu warto zwracać większą uwagę na to, co jemy. Unikaj kofeiny, napojów gazowanych i tłuszczów nasyconych, które zmniejszają zdolność organizmu do przyswajania estrogenów, a także mogą wywoływać napady gorąca i kłopoty ze snem.

M. Witczak

Menopauza to nieunikniony etap w życiu kobiety. Warto więc podejść do niego zupełnie naturalnie i dowiedzieć się jakie niehormonalne sposoby łagodzenia objawów menopauzy sprawdzają się najlepiej?

Dieta kobiety w trakcie menopauzy powinna być bogata m.in. w pokarmy z zawartością fitoestrogenów (soja i jej przetwory, nasiona siemienia lnianego), kwasy tłuszczowe Omega-3 (ryby), witaminy i błonnik (warzywa i owoce) wapń (chudy nabiał). Nie wolno zapominać o dużej ilości wody mineralnej, by odpowiednio nawodnić organizm.

Aktywność fizyczna a przekwitanie

Ruszaj się regularnie przez minimum godzinę dziennie trzy razy w tygodniu – albo częściej! Ćwiczenia aerobowe, takie jak spacery, taniec, nordic walking (chodzenie z kijkami), pływanie lub jazda na rowerze dotleniają organizm, zmniejszają częstotliwość uderzeń gorąca oraz pozwalają na kontrolowanie masy ciała.

Co więcej, aktywność fizyczna sprzyja budowaniu tkanki mięśniowej, a to redukuje utratę masy kostnej i zmniejsza możliwość złamań. Kobiety, które ćwiczą, są mniej zestresowane, nie mają problemów ze snem i rzadziej zapadają na depresję.

M. Witczak

Menopauza to nieunikniony etap w życiu kobiety. Warto więc podejść do niego zupełnie naturalnie i dowiedzieć się jakie niehormonalne sposoby łagodzenia objawów menopauzy sprawdzają się najlepiej?

Alternatywna medycyna a menopauza

Skuteczność niekonwencjonalnych metod leczenia nie jest potwierdzona naukowo, a jednak wiele kobiet chwali alternatywną medycynę w zwalczaniu objawów menopauzy. Joga i medytacja pomagają zapanować nad stresem i problemami ze snem. Akupunktura zwalcza napady gorąca oraz problemy emocjonalne, np. huśtawki nastrojów. Masaże przynoszą ulgę w bólach głowy, redukują napięcie całego ciała i zmniejszają stres.

W trosce o swoje zdrowie coraz więcej kobiet wybiera naturalne metody leczenia menopauzy, które nie obciążają organizmu i są mało inwazyjne. Dbanie o zdrowie, dobra dieta, aktywność fizyczna – to nie tylko modne hasła. To po prostu konieczność.

M. Witczak

Komentarze (7)

pati25

8 lat temu

Czyli jak we wszystkim kluczową rolę odgrywa tu dieta i aktywność fizyczna.Warto to stosować a menopauza nie będzie dla nas straszna.Niie będzie spprawiać nam większych kłopotów 🙂

dulcynea

8 lat temu

Ja również jestem zwolenniczką naturalnych metod leczenia .
Najpierw róbmy same dla siebie ,co się da zrobić.
A jeśli to nie pomaga to szukamy pomocy – dalej:)

Mindi

8 lat temu

Jestem za naturalnymi metodami leczenia, zawsze zaczynam od takich a gdy to nie działa dopiero udaję się do specjalisty. I już jestem zdecydowana zwiększyć dawkę ruchu i wprowadzić bardziej zdrową dietę.

mejgosia

8 lat temu

Teraz rozumiem! Czyli i dieta i ruch i dopiero poprawa! Kusi mnie ta akupunktura, ale gdzie ja znajde takiego specjaliste? W naszym grajdolku nie ma takich gabinetow!

drobina

8 lat temu

Podoba mi się ten artykuł. Zawsze powtarzam, że najlepszym lekarstwem na menopauzę jest aktywność fizyczna
i odpowiednia dieta 🙂

sirena46

8 lat temu

Świetne są te artykuły w portalu, bardzo pomocne i przydatne. Nie wiedziałam, że akupunktura może zmniejszyć uderzenia gorąca. Nie pozostaje mi nic innego tylko zastosować się do tych cennych rad, a myślę, że moje samopoczucie się poprawi. Podpisuję się pod ostatnim zdaniem artykułu obiema rękami. 🙂

stazyz

8 lat temu

„Dbanie o zdrowie, dobra dieta, aktywność fizyczna – to nie tylko modne hasła. To po prostu konieczność.” To powinno być mottem każdej z nas, tym bardziej, że pomaga:):):)Sprawdzone 🙂 :)Potwierdzone:):)

Zostaw komentarz