Poradnik pacjenta Profilaktyka

Naturalna profilaktyka zdrowotna

naturalna-profilaktyka-zdrowotna

Jakie są rodzaje profilaktyki zdrowotnej? Co robić, aby nie chorować? Czy lepiej jest zapobiegać chorobom, czy je leczyć?

Co to jest profilaktyka zdrowotna?

Twórcą profilaktyki zdrowotnej jest Hipokrates. Prawie 2,5 tys. lat temu zdefiniował to pojęcie jako zapobieganie chorobom przez utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Innymi słowy według Hipokratesa profilaktyka zdrowotna polega na wyeliminowaniu chorób z naszego życia poprzez właściwe postępowanie.

Taka definicja obowiązywała aż do drugiej połowy XX wieku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zmodyfikowała jej brzmienie: profilaktyka zdrowotna to zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Różnica wydaje się niewielka, a jednak jest bardzo istotna. Definicja Hipokratesa zakłada tzw. naturalną lub prozdrowotną profilaktykę zdrowotną. Definicja opracowana przez WHO to promedyczna profilaktyka zdrowotna, nakierowana na leczenie.

Jak zapobiegać chorobom?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać utracie zdrowia, niż leczyć choroby. Naturalna profilaktyka zdrowotna zakłada wyrobienie dobrych nawyków oraz prawidłowych wzorców zdrowego trybu życia. Styl życia ma aż w 53% wpływ na nasze zdrowie. 21% stanowi środowisko, w jakim żyjemy – czyste powietrze, zdrowa woda, higieniczne i bezpieczne warunki pracy.

M. Witczak

Jakie są rodzaje profilaktyki zdrowotnej? Co robić, aby nie chorować? Czy lepiej jest zapobiegać chorobom, czy je leczyć?

Niecałe 20% stanowią czynniki genetyczne, a tylko 10% – działania medyczne. Łatwo zauważyć, że zdrowie jest w ponad połowie zależne tylko od naszego stylu życia. Zapobieganie chorobom polega na odpowiednim odżywianiu, uprawianiu sportu, radzeniu sobie ze stresem, unikaniu używek, umiejętnym odpoczynku oraz utrzymywaniu odpowiedniej wagi.

Czy zapobiegać to także wykrywać?

W dzisiejszych czasach czyha na nas bardzo wiele zagrożeń zdrowotnych i nawet prowadzenie idealnego trybu życia nie może zagwarantować braku chorób. Dzieje się tak ze względu na czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Dlatego naturalna profilaktyka zdrowotna bardzo dużą wagę przykłada także do wczesnego wykrywania chorób.

Profilaktyczne, regularne badania nie wykluczają się ze zdrowym trybem życia. Połączenie obu daje pewność, że robimy dla naszego organizmu wszystko, co tylko możliwe, aby uchronić się przed chorobami.

Gdyby wszyscy ludzie przywiązywali większą wagę do naturalnej profilaktyki zdrowotnej i wczesnego wykrywania chorób szacuje się, że koszty leczenia byłyby wielokrotnie mniejsze, a ludzie – dużo zdrowsi.

M. Witczak

Komentarze (7)

iwona55

6 lat temu

trzeba dbać o siebie! zdrowy i silny organizm nie choruje! [Od redakcji: Komentarz edytowany z powodu złamania regulaminu serwisu]

pati25

7 lat temu

O profilaktykę każda z nas dba sama.Mój lekarz daje mi sam skierowania na różne badania.Mam szczęście bo nie muszę go prosić.Ostatnio nawet będąc u gina po receptę powiedział,abym zrobiła takie a takie badania kontrolne.Chociaż nie mam żadnych dolegliwości.Dbam o zdrową dietę,o aktywność fizyczną,unikam stresu.

filodendron

7 lat temu

Mój syn mówi :’Umiesz liczyć – licz na siebie”. Od służby zdrowia nie ma czego oczekiwać w tej dziedzinie.Gdy widzi się u siebie zmiany należy szybko samemu reagować. Lekarze często nie chcą dawać skierowań na badania – a przecież głosi się ,że chorobę najłatwiej wyleczyć ,gdy jest wcześnie zdiagnozowana – ale w praktyce jest, niestety, inaczej. Twoje zdrowie ,Twoje życie – jak samemu się nie zadba, to może być różnie, trzeba czasem walczyć z lekarzami o swoje.

Mindi

7 lat temu

O badaniach profilaktycznych prowadzonych przez służbę zdrowia nie napiszę, nie ma takich dobrowolnie przez lekarza zleconych. Ale samemu też można dużo robić, zdrowa dieta, dużo ruchu, wspomagająco naturalne leki ziołowe. Trzeba się wsłuchać w siebie, czasami nawet zrobić badania kontrolne na swój koszt, bo życie i zdrowie jest najważniejsze. Nie popieram postawy lekarzy, raczej nie mam siły na walkę, więc wolę sama reagować. Może się na wielu rzeczach nie znam ale lekarze tez popełniają wiele pomyłek…

dulcynea

7 lat temu

Uważam , że w naszym kraju pojęcie profilaktyka nie istnieje.
Z pewnością Drobina ma rację wszystko rozbija się o kasę.
Brak pieniędzy ogranicza wszelkie poczynania , lekarz uważa źe nie ma potrzeby wykonania badań.
Moja pani doktor uważała , źe nie ma potrzeby na zrobienie rtgbo jestem za młoda na zmiany (ją też boli) kiedy zrobiłam zdjęcie na własny koszt.
Zmian zwyrodnieniowych było dużo , zapytała czy przez to czuję się zdrowsza.
A mówi się , źe profilaktyka jest tania, bo lepiej zapobiegać niź leczyć:P

drobina

7 lat temu

Muszę przyznać, że w moim mieście dość często są organizowane różne badania profilaktyczne, ale nie wszyscy chcą z tej okazji skorzystać. Ja staram się pilnować badań, które są dla mnie ważne. Ponadto sama też potrafię w jakimś stopniu zadbać o profilaktykę – uprawiam sport, dobrze się odżywiam, ale nie wszystko ode mnie zależy;-)
I jeszcze odniosę sie do wypowiedzi Mej: podpisuję się pod tym co napisałaś. Też miałam takie przygody u lekarza. Często nie mogłam się doprosić o podstawowe badania, bo „nie ma takiej potrzeby”. Potem się okazyało, że to ja miałam rację, bo czułam, że coś jest nie tak. Po prostu wszystko rozbija się o kasę, a raczej o jej brak:(

mejgosia

7 lat temu

Wszystko pięknie rozumiem, ale niestety nasz system tego nie łapie! No bo jeśli idę do lekarza pierwszego kontaktu, z bólem np. głowy, on mi serwuje ketonal i jest oki! Wszędzie trąbią,że ból to pierwszy objaw choroby, więc dlaczego ten mój konował nie szuka przyczyn tego bólu? Ano pewnie dlategho,że badania są drogie itp.! Mogłabym szerzyć przykłady, gdzie takie postępowanie zakończyło się śmiercią pacjenta, ale po co? i tak wszyscy o tym wiemy! Polecam artykuł zarządzającym NFZ-em, lub naszym politykom, ja mogę jedynie zdrowo się odżywiać i dbać o środowisko! 🙁

Zostaw komentarz