zielnik-dojrzalej-kobiety-ii

Oprócz wspomnianych w pierwszej części artykułu mięty, szałwii, rumianku i lipy, istnieją jeszcze inne naturalne i bezpieczne zioła, które mogą nam pomóc przy mniej poważnych dolegliwościach i chorobach. Należą do nich między innymi:

Brzoza brodawkowata

Surowcem brzozy wykorzystywanym w lecznictwie i kosmetyce jest przede wszystkim jej kora. Rzadziej są to liście i huby brzozowe porastające drzewa. Brzoza ma głównie działanie odkażające, odtruwające, moczopędne i wzmacniające. Oprócz żywicy, olejków eterycznych, flawonoidów i związków trój-terpenowych, posiada ona około 9% garbników. Jej huba dodatkowo posiada kwas mrówkowy – niezwykle ważną substancję w leczeniu skóry. Kremy z huby brzozowej z zawartością tego cennego kwasu mają właściwości nie tylko leczące trądzik, blizny, podrażnienia skóry, wypadanie oraz porost włosów ale też działają kosmetycznie ujędrniając skórę i zapobiegając zmarszczkom. Można z pewnością uznać, że huba brzozowa jest pomocna kobietom w każdym wieku. Wysuszone liście oraz pączki pozyskiwane wczesną wiosną, mogą posłużyć jako surowiec do herbatki ziołowej o właściwościach oczyszczających organizm z toksyn.

Lawenda

Wbrew pozorom lawenda nie jest wyłącznie niejadalnym środkiem na mole, choć wiele z nas ma właśnie taką wiedzę o tej rośliny. Lawenda jest rośliną zielną i jak każda inna, nadaje się do stosowania zewnętrznego i do wewnątrz. Oprócz pięknego wyglądu i subtelnego zapachu oraz związanych z tym metod leczenia opartych na wdychaniu olejów eterycznych, lawenda znakomicie sprawdza się jako herbatka ziołowa. Ma wówczas działanie napotne, żółciopędne, wiatropędne, moczopędne oraz bakteriobójcze. Można ją pić w przeziębieniach, nadkwasocie oraz w zatwardzeniu. Napar z lawendy stosowany zewnętrznie, pomaga w stanach zapalnych skóry, łuszczeniu się i w świądzie. W Biblii lawenda opisywana jest jako roślina, która miała swój spory udział w zwalczaniu zarazy. Jak zatem widać, ta niepozorna ozdobna roślina ma bardzo wszechstronne właściwości.

ALNG