Akcje prozdrowotne Profilaktyka

Natalia Kukulska poparła Koalicję RSM

natalia-kukulska-poparla-koalicje-rsm

Już ponad 10.500 osób popiera Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy czyli RSM. Im więcej głosów poparcia na www.koalicjarsm.pl, tym większa szansa na zmiany, jakie rekomendują eksperci Koalicji.

Natalia Kukulska poparła Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Przyznaje, że gdy była nastolatką, kobiecość ją zaskoczyła, dlatego ze swoimi dziećmi rozmawia otwarcie i bez tabu. To najlepszy sposób na profilaktykę wielu chorób.

Angażuje się Pani w wiele projektów społecznych, dlaczego postanowiła Pani poprzeć Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy?

Idea jest ważna, dlatego ją wspieram, chcę powiedzieć, przypomnieć, apelować do kobiet. Znam statystyki, wiem jak duży jest to problem, jak rzadko kobiety myślą o sobie, bo myślą głównie o innych, o całej swojej rodzinie. Przez to często w ostatniej chwili, kiedy jest już za późno, dowiadują się o rzeczach nieodwracalnych, dlatego warto o tym mówić głośno, a myślę, że osoby które mają dostęp do mediów, może trochę łatwiejszy, osoby które wykonują artystyczne zawody, mają większe szanse, aby dotrzeć do ludzi.

Kilka lat temu zdecydowała się Pani wyjechać do Stanów. Czy miała Pani okazję przekonać się, jak Amerykanki podchodzą do profilaktyki?

Wydaje mi się, że jest większa świadomość, ale to chyba zależy w jakich kręgach grupach społecznych. Chyba tak jak u nas – w większych miastach ludzie, którzy chodzą do pracy, są częściej informowani o tym, gdzie odbywają się akcje profilaktyczne. Zależy to właśnie często od grupy i środowiska. Nie miałam jakiegoś konkretnego przykładu, żeby móc to porównać.

KRSM

Już ponad 10.500 osób popiera Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Im więcej głosów poparcia na www.koalicjarsm.pl, tym większa szansa na zmiany, jakie rekomendują eksperci Koalicji.

Pokolenie naszych mam miało trudność w mówieniu i rozmawianiu o sprawach intymnych. W pewnym sensie był to temat tabu. Pani była wychowywana przez Babcię. Czy Pani Babcia była taką osobą, z którą można było rozmawiać na tematy intymne? Jak przygotowała Panią do wejścia w dorosłe życie?

Muszę przyznać, że choć z babcią kontakt był bardzo bliski, to mało rozmawiałyśmy o sprawach intymnych, w związku z tym moja kobiecość mnie zaskoczyła w pewnym momencie. Może jest to coś, czego mi brakowało, zwłaszcza, że szkoły wtedy też niespecjalnie przygotowywały dzieci, dziewczynki do wejścia w dorosłość, do zapoznania się z tematami intymnymi. Dobrze, że teraz się to zmieniło. Obserwuje to po własnych dzieciach.

Czy będzie Pani miała w sobie otwartość żeby rozmawiać z dziećmi o odpowiedzialności za zdrowie intymne własne i ich przyszłych partnerów?

Jak najbardziej. My z dziećmi mamy bardzo bliski kontakt, rozmawiamy szczerze. Może są tematy, które mogą je krępować, ale to jest właśnie nasza rola, żeby tak zrobić, by ten temat nie był tematem tabu, tylko był tematem otwartym, normalnym. To jest część naszego życia. Myślę, że tworzymy takie relacje, które spowodują, że będziemy mogli z dziećmi rozmawiać szczerze i otwarcie o różnych sprawach i będziemy mogli dzieci uświadomić, bo to właśnie należy również do obowiązków rodzica.

KRSM

Już ponad 10.500 osób popiera Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Im więcej głosów poparcia na www.koalicjarsm.pl, tym większa szansa na zmiany, jakie rekomendują eksperci Koalicji.

Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy propaguje edukację, cytologię i szczepienia, jako sposób na skuteczną profilaktykę raka szyjki macicy. Jak Pani zachęciłaby Polki do regularnych badań u ginekologa?

Myślę, że to powinno być wpisane do kalendarza kobiety na każdy rok. Jeżeli Polki potrafią dbać o swoje paznokcie, o włosy, to tym bardziej o sprawy związane ze zdrowiem, więc może odwrócić kolejność? Nie mamy taryfy ulgowej. Każdy z nas jest narażony na niebezpieczeństwa i każdy może zachorować. Pamiętając o tym, w pierwszej kolejności, dbajmy o siebie – róbmy badania, wpisujmy sobie przypomnienia w telefonie, w kalendarzu – wszędzie, gdzie się da. Myślmy w pierwszej kolejności o swoim zdrowiu po to, żeby móc dbać dalej o zdrowie całej rodziny.

Dziękujemy za rozmowę.

Przypominamy, że portal Menopauza.pl wchodzi w skład Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Jest też inicjatorem ogólnopolskiej akcji Cytologia – tych kilka chwil nie boli, a ratuje życie.

Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć.

KRSM

Komentarze (7)

Emilly27k

9 lat temu

Alinka kobiety na wsiach coraz częściej wykonują badania cytologiczne.Sama pochodzę ze wsi, ale badania wykonuje co mam niespełna 29 lat:)

alineczka

9 lat temu

A ja tak do końca nie mam przekonania,że gwiazdom czy innym celebrytom zależy na zdrowiu przeciętnej kobiety…
Tyle fałszu wokoło,że trudno odróżnić gdzie prawda a gdzie promowanie własnej osoby….
Chciałabym wiedzieć czy jeśli / słuszną / akcję popierają gwiazdy – to zwiększy się liczba badanych kobiet???
I jak jest z dostepnością do lekarzy w małych miasteczkach czy wsiach? Czy tam też gwiazdy docierają…/ nie mam na mysli koncertów/…

drobina

9 lat temu

Jedną z najistotniejszych form w walce z RSM jest profilaktyka. Zawsze pamiętam o regularnych badaniach cytologicznych i innych. Wprawdzie celebrytką nie jestem, ale na takie badania udało mi się już namówić wiele moich koleżanek znajomych.

Emilly27k

9 lat temu

Cieszę się,że Natalia Kukulska wspiera tą akcję. Zawsze to miło jest gdy ktoś znany z mediów promuje akcje zdrowotne:)

dulcynea

9 lat temu

To bardzo dobrze ,że gwiazdy i celebryci popierają takie bardzo ważne akcje prozdrowotne. Udostępniają swoje twarze do popierania słusznych idei.I mogą zmobilizować pacjentów do profilaktyki i badań okresowych. To szczytny cel:)

Zostaw komentarz