Styl życia

Nareszcie… można odpocząć!

Shadowxl szklana weranda

fot. ShadowXL.com

Wiele kobiet zgodnie odpowiada, że dopiero w wieku średnim mają czas dla siebie. Mogą wreszcie odpocząć, zająć się swoją pasją, odkrywają jak lubią spędzać czas wolny, co je cieszy. Do tej pory ich doba zazwyczaj była dzielona na wszystkich członków rodziny, wreszcie nadszedł czas by cieszyć się większą ilością wolnego czasu. Okazuje się, że Panie najczęściej koncentrują się wtedy na swojej najbliższej przestrzeni – urządzają na nowo swoje mieszkanie, dom, dbają o ogród, urządzają taras, ogród zimowy. Wszystko po to, by przez najbliższe lata mogły wreszcie odpocząć i zrelaksować się na swoich warunkach.

Lato to taki czas w roku, kiedy uwaga wszystkich z nas koncentruje się na odpoczynku. Wspaniały ogród, zadbana roślinność, pięknie urządzona weranda, ogród zimowyprzeszklony taras – wszystko to elementy, dzięki którym jeszcze przyjemniej możemy oddać się relaksowi. Ze spostrzeżeń Dominiki Buchalik, właścicielki firmy ShadowXL wynika, że bardzo często jej klientkami są właśnie kobiety w wieku średnim. Nierzadko zwierzają jej się, że wreszcie mają czas… odpocząć. Firma ShadowXL od lat specjalizuje się w wykonywaniu przeszklonych tarasów, werand i ogrodów zimowych, pergoli oraz osłon przeciwsłonecznych czyli miejsc, w których przez cały rok można odpoczywać mając wrażenie bliskiego obcowania z naturą.

„Kiedy kończy się owulacja, zaczyna się ewolucja”

Powyższy cytat pochodzi z książki Agnieszki Maciąg, która od lat skutecznie odczarowuje menopauzę. Dla części kobiet menopauza może kojarzyć się z uciążliwymi dolegliwościami, niektóre z nich mogą objawiać się pierwszym kryzysem związanym z wizją zakończenia etapu młodości. Nic bardziej mylnego! Wiele kobiet wie, że to właśnie teraz zaczyna się ich czas! Warto zaznaczyć, że wiele kultur nie przywiązuje specjalnej wagi do samej menopauzy. Jest i już. Kobiety bardziej traktują ten czas jako kolejny etap – dzieci opuszczają rodzinny dom, nadchodzi moment, kiedy mogą w 100% poświęcić się sobie – rozwojowi, karierze, pasjom, mogą bez wyrzutów sumienia postawić na odpoczynek. A gdzie najlepiej odpoczywać jeśli nie w swoim domowym azylu?

Shadowxl szklana weranda
fot. ShadowXL.com

Weranda, ogród, przeszklony taras, pergola czyli witajcie w moim królestwie!

Ten czas rządzi się własnymi prawami. Jedne z nas z ulgą żegnają dorastające dzieci, ciesząc się przy tym, że rodzinny dom opuszczają wychowani przez nich, w pełni samodzielni, dorośli już ludzie, a inne szukają zajęć, które wymagają od nich podobnych cech, co macierzyństwo. Opieka nad ogrodem, aranżacja na nowo własnego domu to coś, co może być małą namiastką obowiązku opiekowania się kimś/czymś.

„Faktycznie, daje się zauważyć, że wiele moich klientek jest właśnie na tym etapie. Odkrywają na nowo siebie, dowiadują się co tak naprawdę lubią i co ich cieszy. Uczą się na nowo spędzać wolny czas. Pomagamy im stworzyć dla siebie bezpieczny, magiczny azyl, w którym będą mogły spokojnie odpocząć, poczytać ulubioną książkę lub zaprosić znajomych i wspólnie cieszyć się każdą chwilą. Weranda, czy przeszklony lub zabudowany taras to miejsce, w którym można miło odpoczywać nie tylko latem. Można stworzyć swój własny kącik w stylu hygge i przesiadywać w nim o każdej porze roku. Dla tych więc, którzy szukają czegoś na cały rok i lubią praktyczne rozwiązania, polecamy ogród zimowy. Mnóstwo kobiet na niego stawia. To miejsce, gdzie tworzą swój azyl, którym mogą się opiekować cały rok. Śmiało możemy stwierdzić, że pomagamy kobietom spełniać ich marzenia.” – zauważa Dominika Buchalik z ShadowXL.

Odpoczynek blisko natury nie musi kończyć się wraz z latem. Pani Dominika i jej team potrafią wyczarować miejsca, w którym sezon wypoczynkowy trwa cały rok. Ciepła kawa na przeszklonej werandzie, wokół śnieg, a Ty spokojnie wpatrujesz się w leniwie przepływające po niebie obłoki… Lepszego odpoczynku, zwłaszcza po emocjonującym dniu, nie można sobie wymarzyć!

Oczywiście kobiecość nie jedno ma imię. Gdy jedne z nas szukają wyciszenia i oddechu, inne oddają się prawdziwemu szaleństwu…

Shadowxl szklana weranda
fot. ShadowXL.com

Cisza i spokój? To nie dla mnie!

Z przymrużeniem oka często wspomina się o “kryzysie wieku średniego” w kontekście mężczyzn. U kobiet natomiast można dostrzec chęć życia na własnych zasadach. Kiedy jesteśmy dojrzałe, nie musimy już dzielić uwagi na wszystkich domowników, możemy wreszcie żyć wyłącznie dla siebie. Wiele kobiet nie lubi spokojnego odpoczynek – wolą relaksować się w szalonym rytmie miasta. Tak więc, gdy część z nich projektuje ogród zimowy, a weranda i zabudowany taras to ich magiczny azyl, inne wybierają kolejne kreacje, które mają odmłodzić je o 10 lat, szukają nowej kosmetyczki i ustalają harmonogram treningów na siłowni. Czy któryś sposób odpoczynku jest lepszy lub gorszy? Absolutnie nie. Ważne, by robić to, co nam w duszy gra!

 

“Zróbmy coś szalonego!”

Pierwszy skok ze spadochronem, zakup nowego superauta, wyjazd do miejsca, o którym zawsze marzyłaś? Okazuje się, że wiele kobiet w wieku średnim lubi też ryzyko. Pomimo tego, że takie zachowania przypisuje się zazwyczaj mężczyznom, to są również kobiety, które w wieku średnim odkrywają siebie na nowo i decydują się na niecodzienne dla nich rzeczy. W myśl zasady “raz się żyje”! Jeżeli marzysz o czymś, na co do tej pory brakowało Ci odwagi, to może jest to najlepszy czas, by wreszcie zaszaleć?

Shadowxl szklana weranda
fot. ShadowXL.com

A może wyjazd?

Według niektórych danych, wiele osób w wieku średnim, stawia na… podróże. Kiedy dzieci już nie potrzebują codziennej uwagi, pozycja zawodowa również zazwyczaj jest już wypracowana, w końcu nadchodzi moment, w którym można się oddać podróżom. Nie mówimy teraz o tygodniowym all inclusive (choć to też bardzo popularny sposób spędzania urlopów), a o prawdziwych podróżach na własną rękę i odkrywaniu siebie na nowo. Inspiracją bywa jedna z najpopularniejszych pozycji kobiecej literatury, czyli “Jedz, módl się, kochaj” autorstwa Gilbert Elizabeth. Takie podróże wymagają niezwykłej odwagi i zazdrościmy każdemu, kto ma jej w sobie na tyle, by samodzielnie odkrywać nowe miejsca – nie tylko w Europie. Dłuższe wyjazdy oczywiście mogą odbywać się również we dwoje. Dla wielu par to renesans związku. Znowu mogą poświęcić czas tylko sobie, swojemu związkowi i temu, co ich łączy.

“Gdy nie ma w domu dzieci…”

Wiele par czeka na ten moment! Wreszcie oboje są tylko dla siebie! Istnieją dane, według których to właśnie ten czas jest najlepszy dla związku. Niektórzy mówią nawet o ponownym zakochiwaniu się. To czas, kiedy znowu mamy czas dla siebie wzajemnie, na uczucia, na odkrywanie siebie na nowo. Ponowne “pierwsze – nie pierwsze” randki, wyjazdy, czas na szalone, nowe rzeczy. Tak, To odpowiedni moment! Jeżeli trafiłaś na “tę” osobę, to gwarantujemy, że w wieku średnim po raz kolejny możesz zakochać się jak nastolatka w osobie, którą najprawdopodobniej masz u swojego boku już dobre kilkadziesiąt lat. Brzmi kusząco, prawda?

Shadowxl szklana weranda
fot. ShadowXL.com

Wiejska sielanka

Statystyki są jednak nieubłagane. Większość kobiet po wielu latach pogoni za byciem doskonałą matką, żoną i pracownicą, w wieku średnim ucieka od zgiełku miast.

 

„ Z naszych spostrzeżeń wynika, że wiele naszych klientek w wieku średnim po wielu latach aktywnego, miejskiego życia, szuka wreszcie ukojenia w wiejskiej sielance. Warto wspomnieć, że aktualne życie pod miastem, na wsi zupełnie odbiega od tego, jak wyglądało to kilkadziesiąt lat temu. To prawdziwa sielanka. Zlecenia typu: nowoczesna weranda czy ogród zimowy w takim domku na wsi to dla nas czysta przyjemność. Wiemy, że przyczyniamy się do polepszenia standardu życia osób, które się do nas zwracają. Przeszklony taras to idealne miejsce na spotkania ze znajomymi lub popołudniową kawę w pięknych okolicznościach.” – dodaje Dominika Buchalik.

Przyznajemy, że trochę się rozmarzyliśmy. Oczami wyobraźni widzimy już tę kawę w świetle zachodzącego słońca. Później przychodzą przyjaciele, sąsiedzi i rodzina, a nasz przeszklony taras staje się miejscem, w którym każdy gość czuje się jak u siebie w domu. Takiego spokoju Wam życzymy!

Komentarze (5)

Zostaw komentarz