Psychologia W głąb siebie

Najdziwniejsze fobie współczesnego świata

najdziwniejsze-fobie-wspolczesnego-swiata

Wraz z rozwojem cywilizacji pojawiają się nowe fobie. Część z nich może wydawać się śmieszna, ale paniczny strach uprzykrza życie osobom, które go odczuwają. Z jakimi nietypowymi stanami lękowymi zmaga się współczesny świat?

Technofobia

Osobie, dotkniętej tym problemem, towarzyszy paraliżujący strach przed elektroniką. Wyżej wspomniana fobia uniemożliwia funkcjonowanie w stechnicyzowanym społeczeństwie. Technofob ma problem ze znalezieniem pracy, ponieważ boi się telefonów, komputerów itp.

Tanatofobia

Śmierć zawsze budziła strach i stanowiła temat tabu. Większość ludzi niechętnie o niej myśli. Pragniemy cieszyć się życiem i korzystać z jego dobrodziejstw, nie zważając na procesy starzenia, które dokonują się w naszym organizmie. Istnieją jednak osoby, które całą swoją energię poświęcają rozważaniom nt. śmierci. Natręctwo myśli i towarzyszący mu strach mogą doprowadzić tanatofoba do zawału lub bezdechu.

Pekkatofobia

Ten problem często dotyka osoby głęboko uduchowione. Pekkatofob odczuwa paraliżujący strach przed popełnieniem grzechu. Głęboka analiza podjętych decyzji odbiera radość życia i rodzi poczucie winy. Rozkładając każdy czyn i myśl na czynniki pierwsze, można znaleźć zalążek zła.

Irmina

Wraz z rozwojem cywilizacji pojawiają się nowe fobie. Część z nich może wydawać się śmieszna, ale paniczny strach uprzykrza życie osobom, które go odczuwają. Z jakimi nietypowymi stanami lękowymi zmaga się współczesny świat?

Gimnofobia

Ludzie, cierpiący na tę przypadłość, obawiają się nagości. W związku z tym zamykają oczy za każdym razem, gdy biorą prysznic. Ta fobia nie tylko utrudnia nawiązywanie relacji o charakterze seksualnym, ale przede wszystkim uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Latem nie jesteśmy w stanie ustrzec się przed widokiem nagiego torsu na ulicy czy plaży.

Arachibutyrofobia

Masło orzechowe cieszy się dużą popularnością. Niektórzy namiętnie smarują nim kanapki. Jednocześnie istnieją tacy ludzie, którzy panicznie unikają tego smakołyku. Osoby, dotknięte arachibutyrofobią, obawiają się, że masło orzechowe przyklei się im do podniebienia.

Aulofobia

Niektórym ludziom towarzyszy lęk przed instrumentami, które przypominają męskiego członka. Za każdym razem, gdy mijają sklep muzyczny, odwracają głowę w przeciwnym kierunku.

Życie w permanentnym stresie nie służy naszej psychice. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, lista osób cierpiących na fobie będzie się wydłużać z roku na rok. Może warto wygospodarować chwilę na relaks?

Irmina

Komentarze (12)

pati25

9 lat temu

Dziwne te fobie.Niektóre trudno zrozumieć.No bo jak można mieć lęk przed masłem orzechowym czy nagością.
Tacy ludzie potrzebują leczenia

Tess

9 lat temu

Nie słyszałam o takich fobiach. Myślę, że są one na tle nerwicowym i dlatego w naszych czasach one się potęgują. Współczuję wszystkim, którym utrudniają życie.

serenada0

9 lat temu

Siada psychika i w ten sposób znajdują stresy „ujście”. Przechodziłam przez to kilka lat , terapie mi pomogły , teraz się z tego śmieję. Ale nie życzę nikomu takiego koszmaru. Ale potrafią „one” wrócić …..

filodendron

9 lat temu

Skąd w ogóle biorą się te fobie? Chyba z tego ,że nie możemy sobie z czymś dać rady w życiu i psychika gnębi nas w postaci fobii- wcale nawet nie związanej z naszymi problemami.

Mindi

9 lat temu

Nigdy nie słyszałam o takich fobiach. Faktycznie wydają mi się dziwne, ale tak jest za każdym razem gdy nie czujemy czyjegoś strachu to go nie rozumiemy. Mnie wszyscy wmawiają, że najdziwniejszą fobią jest strach przed lataniem samolotami. I próbują mi to „wyleczyć” przez pogadanki 😉

stazyz

9 lat temu

Ach te fobie…To prawda, z każdym rokiem jest coraz więcej osób, które potrzebują pomocy psychiatry, psychologa i to nie tylko z powodu fobii:(

filodendron

9 lat temu

Nawet nie przypuszczałam,że takie fobie mogą istnieć, am istnieją na pewno i jeszcze dziwniejsze. Trzeba to leczyć , bo żadna fobia nie jest dobra i bardzo ogranicza życie człowieka.

summer

9 lat temu

Rzeczywiście, bardzo dziwne niektóre z wymienionych fobii X(, myślę, że można tu wymieniać też inne, dotąd jeszcze nie nazwane o_O.
Margotko – technofobia w dzisiejszych czasach jest bardzo uciążliwa, ale – wierz mi – znam wiele osób, których praca nie jest związana z telefonowaniem i mailowaniem!!!

sirena46

9 lat temu

Coraz dziwniejsze fobie, nie wiedziałam, że można mieć lęk przed zjedzeniem masła orzechowego (devil)
Ale podobno większość fobii można wyleczyć 🙂 więc nie jest tak źle.

Margotka

9 lat temu

Chyba najgorzej mają osoby dotknięte technofobią, ponieważ nie mogą znaleźć normalnej pracy. W każdej firmie trzeba odbierać telefony i wysyłać maile…

Zostaw komentarz