Kultura Styl życia

Nagroda: powieść Nikodema Pałasza pt. Zabójczy tie-break

Zabójczy tie break

Do kogo wędruje powieść Nikodema Pałasza pt. Zabójczy tie-break? Nadeszła pora na rozstrzygnięcie konkursu. 

Czy sport może być jeszcze bardziej brudny i zepsuty? Tak, jeśli do gry włączą się politycy. W Zabójczym tie-breaku, nowym kryminale Nikodema Pałasza, Wiktor Wolski musi stawić czoło najbardziej wpływowemu i bezwzględnemu politykowi w kraju – walczącemu o reelekcję prezydentowi RP.

Wiktor Wolski, policjant po przejściach, próbuje ułożyć sobie życie. Kiedy jego ukochana, Lena, zgadza się z nim zamieszkać, jest pewien, że demony przeszłości już go nie dopadną. Nie wie, jak bardzo się myli. W piwnicy domu położonego na terenie dawnego warszawskiego getta zostają znalezione zwłoki kobiety. Kiedy okazuje się, że zamordowana jest siatkarką reprezentacji Izraela w rozgrywających się właśnie w Polsce mistrzostwach świata, na najwyższych szczeblach władzy zapada decyzja o wyciszeniu sprawy i szybkim umorzeniu śledztwa. Dawny przełożony Wolskiego namawia go do rozwikłania zagadkowej śmierci kobiety. Sprawa wciąga Wolskiego w wir brudnych politycznych i biznesowych intryg. Pojawiają się oskarżenia o korupcję, wątki antysemickie, neonazistowskie, wraca temat niewyjaśnionej, ale podobnej zbrodni sprzed lat. Nieugięty jak zwykle Wolski postanawia prowadzić śledztwo wyłącznie na swoich zasadach.

Soczysty język, barwne postacie oraz nadzwyczajna wrażliwość na szczegóły to cechy wyróżniające powieści Nikodema Pałasza. Wiktor Wolski, twardy glina w typie Brudnego Harry’ego, doskonale zna reguły rządzące pracą polskiej policji. Skutecznie porusza się także w świecie sportu i polityki, ujawniając kolejne patologie. W swojej wielowątkowej powieści autor krytycznie ocenia polskie realia, celnie obnaża takie problemy społeczne, jak korupcja, rasizm czy antysemityzm. Przy wydaniu drugiej powieści  autora Katarzyna Bonda napisała, że Nikodem Pałasz dołączył do ekstraklasy twórców polskiego kryminału – w Zabójczym tie-breaku mistrzowsko to potwierdza.

Wygraj powieść Nikodema Pałasza pt. Zabójczy tie-break!

Aby zdobyć jeden egzemplarz powieści kryminalnej Nikodema Pałasza, należało w sposób kreatywny odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Dlaczego, Twoim zdaniem, zamordowano siatkarkę Izraela? Udzielając odpowiedzi na to pytanie, skorzystaj z własnej kreatywności.

Poniżej przedstawiamy nagrodzoną odpowiedź:

Siatkarka z Izraela została zamordowana, ponieważ była żydowską krewną prezydenta Polski. Ten, ze względu na środowisko, z którego się wywodzi, nie mógł sobie pozwolić na wyjawienie prawdy o swoich pochodzeniu. Gdyby nacjonaliści, którzy popierają głowę państwa, dowiedzieli się, że jest on Żydem, natychmiast odwróciliby się od niego. Prezydent nie mógł więc pozwolić sobie na to, aby jego kuzynka z Izraela umówiła się na wywiad z polskim dziennikarzem i wyjawiła całą prawdę o jego życiu. Aby uniknąć kompromitacji, zleca jej zabójstwoJowita D., Wrocław.

Serdecznie gratulujemy laureatce i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Komentarze (7)

Zostaw komentarz