nadczynność tarczycy

Seks wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu, ponadto zbliża do siebie partnerów i umacnia ich związek. Nie zawsze jednak obie strony mają zbliżony temperament seksualny. Czasem jedno z partnerów lubi seks bardziej niż drugie. Jakby tego było mało istnieje jeszcze wiele różnych czynników odpowiedzialnych za niskie libido, jednym z nich jest nadczynność tarczycy.

Jak działa tarczyca?

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł, choć wygląda niepozornie, wywiera wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie wydzielane przez niego hormony odpowiadają za metabolizm, czyli przemianę materii.  Nadczynność tarczycy to schorzenie, któremu towarzyszy nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Osoba zmagająca się z tą przypadłością chudnie, pomimo iż ma ogromny apetyt i je naprawdę sporo potraw wysokokalorycznych.  Na dodatek nadczynność tarczycy prowadzi do przewlekłego zmęczenia, problemów ze snem, nadmiernej potliwości, uderzeń gorąca i huśtawki nastrojów.  Choroby tej nie należy lekceważyć nie tylko ze względu na uciążliwe objawy, ale przede wszystkim ze względu na ryzyko wystąpienia przełomu tarczycowego.

Nadczynność tarczycy – grupy ryzyka

U osób z nadczynnością tarczycy obserwuje się nadmierną syntezę hormonów takich jak tyroksyna, trójjodotyronina i kalcytonina.  Na tę przypadłość cierpi 1-2% dorosłych Polaków, przy czym większość stanowią kobiety. Panie aż 5-krotnie częściej zapadają na nadczynność tarczycy niż mężczyźni.

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?

Objawy nadczynności tarczycy to nadmierna potliwość, rozdrażnienie, kołatanie serca, drżenie palców, osłabienie mięśni nóg, zmiany skórne, kruche włosy i paznokcie, duszności, zatwardzenia i zespół suchego oka.  Życie z nadaktywną tarczycą nie jest łatwe. Na szczęście po rozpoznaniu choroby możliwe jest rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Jak przebiega leczenie nadczynności tarczycy?

Nadczynność tarczycy można zwalczać  za pomocą leków przeciwtarczycowych, które redukują syntezę tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny.  Łączy się je z beta-blokerami, które redukują dokuczliwe dolegliwości towarzyszące nadczynności tarczycy.  Drugim sposobem leczenia omawianej choroby jest podawanie jodu radioaktywnego w postaci tabletek.  W skrajnych przypadkach,  gdy nadczynności tarczycy towarzyszy pojawienie się dużego wola uciskającego gruczoł, chirurg wycina tarczycę.  Tyreoidektomia jest zabiegiem niezwykle inwazyjnym, dlatego przeprowadza się ją w ostateczności.  Chory po usunięciu tarczycy musi już do końca życia przyjmować syntetyczne hormony tarczycy, ponieważ jego organizm już ich nie wytwarza.

Nadaktywna tarczyca a życie towarzyskie

Nadczynność tarczycy rzutuje na wszystkie aspekty życia chorego. W związku z tym, iż jego organizm intensywnie spala dostarczane kalorie,  osoba zmagająca się z tą przypadłością często odczuwa silne zmęczenie. Nie ma sił, żeby wyjść na miasto z przyjaciółmi. Po powrocie z pracy woli na spokojnie poleżeć w łóżku. Jakby tego było mało nadczynność tarczycy zmniejsza libido, na czym cierpi życie erotyczne chorego. Chorzy na nadczynność tarczycy często są odbierani jako dziwolągi. Nie pojadą na górskie wspinaczki, nie umówią się na randkę w środek upalnego dnia, na dodatek często rezygnują ze spotkań przez zmęczenie. Jakby tego było mało, leczenie radioaktywnym izotopem jodu wymaga ograniczenia przez pewien czas życia towarzyskiego. Przez pierwsze 3-4 dni chory przyjmujący kapsułkę z radiojodem nie powinien przebywać zbyt długo w jednym pomieszczeniu z pozostałymi domownikami. Natomiast przez 2 tygodnie powinien prowadzić ograniczone życie towarzyskie. Unikać spotkań z dziećmi, kobietami w ciąży oraz seksu. 

Osoba, która nie wie o chorobie, może uznać, że chory chce się jej pozbyć lub ograniczyć z nią kontakt, choć nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Nadczynność tarczycy często wiąże się z przewlekłym zmęczeniem i osłabieniem mięśni nóg, dlatego osoba dotknięta tą przypadłością może kręcić głową na propozycję długiego spaceru. Często też nie ma ochoty na seks. Nie chodzi wcale o to, że nie czuje pożądania do partnera, po prostu nie ma sił na erotyczne igraszki. Chce jej się spać, a na dodatek boi się, że podczas seksu szybko straci siły, pojawią się problemy z erekcją etc.

Nadczynność tarczycy a niskie libido

Nadczynność tarczycy to jedna z przyczyn niskiego libido.  W związku z tym warto normalnie porozmawiać o problemie z partnerem. Nie chodzi o to, by od razu wyskoczyć z tekstem: wiesz, nie chcę się z tobą kochać, bo leczę się z nadczynności tarczycy.  Wystarczy po prostu powiedzieć: idę oddać krew, bo muszę sprawdzić, czy leczenie nadczynności tarczycy jest skuteczne.  Partner już domyśli się całej reszty i z pewnością będzie wyrozumiały. Nadczynność tarczycy to nic wstydliwego, nie jest to choroba, którą można się zarazić lub która uniemożliwiałaby wspólne życie w szczęśliwym związku. Pamiętajmy też, że seks to nie wszystko. Naprawdę nie trzeba go uprawiać codziennie.

Seks to nie wszystko! Jak sprawić przyjemność partnerce?

Osoba, która cierpi na nadczynność tarczycy, szybko się męczy, ale nie oznacza to, że nie może pocałować partnera, przytulić go, złapać za rękę, czule objąć, gładzić włosów i prawić komplementów.  O ile mężczyźnie, który ma duży temperament seksualny, może ciężko pogodzić się z myślą, że jego kobieta przez nadczynność tarczycy ma niskie libido, o tyle kobieta bez problemu zrozumie, że jej ukochany jest zmęczony i nie oznacza to braku miłości. Panie uwielbiają czułości, poza tym są bardzo wrażliwe na dotyk i mogą przeżyć orgazm bez penetracji, czasem wystarczą im do tego namiętne pocałunki, petting czy masaż. Warto pamiętać, że orgazm pochwowy jest rzadszy od łechtaczkowego. Mężczyzna zmagający się z nadczynnością tarczycy ma zatem mnóstwo możliwości, aby zaspokoić swoją kobietę i nie traci przy tym na męskości w jej oczach, lecz sporo zyskuje. Co tu dużo mówić, panie przede wszystkim lubią czułości i delikatny dotyk, a seks waginalny bywa przyjemny, ale są w stanie bez niego funkcjonować nawet przez dłuższy okres czasu.  Namiętne pocałunki stoją wyżej w hierarchii przyjemnych doznań niż sama penetracja. Ważne, aby mężczyzna dbał o kobietę, okazywał  jej miłość i czule dotykał. A gdy poczuje się w pełni sił, może uprawiać z partnerką tradycyjny seks.