Psychologia

Na czym polega ghosting?

Na czym polega ghosting

Jure Širić z pexels

Każdy z nas jest w stanie wskazać przynajmniej jedną osobę, która nagle zniknęła z jego życia, choć nie wydarzyło się nic złego. Nie musi to być człowiek, z którym się randkowało. Często w ten sposób postępują również znajomi, z którymi niegdyś pozostawaliśmy w zażyłych stosunkach. Na czym polega ghosting?

Spis treści:

  1. Znajomości nawiązywane przez portale społecznościowe
  2. Na czym polega ghosting?
  3. Lęk przed bliskością a nagłe zrywanie znajomości
  4. Co czują ofiary ghostingu?
  5. Dlaczego należy uważać na osoby zrywające kontakt?
  6. Zbyt szybkie angażowanie się w relacje

Znajomości nawiązywane przez portale społecznościowe

XXI wiek to czas, kiedy ludzie wykorzystują nowoczesne technologie do nawiązywania znajomości. Za pośrednictwem portali społecznościowym można umówić się z dziewczynami, które planują utworzenie lokalnego kręgu kobiet. Często takie inicjatywy zapewniają sporo satysfakcji. Czasem jednak następuje moment, kiedy przestajemy być informowane o kolejnych spotkaniach. W takich sytuacjach zastanawiamy się, czy zrobiłyśmy coś nie tak. Ghosting, czyli urywanie kontaktu i niereagowanie na próby jego nawiązania, to zjawisko, które można znacząco obniżać poczucie własnej wartości. Jak sobie z nim radzić?

Na czym polega ghosting?

Niektóre osoby wchodzą w bliskie relacje, wydaje się, że te satysfakcjonują obie strony. Jednak nagle koleżanka, która codziennie odzywała się i była chętna na spotkania, milknie. Początkowo szuka się z nią kontaktu, wysyłając do niej zwyczajną wiadomość. Jej milczenie staje się jednak coraz bardziej przytłaczające. Niektóre osoby zastanawiają się, czy wszystko z nią w porządku, wszak wypadki chodzą po ludziach, podobnie jak choroby. Inne natomiast doszukują się winy w sobie, swoich nieopatrznych wypowiedziach etc.

Lęk przed bliskością a nagłe zrywanie znajomości

Ghosting to zjawisko, które pozostawia nas z niedopowiedzeniem. Nasz mózg nie lubi niedomkniętych spraw, dlatego dąży do ich wyjaśnienia. To jednak może rodzić poważną pułapkę. Niektóre osoby zasypują znajomą, która milczy, wieloma wiadomościami. Niestety, w ten sposób potęgują w niej uczucie przytłoczenia. Ludzie, którzy uprawiają ghosting, zazwyczaj boją się konsekwencji zaangażowania w relację i nadmiernych oczekiwań drugiej osoby. Porzucając kolejne próby kontaktu, można pokazać, że nie cechuje nas zaborczość.  W rezultacie zwiększa to prawdopodobieństwo, że druga strona sama się odezwie.

Co czują ofiary ghostingu?

Ofiary ghostingu często obwiniają siebie o zerwany kontakt. Uważają, że powiedziały coś bez namysłu, za bardzo naciskały na wspólny wypad w góry etc. Tymczasem wina nie spoczywa po ich stronie. To druga osoba postanowiła się wycofać z relacji. Dojrzali ludzie informują siebie o takich sprawach i pokrótce wyjaśniają swoje motywy.

Dlaczego należy uważać na osoby zrywające kontakt?

Oczywiście, ghosting najczęściej uprawiają osoby, które mają pozabezpieczny styl przywiązania i boją się bliskości. Zazwyczaj urywają kontakt wówczas, gdy robi się zbyt intymnie. To dla nich nowa sytuacja, którą odbierają jako potencjalne zagrożenie. Wolą wycofać się z relacji, zanim będzie za póżno. W tym miejscu warto podkreślić jednak, że lęk przed bliskością nie powinien być traktowany jako usprawiedliwienie. Mało tego, należy sobie uświadomić, że tacy ludzie często borykają się z narcystycznym bądź psychopatycznym zaburzeniem osobowości. Stanowią zatem zagrożenie dla swojego najbliższego otoczenia. Trzeba dopuścić do siebie trudne emocje, w tym złość i rozczarowanie. Jeśli się je przeżyje, można łatwiej zapomnieć o osobie stosującej ghosting.

Zbyt szybkie angażowanie się w relacje

Warto również przyjrzeć się swojemu własnemu postępowaniu. Nie chodzi o to, że powiedziałaś coś, co mogło skłonić drugiego człowieka do wycofania się z relacji.  Należy jednak zwrócić uwagę, czy sama nie wykazujesz tendencji do przedwczesnego angażowania się w znajomości, które znajdują się dopiero na początkowym etapie? Taka postawa szkodzi tobie, dlatego trzeba nabrać większego dystansu do nowo poznanych ludzie, aby chronić siebie przed zranieniem.

Dodaj komentarz