na-czym-polega-biopsja

Jest badaniem, które wielu ludziom uratowało życie. Dzięki biopsji możliwa jest ocena stanu zmienionych chorobowo tkanek i wczesne wykrycie nowotworów lub innych chorób. Czy warto się jej bać?

Przebieg badania

W zależności od rodzaju biopsji przebieg zabiegu będzie się nieco różnił. Najczęściej pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, jednak nie jest wykluczone znieczulenie ogólne. Przed zabiegiem lekarz wykonuje kontrolne badanie USG narządu. Następnie dezynfekuje miejsce wkłucia i dalej postępuje zgodnie z daną metodą zabiegu. W przypadku BAC będzie to bezpośrednie wkłucie i pobranie komórek do badania. Mimo znieczulenia miejscowego pacjent może odczuwać lekki ból, gdyż sam narząd nie jest objęty znieczuleniem. Po pobraniu materiału jeszcze przez kilka godzin należy pozostać w pozycji leżącej. W tym czasie lekarz monitoruje stan zdrowia i samopoczucie po zabiegu.

Biopsja często wzbudza strach wśród pacjentów, którzy boją się bólu. Mimo to warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to jedno z najdokładniejszych badań i często może przesądzić o dalszym leczeniu a w efekcie uratować życie.

M. Borowik