Męska Strefa Profilaktyka mężczyzny

Na czym polega badanie PSA prostaty?

na-czym-polega-badanie-psa-prostaty

Jeśli jesteś mężczyzną po 50. roku życia to bardzo prawdopodobnie, że odczuwasz liczne dolegliwości ze strony układu moczowego. Nie lekceważ objawów i zgłoś się pilnie do lekarza. Specjalista zaleci wykonanie szeregu kontrolnych badań, w tym oznaczenie tzw. markera prostaty (PSA). Dlaczego badania kontrolne się opłacają i dlaczego warto mieć oznaczony poziom stężenia PSA w surowicy krwi? Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Krótka historia PSA

Jak podają źródła historyczne, antygen PSA został wykryty w roku 1970 w tkance gruczołu krokowego. W roku 1971 wykazano obecność PSA w nasieniu, a w roku 1979 wyizolowano czystą postać PSA z tkanki prostaty, zaś w roku 1980 wykryto obecność PSA w surowicy krwi i dokonano pomiaru jego stężenia. Jest oznaczany w badaniu laboratoryjnym krwi od 1979 roku. Od połowy lat 80. XX wieku PSA stał się szeroko stosowany w praktyce klinicznej jako marker nowotworowy raka prostaty.

Skąd się bierze PSA?

U zdrowych mężczyzn PSA jest głównie wydzielane do przewodów gruczołowych, skąd przedostaje się do nasienia i tam jego stężenia jest największe, sięgające do 5 000 000 ng/ml, natomiast do krwiobiegu przedostają się jedynie śladowe ilości. Zmienione chorobowo na skutek zmian nowotworowych komórki gruczołu krokowego uwalniają PSA do krwi w znacznie większej ilości.

Do niepokojących objawów należą: osłabienie i przerywanie strumienia oddawania moczu; wydłużenie czasu oddawania moczu; uczucie zalegania, nietrzymanie moczu w pęcherzu wskutek przepełnienia pęcherza; częstomocz; oddawanie moczu w nocy (1-4 i więcej razy), gwałtowne parcie na mocz i niemożność jego powstrzymania (“nietrzymanie moczu z parcia”) bądź też oddawanie małej ilości moczu, wykapywanie.

Dlatego podwyższone stężenie tego antygenu powinno być sygnałem do niepokoju. Niemniej jednak podwyższone stężenie PSA we krwi występuje u 20% zdrowych mężczyzn, natomiast 30% chorych na raka prostaty ma poziom PSA w normie. PSA jest niewątpliwie ważnym markerem do określenia prawidłowej pracy prostaty, ponieważ jego podwyższone stężenie występuje także przy innych chorobach, takich jak łagodny rozrost stercza i stany zapalne stercza, nie tylko przy nowotworze.

Jakie powinno być stężenie PSA?

Prawidłowe stężenie PSA we krwi jest uzależnione od wieku pacjenta i przedstawia się w następujący sposób:

Wiek Stężenie ng/ml
40-49 <2,5
50-59 <3,5
60-69 <4,5
70-79 <6,5

Borys

Jeśli jesteś mężczyzną po 50. roku życia to bardzo prawdopodobnie, że odczuwasz liczne dolegliwości ze strony układu moczowego. Nie lekceważ objawów i zgłoś się pilnie do lekarza. Specjalista zaleci wykonanie szeregu kontrolnych badań, w tym oznaczenie tzw. markera prostaty (PSA). Dlaczego badania kontrolne się opłacają i dlaczego warto mieć oznaczony poziom stężenia PSA w surowicy krwi? Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Ogólnie przyjmuje się, że prawidłowy poziom PSA wynosi od 0 do 4 ng/ml, natomiast wskazania powyżej 10 ng/ml są oznaką do dalszych badań w celu zdiagnozowania lub wykluczenia raka prostaty. Należy pamiętać, że wynik oznaczenia stężenia PSA może być zniekształcony kiedy pacjent uprzednio przeszedł niektóre badania, takie jak badanie cystoskopowe, punkcja czy elektroresekcje gruczołu krokowego.

Kiedy zacząć się badać?

Otóż idealnie byłoby gdyby każdy mężczyzna po ukończeniu 50-tego roku życia w ramach badań kontrolnych miał oznaczony poziom stężenia PSA w surowicy krwi, jednak w praktyce bywa różnie – wiadomo mężczyźni nie lubią chodzić do lekarza póki nic ich nie boli. Istnieją przesłanki do wcześniejszej kontroli, jeśli w najbliższej rodzinie pacjenta ktoś chorował na raka gruczołu krokowego, to badania kontrolne należy zacząć wykonywać już po 40. roku życia.

Oznaczenie stężania PSA jest na tyle prostym badaniem, że każdy świadomy mężczyzna po 50. roku życia powinien bez namawiania z niego skorzystać. Polega ono na pobraniu próbki krwi, więc nie ma się czego obawiać. Skierowanie może nam wypisać lekarz rodzinny lub urolog, gdy zgłaszamy się z jakimiś dolegliwościami. Możemy również badanie wykonać prywatnie, bez wizyt u lekarza, za około 37zł.

Borys

Komentarze (6)

Emilly27k

6 lat temu

Zdecydowanie jestem za takimi badaniami, ponieważ mężczyźni poczują się lepiej,gdy poczują się zdrowsi wiedząc są badając i pilnując badań.

dulcynea

9 lat temu

Tak, badanie jest ogromnie ważne. Gdyby u nas poważnie prowadzono profilaktykę wielu schorzeń można by było uniknąć ,albo rozpoznać je wystarczająco wcześnie.
Kiedy leczenie jest jeszcze możliwe. Mój mąż ma genetyczne obciążenia więc bada się regularnie, myślę ,że to wystarczy. Oby!

babka

10 lat temu

Mjbz, super to ujęłaś, że mężczyźni powinni badać prostatę jak my piersi. Można nawet przełamać ich niechęć do tego, że umówimy się razem na badania – on do swojego lekarza a my do swojego, taki Dzień Badań.

mjbz

10 lat temu

koniecznie musze zbadać mojemu psu prostatę, albo partnerowi …psa prostaty 😉
A tak poważnie to panowie powinni badać swoje prostaty tak samo często jak my swoje piersi.

filodendron

10 lat temu

mój mąż regularnie robi to badanie, kiedyś z powodu stanu zapalnego prostaty miał przeszło 40 stopni gorączki i siusiał krwią.Regularnie bierze tabletki.

summer

10 lat temu

Pies prostaty czy prostata psa?;). Ha ha, żartuję;), ale sprawa jest poważna. Badajcie się, panowie! Mój sąsiad umiera na raka prostaty – starszy człowiek, kiedyś chojrak nad chojrakami, teraz cierpi, a nikt mu nie może pomóc w tym nieszczęściu, bo ma dużo innych schorzeń, które nie pozwalają na operację, która byłaby nadzieją na powrót do zdrowia :(. Może gdyby wcześniej zadziałał…….

Zostaw komentarz