Zdrowie

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ginekologa?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ginekologa

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się naszym zdrowiem intymnym, nic dziwnego, że do jego wyboru przykładamy szczególną wagę. Warto zadbać o to, aby wizyty u niego nie wywoływały stresu. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ginekologa?

Ginekolog czy ginekolożka?

Warto na samym początku odpowiedzieć sobie na to pytanie. Nie każda kobieta czuje się swobodnie, idąc do gabinetu ginekologa. Dużo lepiej czuje się w towarzystwie innej kobiety, która lepiej rozumie też zgłaszane dolegliwości. Przed ginekolożką większość z nas mniej się krępuje, gdy ma opowiedzieć o swoim problemie, czy rozebrać się do badania. Jej dotyk także odbierany jest neutralny, w przypadku ginekologa możemy mieć już czasem wątpliwości, czy jego zachowanie jest w pełni profesjonalne, czy nie dotyka nas w miejsach intymnych dłużej, niż powinien etc. Jeśli chcesz się czuć w pełni swobodnie w gabinecie ginekologa i masz pewne blokady, wybierz ginekolożkę. Zapewni ci ona poczucie bezpieczeństwa.

Ginekolog powinien być neutralny światopoglądowy

Żaden ginekolog nie powinien zachęcać cię do rodzenia dzieci, wskazywać optymalnej liczby, odmawiać przepisania tabletek antykoncepcyjnych, jeśli nie występują do tego przeciwwskazania. Owszem, polskie prawo przewiduje, iż lekarz może zasłaniać się klauzulą sumienia, jednak zawczasu warto się dowiedzieć, z kim mamy do czynienia. Jeśli ginekolog w swoim gabinecie uprawia indoktrynację, zachęca kobiety do rodzenia dzieci, nie chce przepisywać im antykoncepcji, to lepiej poszukać takiego, który jest neutralny światopoglądowo. Pacjentka nie powinna być oceniana przez lekarza, niezależnie od tego, jak układa swoje życie prywatne.

Czy ginekolog często się spóźnia?

Nie ma nic gorszego niż zwalnianie się z pracy, aby zdążyć do ginekologa, który spóźnia się 2 godziny. Jeśli on nie szanuje twojego czasu, zmień lekarza. Z pewnością znajdziesz innego ginekologa, który bardziej dba o swoją renomę i szanuje czas swoich pacjentek.

Czy ginekolog dba o higienę?

W gabinecie ginekologa można zarazić się różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, jeśli nie przestrzega on podstawowych zasad higieny. Za każdym razem powinien zakładać czystą prezerwatywę na głowicę od urządzenia, które służy do przeprowadzania USG transwaginalnego. Ponadto powinien korzystać z rękawiczek jednorazowych, jednorazowych wzierników i szczoteczek oraz rozkładać na fotelu czysty ręcznik papierowy.  Jeśli ginekolog nie dba o higienę, lepiej zrezygnować z wizyt, bo można zarazić się tak poważnymi chorobami jak kiła czy zostać nosicielem wirusa HIV.

Czy ginekolog przeprowadza badanie w sposób delikatny?

Ważne jest, aby ginekolog przeprowadzał badanie w sposób delikatny. Jeśli odczuwasz ból podczas wykonywania badania, może to oznaczać, że zmagasz się z jakimś problemem zdrowotnym lub lekarz wykonuje badanie w niewłaściwy sposób. Warto zwrócić mu uwagę na to, gdy pojawia się ból. Ten objaw może wymagać szerzej zakrojonej diagnostyki.

Dobry sprzęt w gabinecie ginekologa

Ważne, aby w gabinecie ginekologicznym znajdował się nowoczesny sprzęt. Jeśli go nie ma, to lekarzowi może być trudno wykryć zmiany w piersiach czy w obrębie narządów rodnych. Te są z reguły uleczalne, ale we wczesnej fazie. Nie powinno się zatem ignorować sytuacji, gdy wyposażenie gabinetu ginekologicznego pozostawia sporo do życzenia.

Czy ginekolog jest profesjonalistą wzbudzającym zaufanie?

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dany ginekolog wzbudza w tobie zaufanie i jawi się jako specjalista. Jeśli masz co do tego wątpliwości, uważasz, że za bardzo wierzy w teorie spiskowe, ezoterykę etc., to może warto rozejrzeć się za innym lekarzem. Podobnie w sytuacji, kiedy nie ufasz ginekologowi i uważasz, że wcale nie bada pobranych próbek lub pracuje w zbyt dużym bałaganie, co może sprzyjać pomyleniu próbek pobranych podczas cytologii.

Dodaj komentarz