Kultura Styl życia

Mowa ciała – Joe Navarro

Mowa ciała Joe Navarro

Joe Navarro pracował jako agent FBI, w swoim życiu zawodowym często wykorzystywał znajomość mowy ciała w ujęciu przestępcy lub zapobieżeniu rabunkowi. Przez lata doskonalił swoją wiedzę i umiejętności. Obecnie pracuje jako szkoleniowiec i coach, pokazuje innym, na co zwrócić uwagę w komunikatach niewerbalnych wysyłanych przez drugą osobę. Dlaczego Mowa ciała autorstwa Joe Navarro powinna stać się twoją pozycją obowiązkową?

Jak działa układ limbiczny?

Joe Navarro nie jest wróżbitą, to, czym się zajmuje, znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych. Okazuje się, że nasz mózg dzieli się na trzy części. W swojej książce przygląda się dwóm z nich – korze nowej i układowi limbicznemu. Kora nowa odpowiada za nasze świadome zachowania, jest siedzibą inteligencji. To właśnie ona podpowiada nam, by kłamać, gdy zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku. Natomiast układ limbiczny jest nieco starszą strukturą, która opiera się na automatycznych zachowaniach powiązanych z naszą fizjologią oraz doświadczeniem z przeszłości. On działa poza naszą kontrolą i jest spadkiem po przodkach, który zapewnił przetrwanie całemu gatunkowi Homo sapiens.

Gdy usta kłamią, ciało prawdę ci powie

To, co mówi układ limbiczny, jest prawdziwe, nie możemy manipulować tymi prostymi komunikatami. To, co wypowiadają nasze usta, często znajduje się w opozycji do komunikatów niewerbalnych. Mowa ciała jest językiem uniwersalnym, niezależnym od płci, rasy czy orientacji seksualnej. Każdy w momencie silnego podenerwowania albo zdradza objawy swojego zniecierpliwienia, albo próbuje się uspokoić za pomocą prostych gestów, które są bardzo czytelne dla wnikliwego obserwatora.

Znajomość mowy ciała może uchronić cię przed tragedią

Jeśli znamy podstawy mowy ciała i jesteśmy dobrymi obserwatorami, to możemy w porę dostrzec niepokojące zachowania. W rezultacie widząc, co się święci, możemy podjąć działania i uniknąć napaści, rabunku etc. Zanim ktoś nas pobije, z reguły da się wyczuć narastającą w nim agresję. Wówczas możemy skorzystać z jednego z trzech scenariuszy – zastygnąć w bezruchu, uciekać lub podjąć walkę.

Mowa ciała to umiejętność, którą możemy doskonalić. Niewątpliwie książka Joe Navarro pomoże nam zrozumieć, jak trenować tę cenną zdolność. Poradnik został napisany w przystępny sposób, dlatego jego zrozumienie nie powinno nastręczać trudności.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz