Moda

Moda skandynawska

moda skandynawska

Zdjęcie autorstwa Alexandr Podvalny z Pexels

Moda skandynawska cieszy się coraz większą popularnością. Powoli stawia się ją na równi z paryskim szykiem, który uchodzi za kwintesencję elegancji. Moda skandynawska to również zagadnienie, z którym wiążą się liczne stereotypy. W niniejszym artykule obalimy je i przyjrzymy się, czym charakteryzuje się obecnie.

Spis treści:

  1. Kopenhaga skandynawską stolicą mody
  2. Moda skandynawska nie jest nudna!
  3. Etyczna moda to zrównoważony rozwój
  4. Modowy eklektyzm, czyli łączenie nowych ubrań z vintage
  5. Wysokiej jakości ubrania ze Skandynawii
  6. Moda cyrkularna i jej popularność w Skandynawii
  7. Skandynawskie firmy odzieżowe znajdziesz w lumpeksach!

Kopenhaga skandynawską stolicą mody

Moda skandynawska ma swoją siedzibę w Kopenhadze, czyli stolicy Danii. To właśnie w niej co roku odbywają się wielkie pokazy utrzymane w klimacie zrównoważonego konsumpcjonizmu. Skandynawowie nie boją się sięgać po materiały z recyklingu. Uważają, że dzięki temu rozwiązaniu zabawa modą rodzi mniejsze wyrzuty sumienia. Najwięksi dziennikarze modowi powoli podłapują ten trend i sami chętnie piszą artykuły o vintage shopach w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Moda skandynawska nie jest nudna!

Moda skandynawska obrosła w liczne stereotypy. Jeden z nich dotyczy samego wyglądu ubrań. Uważa się, że Skandynawowie stawiają na minimalizm i neutralne kolory. Tymczasem są otwarci na różne rozwiązania. Kolekcje kopenhaskich domów mody wcale nie ograniczają się do czerni i szarości. Na ulicach Danii spotkać możemy ludzi ubranych we wszystkie kolory tęczy, którzy nie boją się oryginalnych fasonów i printów. Pod tym względem Skandynawowie są dużo odważniejsi od większości Europejczyków. Nie boją się założyć kolorowego swetra do pracy. Nie widzą w tym nic niestosownego. Świadomie korzystają z psychologii kolorów i mody, sięgając po rzeczy, które są przyjazne skórze i utrzymane w barwach korzystnie oddziałujących na nastrój.

etyczna moda
Zdjęcie autorstwa Shvets Anna z Pexels

Etyczna moda to zrównoważony rozwój

Moda skandynawska wyróżnia się jednak jedną istotną kwestią. Zarówno Duńczycy, jak i Szwedzi stawiają przede wszystkim na komfort. Tutaj nikt nie wskakuje w zbyt obcisłe ubrania, które wbijają się w różne partie ciała, wywołując dyskomfort oraz krępując ruchy. Dla Skandynawów kluczową rolę odgrywają wygodne buty, sweter, spodnie i szalik, ponieważ ze względów ekologicznych poruszają się głównie rowerem, nie generując w ten sposób dwutlenku węgla.  Moda skandynawska raczej stroi od rurek, w które trudno się wbić, unika też butów na wysokich obcasach, które zakłada się okazjonalnie, przeżywając przy tym ogromne katusze. Płaskie obuwie sportowe oraz luźniejszy fason spodni zdecydowanie przemawia do mieszkańców północy Europy.

Modowy eklektyzm, czyli łączenie nowych ubrań z vintage

Jeśli chodzi o modę skandynawską, to nie boi się czerpać z różnych stylów. Na ulicach Kopenhagi czy Sztokholmu spotkamy prawdziwy eklektyzm. Tutaj łączy się elementy sportowe z eleganckimi, np. marynarkę i cygaretki ze sneakersami. Nikt nie boi się sięgać po ubrania i dodatki z drugiej ręki. Tutaj wręcz w złym guście jest pojawiać się za każdym razem w innym outficie. Podczas gdy w Polsce portale plotkarskie rozpisują się o celebrytkach, które śmiały założyć na dwie gale te same buty czy tę samą sukienkę. Skandynawowie starają się maksymalnie wykorzystać potencjał danej rzeczy. Dlatego do nowej sukienki dobierają torebkę odkupioną na portalu aukcyjnym. Nie jest ona nowa, ale wciąż znajduje się w świetnym stanie.

Wysokiej jakości ubrania ze Skandynawii

W przypadku mody skandynawskiej duży nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój i rozwiązania ekologiczne. Duńczycy czy Szwedzi starają się sięgać po ubrania z naturalnych lub sztucznych materiałów. W miarę możliwości unikają syntetyków, do których zaliczamy poliester, akryl czy nylon. Ich odzież również charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną. Po jednym sezonie zazwyczaj nie ląduje na śmietniku, ponieważ wciąż wygląda dobrze i nadaje się do noszenia. W modzie skandynawskiej wykorzystuje się również materiały uzyskane z recyklingu.

Moda cyrkularna i jej popularność w Skandynawii

Etyczna moda jest bliska sercu Skandynawów. Nic dziwnego, że ci chętnie korzystają z serwisów aukcyjnych, vintage shopów czy pchlich targów. Moda cyrkularna pozwala im zachować balans i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, które mogą grozić katastrofą ekologiczną. Skandynawowie nie przestają jednak bawić się trendami. Robią to jednak dużo rozważniej niż my. Gdy jakieś ubranie im się znudzi, szukają dla niego nowego domu.  Chętnie przygarniają też odzież używaną, która wpisuje się w ich gust.

Skandynawskie firmy odzieżowe znajdziesz w lumpeksach!

Skandynawskie firmy odzieżowe cieszą się w Europie świetną renomą. Nic dziwnego, że nawet bardziej świadomi Polacy wyruszają do lumpeksów z celem złowienia jakiejś perełki z północy Europy. Ubrania z metką Ganni są niczym święty Graal dla osób, którym nieobca jest moda cyrkularna. Te bowiem charakteryzują się wysoką jakością, dobrym składem i mogą nam służyć przez długie lata. Stanowią przeciwieństwo fast fashion, trendem, z którym spotykamy się w obecnych w Polsce sieciówkach. Niestety, skandynawskie marki odzieżowe są obecne jedynie w lumpeksach.

Dodaj komentarz