Moda cyrkularna
Zdjęcie autorstwa Ylanite Koppens z Pexels

Moda cyrkularna to nowy, ale stosunkowo mocny trend w przemyśle tekstylnym. Także upcykling ma zapewnić nam wyroby świetnej jakości przy jednoczesnej trosce o dobro planety. Czy moda cyrkularna przyjmie się w Polsce? Dobrze byłoby, gdybyśmy się do niej przekonali, ponieważ konsumpcjonizm negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne.

Spis treści:

  1. Nadmierny konsumpcjonizm przyczynia się do katastrofy klimatycznej
  2. Jak przemysł tekstylny zanieczyszcza środowisko naturalne?
  3. Toksyczna odzież – na co jesteśmy narażeni?
  4. Zakupy w second handach przyczyniają się do powstania obiegu zamkniętego
  5. Moda cyrkularna naszą przyszłością?
  6. Upcykling w przemyśle tekstylnym
  7. Świadomy konsumpcjonizm i moda cyrkularna

Nadmierny konsumpcjonizm przyczynia się do katastrofy klimatycznej

Nadmierny konsumpcjonizm, do którego jesteśmy zachęcani na każdym kroku, przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Dziś bardzo trudno o czystą wodę, powietrze i plony rolne. Nic dziwnego, wszak w zawrotnym tempie produkujemy nowe ubrania, sprzęty elektroniczne, samochody etc. Co się dzieje ze starymi? Niestety, bardzo często lądują na wysypisku lub w oceanie czy morzu. W rezultacie obserwuje się wzrost zanieczyszczenia środowiska naturalnego, co z kolei przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów.

Jak przemysł tekstylny zanieczyszcza środowisko naturalne?

Niestety, przemysł tekstylny w dość dużym stopniu zanieczyszcza środowisko naturalne. Uprawa bawełny jest niezwykle wodochłonna.  Do tego dochodzi zużycie wody w procesie produkcji samych ubrań. Czy wiesz, że na jeden bawełniany T-shirt potrzeba aż 2,5 tysiąca litrów wody? Zużywamy ją na produkcję odzieży, chociaż w wielu miejscach na świecie brakuje tego naturalnego zasobu. Ludzie cierpią z powodu suszy, nie mają plonów rolnych, muszą przemierzać długie kilometry, aby przynieść sobie wodę pitną.  Każdego roku produkuje się ponad 60 miliardów nowych elementów garderoby. 20% z nich nie zostaje sprzedana. Ze względu na postępujący konsumpcjonizm co roku wyrzucamy na śmietnik 39 milionów ton ubrań.

upcykling

Zdjęcie autorstwa Mat Brown z Pexels

Toksyczna odzież – na co jesteśmy narażeni?

Nie możemy też zapominać o tym, że przez fast fashion narażamy się na kontakt ze szkodliwymi chemikaliami. Te mają kontakt z naszym ciałem, trafiają też do ścieków prosto z fabryk odzieży i materiałów. Aby ubrania mogły dopłynąć do nas statkiem z Azji, co zazwyczaj trwa kilka miesięcy, są spryskiwane formaldehydem, który skutecznie chroni je przed rozwojem pleśni. Niestety, ten związek jest też bardzo toksyczny i rakotwórczy. Do tego dochodzą rozpuszczalniki wykorzystywane przy upłynnianiu pigmentów do barwienia odzieży. Niektóre z nich są toksyczne, inne z kolei wywołują alergię.

Zakupy w second handach przyczyniają się do powstania obiegu zamkniętego

W związku z tym, iż przemysł tekstylny negatywnie wpływa na środowisko naturalne, zaczęto poszukiwać rozwiązań przyczyniających się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Niektórzy robią zakupy w second handach. Meble czy odzież z drugiej ręki często charakteryzują się wysoką jakością. Wypadają też lepiej pod kątem cenowym niż nowe.  Skoro jakieś jeansy przetrwały w dobrym stanie lata użytkowania, to przeżyją kolejnych kilka. Nie to, co ubrania z sieciówek, które często po jednym sezonie są tak zniszczone, iż lądują na śmietniku. Krótko mówiąc, zużywamy sporo surowców naturalnych, a potem użytkujemy je przez zbyt krótki okres, by mogło się to odbyć bez szkody dla środowiska naturalnego.

zakupy w second handach

Zdjęcie autorstwa Mica Asato z Pexels

Moda cyrkularna naszą przyszłością?

Moda cyrkularna polega na tym, że przetwarza się i ponownie wykorzystuje wcześniej wypuszczone surowce. Np. skupuje się zbędne ubrania z dobrych jakościowo tkanin, a następnie wykorzystuje się je ponownie.  Niektóre firmy szyją też ubrania z odpadów produkcyjnych wielkich fabryk tekstylnych, dzięki temu surowiec zostaje w pełni wykorzystany. W niektórych sieciówkach możemy znaleźć kosze na nieużywane ubrania. Część firm przekazuje je potrzebującym, inne z kolei wiedzą, czym jest moda cyrkularna i starają się pozyskiwać tkaniny na nowe kolekcje z recyklingu. To rozwiązanie godne uwagi i naśladownictwa.

Upcykling w przemyśle tekstylnym

Upcykling to z kolei przetwarzanie wcześniej wypuszczonych surowców w rzecz o wyższej jakości niż jej pierwowzór. Niektóre marki wykonują z butelek plastikowych materiałowe torby na zakupy, które są dość wytrzymałe i nadają się do wielokrotnego użytku.

Świadomy konsumpcjonizm i moda cyrkularna

Niewątpliwie moda cyrkularna i upcykling stanowią rozwiązanie godne uwagi. Lubimy sięgać po nowe rzeczy. W przypadku ubrań z recyklingu czy second handu możemy robić to bez większych wyrzutów sumienia. To, oczywiście, nie zwalnia nas z obowiązku podejmowania racjonalnych decyzji zakupowych. Czy moda cyrkularna przyjmie się w Polsce? Wiele wskazuje na to, że tak. Coraz więcej konsumentów jest uświadomionych, dlatego kupują oni nowe ubrania lepszej jakości lub udają się na łowy do sklepów z używaną odzieżą. Niektórzy to, co znajdą na półkach, przerabiają na nowe ubrania skrojone na miarę swoich potrzeb.