Moc szacunku – Reinhard Haller

Szacunek odgrywa istotną rolę w naszym życiu, niestety, współczesny świat zdaje się go deprecjonować. Niestety, jego deficyt rzutuje negatywnie na życie społeczne. Każdego dnia narzekamy na zalew hejtu w internecie, złe traktowanie przez innych ludzi i powszechne lekceważenie. Przyczynia się to do spadku samooceny, a w skrajnych przypadkach może powodować depresję i myśli samobójcze. Moc szacunku to poradnik psychologiczny, w którym Reinhard Haller szczegółowo opisuje ten problem.

Fake newsy i internetowy hejt a brak szacunku

Masz wrażenie, że współczesny świat stał się niezwykle nieprzyjazny? Zalewają nas fake newsy, informacje o katastrofach, internetowy hejt i cierpienie generowane przez postawę innych ludzi. Można odnieść wrażenie, że nikomu nie zależy już na tym, aby odnosić się do drugiego człowieka z szacunkiem. Odmawia się go kolejnym grupom – środowisku LGBT, osobom starszym, ludziom o innych kolorze skóry, kobietom czy uchodźcom. Problem związany z egocentryzmem dostrzegł już nawet papież Franciszek. Zauważył on, że teologiczny narcyzm zadomowił się też w Kościele.

Kultura narcystyczna – dlaczego trudno w niej funkcjonować?

Świat, w którym żyjemy, cierpi na brak szacunku. Stało się tak za sprawą kultury narcystycznej, w której żyjemy. Każe ona koncentrować się na sobie, własnym dobru i zadowoleniu z życia. Nie ma w tym nic złego, dopóki takie działania nie odbywają się kosztem innych. Niestety, bardzo często narcystyczne postawy uderzają w godność innych osób. Autopromocji sprzyjają nowe technologie. Dziś każdy może zostać celebrytą, zakładając konto w mediach społecznościowych. Na dodatek fakt, że korzystamy z zasobów internetu anonimowo, wyzwala w nas najgorsze instynkty. Nie musimy patrzeć drugiemu człowiekowi prosto w oczy, więc pozwalamy sobie na hejt i złośliwości pod jego adresem. W ten sposób wylewamy własne frustracje.

Jak brak szacunku wpływa na naszą psychikę?

Reinhard Haller w książce Moc szacunku zwraca uwagę, że każdy z nas potrzebuje pochwał, zrozumienia i szacunku. Jeśli ich nie otrzymuje, może popadać w stany depresyjne lub reagować agresją. Choć żyjemy w XXI wieku, godność nie przestała mieć znaczenia. Powinniśmy traktować wzajemny szacunek jako jedną z najwyższych wartości. Niestety, obserwujemy tutaj poważny problem. Z jednej strony dziś bardzo trudno walczy się ze zniesławieniem w internecie, z drugiej mamy do czynienia z zamachami terrorystycznymi, ponieważ ktoś uważa, że karykatura Mahometa pozbawia go godności. Obie postawy są skrajne. Ze zniesławieniem w internecie należy walczyć, podobnie jak z atakami terrorystycznymi.

Gdzie towarzyszy nam brak szacunku?

Brak szacunku obejmuje dziś różne dziedziny życia. Spotykamy się z nim w pracy, ze strony polityków, przywódców duchownych oraz przyjaciół. Bardzo często inni nie szanują naszego czasu, dobrej woli i granic, jakie wyraźnie stawiamy.  Ponadto wiele osób nie szanuje też przyrody, dóbr materialnych czy pracy, jaką wykonuje.

Jak szacunek łączy się z empatią?

Reinhard Haller w książce Moc szacunku zwraca uwagę na to, iż szacunek jest w dużej mierze powiązany z empatią. Pod tym pojęciem kryje się zdolność do zrozumienia emocji drugiego człowieka i ich współodczuwania. Empatia sprawia, że lepiej kontrolujemy swoje zachowanie, ponieważ nie chcemy nikogo urazić czy skrzywdzić. Łatwiej przychodzi nam okazywanie szacunku sobie i innym. Aby empatia mogła się wykształcić, konieczne jest powstawanie odpowiedniej ilości wyspecjalizowanych połączeń, tzw. neuronów lustrzanych. Osoby, którym okazuje się zainteresowanie, czułość i zrozumienie we wczesnym dzieciństwie, mają odpowiednią ilość neuronów lustrzanych. Odczuwają empatię i okazują innym szacunek.  Powstaje u nich także bezpieczny styl przywiązania. Jednak istnieją również ludzie, którzy cierpią na brak empatii. Zaliczamy do nich psychopatów oraz osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości. Tacy ludzie często doskonale potrafią rozpoznać emocje innych i umiejętnie nimi manipulować. Nigdy jednak nie obserwuje się u nich realnego współodczuwania.  W poradniku Moc szacunku Reinhard Haller wyróżnia 3 rodzaje empatii, co pozwala lepiej zrozumieć ww. problem.

Moc szacunku – co nam daje?

Szacunek odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Gdy okazują mi szacunek, chwalą mnie i doceniają, czuję się szczęśliwy. Dużo radości może nam także sprawić okazywanie szacunku innym ludziom. Jeśli nasze interakcje ze społeczeństwem zachodzą prawidłowo i opierają się na obustronnym szacunku, możemy zbudować stabilne poczucie własnej wartości, lepiej zarządzać swoimi emocjami i stawiać czoła trudnościom życia codziennego.

Moc szacunku to wartościowy poradnik psychologiczny, który porusza niezwykle aktualne zagadnienia. Reinhard Haller posługuje się przystępnym językiem oraz odnosi do przykładów z życia wziętych. W książce nie zabrakło również nawiązań do wyników badań naukowych. Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia, koniecznie musisz zgłębić wiedzę nt. szacunku i jego roli w codziennym życiu.

Moc szacunku w języku polskim ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwartego.