Kultura Styl życia

Młodziej, piękniej, zdrowiej – Julita Bator

młodziej piękniej zdrowiej

Julita Bator zyskała popularność za sprawą poradnika Zamień chemię na jedzenie, w którym przyjrzała się produktom spożywczym pod kątem ich składów. Młodziej, piękniej, zdrowiej to książka poświęcona wpływowi diety i codziennej pielęgnacji na stan naszej skóry. Autorka dzieli się w niej swoją wiedzą i doświadczeniem. Poradnik został przygotowany w niezwykle rzetelny sposób, o czym świadczy bibliografia zamieszczona z tyłu książki. O czym  należy pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się piękną cerą?

 

Zdrowe opalanie – jak znaleźć złoty środek?

Młodziej, piękniej, zdrowiej to poradnik, który rozpoczyna się od rozdziału poświęconego opalaniu. Nasz stosunek do słońca bardzo często przybiera skrajne wymiary. Albo wylegujemy się na nim przez cały dzień, tłumacząc to koniecznością syntezy witaminy D, albo wystrzegamy się słońca niczym największego wroga. Julita Bator stara się znaleźć złoty środek. Kremy z filtrem są ważne, ale nie powinniśmy zapominać, że nasza skóra potrzebuje trochę słońca, aby pod jego wpływem mogła zajść synteza witaminy D. Jej niedobór ma daleko idące konsekwencje, przyczynia się do pogorszenia nastroju, problemów z kośćmi i funkcjonowaniem układu immunologicznego. Niestety, w naszej strefie klimatycznej jesteśmy narażeni na niedobór tej substancji. W związku z tym nie powinniśmy za wszelką cenę unikać słońca, ale korzystać z jego dobrodziejstw w granicach zdrowego rozsądku. Julia Bator w poradniku Młodziej, piękniej, zdrowiej  zwraca także uwagę na filtry przeciwsłoneczne, nie wszystkie bowiem są tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać.

Młodziej, piękniej, zdrowiej – jak dieta wpływa na nasz wygląd?

To, jak wyglądamy, w dużej mierze zależy od tego, co ląduje na naszym talerzu. Nie jest tajemnicą, że jedne produkty spożywcze wpływają korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu, a inne na dłuższą metę zaczynają mu szkodzić. Julita Bator zachęca do spożywania kolagenu, który w naturalnej postaci znajduje się w żelatynie, galaretkach i kościach zwierzęcych, te ostatnie można wykorzystać podczas gotowania rosołu. Autorka poradnika Młodziej, piękniej, zdrowiej zachęca też do konsumpcji większej ilości warzyw. Stanowią one bowiem bogate źródło witamin, minerałów i antyoksydantów. Przeciwutleniacze zawarte w owocach i warzywach zwalczają  wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się organizmu, w tym skóry.  Julita Bator udowadnia, iż przygotowanie zdrowego posiłku nie musi być czasochłonne. Lepiej kupić mrożone warzywa aniżeli mrożoną pizzę. Czas przygotowania obydwu potraw wypada porównywalnie.

Masaż twarzy lepszy niż drogie kosmetyki

Julita Bator w książce Młodziej, piękniej, zdrowiej zwraca też uwagę czytelników na regularną aktywność fizyczną i masaż twarzy. Osoby, które systematycznie się ruszają, cieszą się lepszym zdrowiem, samopoczuciem i wyglądem. Aby osiągnąć pożądane rezultaty nie musimy zapisywać się na znienawidzoną siłownię. Wystarczy, że w piękny słoneczny dzień pójdziemy do pracy pieszo, a samochód zostawimy na parkingu pod domem. Ruch to także sprzątanie mieszkania, taniec i wspólna gra ruchowa na konsoli. Z kolei umiejętnie wykonany masaż twarzy potrafi zdziałać więcej dobrego niż kosmetyk za kilkaset złotych.

Julita Bator w poszukiwaniu naturalnych rozwiązań

Julita Bator zachęca także do zamiany syntetycznych środków czystości i drogeryjnych kosmetyków na ich ekologiczne odpowiedniki. Bardzo ważne jest to, co wdychamy każdego dnia. Jeśli są to opary chemikaliów – płynów do podłóg, proszków do czyszczenia itp., to nieświadomie trujemy swój organizm. Julita Bator wymienia też substancje chemiczne, chętnie wykorzystywane przez przemysł kosmetyczny, które mogą nam zaszkodzić.

Poradnik Młodziej, piękniej, zdrowiej stanowi kompleksowe podejście do tematyki zdrowia i urody. Uwagi Julity Bator w zdecydowanej większości przypadków wydają się uzasadnione. Autorka stara się nie panikować, lecz poszukiwać zdrowszych alternatyw. Książkę czyta się przyjemnie ze względu na lekkie pióro Julity Bator i przedstawienie skomplikowanych procesów w przystępny sposób.

Irmina Cieślik

Komentarze (8)

dulcynea

5 lat temu

Nie znam książek tej autorki , więc powinnam te zaległości nadrobić.
Podoba mi się takie zdroworozsądkowe podejście do życia.
Kupię sobie tę książkę i przeczytam.

Margotka

5 lat temu

Czytałam bestseller Julity Bator, bardzo podoba mi się jej podejście do pisania poradników. Najpierw sama szuka różnych punktów widzenia, a potem stara się znaleźć złoty środek, opierając się na wynikach badań naukowych.

Zostaw komentarz