Mireczek – Aleksandra Zbroja

Mireczek to książka inna niż reszta, Aleksandra Zbroja pokazuje w niej, jak trudne życie wiodą dzieci wychowane w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. Wbrew pozorom, takich osób jest więcej, niż nam się wydaje.

Śmierć ojca uzależnionego od alkoholu

Tytułowy Mireczek to ojciec, który przez lata nadużywał alkoholu. Gdy umiera, jego córka zamieszcza na Facebooku stosowny komunikat. Nieoczekiwanie ludzie zaczynają informować ją, że również znają ten problem z własnego doświadczenia. Wielu z nich ma alkoholika w najbliższej rodzinie.  Aleksandra Zbroja w książce Mireczek zwraca uwagę na to, że wedle różnych statystyk nawet 40% Polaków pochodzi z rodzin dotkniętych alkoholizmem.

Alkoholizm rodzica krzywdzi jego dzieci

Wbrew pozorom, rodzic, który się upija, krzywdzi nie tylko siebie, ale przede wszystkim swoich najbliższych. Nie tylko nie poświęca uwagi swoim dzieciom, bo interesuje go tylko alkohol, ale często znęca się nad nimi fizycznie i psychicznie. Osoby wychowane w takich domach odczuwają ogromną niepewność. Nigdy nie wiedzą, kiedy wróci pijany rodzic i w jakim będzie nastroju. Czy tym razem pójdzie od razu spać, czy zacznie się awanturować, bić członków rodziny, wymuszać seks na partnerze etc.

Zaprzeczanie nałogowi

Niestety, w wielu rodzinach alkoholowych problem usiłuje się wyprzeć, co doskonale pokazuje Aleksandra Zbroja w książce Mireczek. Rodzice twierdzą, że nie przesadzają z piciem. To kształtuje w dziecku bardzo zły nawyk, ponieważ uczy go, że to, co widzi, niekoniecznie jest tym, co ma miejsce. To potęguje niepewność co do własnych ocen i odczuć.

Jak alkoholizm rodziców wpływa na samoocenę dzieci?

Alkoholizm rodziców rzutuje też negatywnie na samoocenę dzieci. Te, nawet gdy dorosną, nie czują się nigdy dostatecznie dobre w pracy, związku czy życiu towarzyskim. Uważają, że w każdej chwili mogą stracić zatrudnienie, bo ktoś dostrzeże, iż wcale nie są dobrymi fachowcami w swojej dziedzinie.

Skąd się bierze lęk u DDA?

Dzieci z rodzin alkoholowych odczuwają nieustanny lęk. Nawet, gdy pijący rodzic umrze, a one wyprowadzą się z domu rodzinnego, to nasłuchują wszelkich niepokojących odgłosów. Ta umiejętność nie raz ocaliła im skórę.  Niestety, chroniczny lęk nie jest niczym dobry. Dzieci z rodzin alkoholowych obawiają się ciężkich chorób, utraty pracy, biedy, rozpadu związku, odrzucenia etc. Ponadto mogą mieć większą tendencję do popadania w różne nałogi i wydawania pieniędzy.

Osób z rodzin alkoholowych jest więcej, niż przypuszczamy

Mireczek to wstrząsająca opowieść młodej kobiety o ojcu, który rzadko okazywał jej miłość i zainteresowanie. Jej dysfunkcyjna rodzina odcisnęła ogromne piętno na dorosłym życiu, chociaż w pewnym momencie została odebrana rodzicom i zamieszkała z dziadkami. Ci zachowywali się całkowicie normalnie. Aleksandra Zbroja stworzyła książkę, którą powinien przeczytać każdy, komu nieobcy jest syndrom DDA, czyli dorosłego dziecka alkoholika. To historia, która dodaje sił i pokazuje, że nikt nie jest sam z tym problemem, choć może mu się tak wydawać. Osób z syndromem DDA jest wokół nas naprawdę sporo. Ich zachowanie może odbiegać od standardowego, ale ta książka pozwala zrozumieć mechanizmy, którze determinują postawę takich ludzi.