Alternatywna medycyna Natura i eko

Miód cząbrowy

miód cząbrowy

Miody są znane ze swoich cennych właściwości. Wykorzystuje się je nie tylko w kuchni. Oprócz popularnego lipowego czy wielokwiatowego, warto sięgnąć po miód cząbrowy. Czym wyróżnia się spośród pozostałych złotych płynów?

Cząber – cenne zioło

Cząber, z którego wytwarzany jest miód cząbrowy, to roślina zielna, rosnąca dziko w wielu rejonach. Jest również uprawiana. Roślina jest znana ze swoich właściwości tonizujących, które działają korzystnie na przewód pokarmowy. Jest silnym środkiem antyseptycznym, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest jako składnik past do zębów i mydeł. Może łagodzić biegunki, wzdęcia czy niestrawności. Cząber jest wykorzystywany w leczeniu zapalenia przewodu pokarmowego. W dawnych czasach był używany do płukania jamy ustnej i jaklek na ból gardła.

Miód cząbrowy – miód nektarowy

Miód cząbrowy jest unikatowy, ponieważ wyróżnia się swoim smakiem i aromatem,który wywodzi się z kwiatu cząbru. Należy do grupy miodów nektarowych. W jego składzie znajdziemy wiele wolnych aminokwasów. Miód cząbrowy posiada właściwości antyseptyczne i antybiotyczne. Kolor miodu w stanie płynnym jest ciemnobursztynowy, lecz po skrystalizowaniu zmienia barwę na jasnobrązową. Jego smak jest dość ostry pieprzowo-ziołowy, tak jak kwiat cząbru. W Polsce, miód cząbrowy nie jest popularny, za to w Chorwacji jest bardzo znany. Jest jednym z najdroższych miodów, dostępnych na rynku. Jest to także najbardziej wartościowy miód nektarowy. Trudno dostać go w naszym kraju, warto szukać tego typu miodu w pasiekach zlokalizowanych na terenie Kujaw.

Działanie miodu cząbrowego

cząberTen rzadki miód ma wiele cennych właściwości. Może być wykorzystywany na przeziębienie czy stan zapalny górnych dróg oddechowych. Regularnie stosowany działa niczym naturalny antybiotyk, wzmacniając system obronny organizmu. Pomoże na niestrawność żołądkową o charakterze bakteryjnym. Wspomoże leczenie żołądka i gardła. Dodany do czerwonego wina będzie napojem wzmacniającym organizm. W niektórych krajach śródziemnomorskich, miód cząbrowy jest uznawany za afrodyzjak i środek stymulujący aktywność umysłową.

Choć miód cząbrowy jest w Polsce mało znany, z pewnością warto go poszukać i spróbować. Jego właściwości są najlepszym argumentem, potwierdzającym, że to cenny dla zdrowia miód.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Mindi

6 lat temu

Nie znalam miodu cząbrowego ani jego właściwości. Zainteresowałam się tym miodem i zacznę szukać sklepu gdzie można kupić. Myślę, że całej rodzinie podawałabym ten miód ze względu na jego działanie na przewód pokarmowy.

pati25

6 lat temu

Tyle doskonałych właściwości dla naszego zdrowia ma miód cząbrowy,że szkoda by było go nie spróbować i przekonać się o jego działaniu.Muszę go poszukać i kupić

Emilly27k

6 lat temu

Nie miałam okazji zapoznać się z tego rodzaju miodem. Miód jest bardzo smaczny i zdrowy.
Obecnie jest w sprzedaży i cena daje znać po portfelu.

dulcynea

6 lat temu

Właśnie poszukam w sklepie miodu cząbrowego.
Nigdy o takim nie słyszałam , ale po przeczytaniu o jego właściwościach zdrowotnych .
Muszę go koniecznie kupić i wypróbować na sobie i rodzinie.
Może znajdę w sklepach ze zdrową żywnością 🙂

Zostaw komentarz