Psychologia W głąb siebie

Mimika twarzy – co można wyczytać z twoich oczu i ust?

mowa ciała

O tym, że język ciała potrafi zdradzić nasze prawdziwe intencje, z pewnością słyszała już każda z nas. Niektórzy próbują maskować swoje emocje, kontrolując mimikę twarzy. Czy jest to w ogóle możliwe? Co mówi o tobie mimika twarzy?

Pierwsze wrażenie odgrywa kluczową rolę w ocenie nowo poznanej osoby. Gdy spotykamy kogoś na swej drodze, wyrabiamy sobie o nim opinię w ciągu zaledwie 10 sekund. Jeśli pierwsze wrażenie okaże się negatywne, później bardzo trudno zmienić stosunek do danej osoby.  Nie jest to jednak niemożliwe. Chyba każda z nas ma przynajmniej jedną dobrą koleżankę, która pierwotnie wydawała nam się złośliwa i zawistna, a w rzeczywistości  okazała się wspaniałym człowiekiem.  Nasze oczy taksują nową poznaną osobę i zwracają uwagę na jej twarz. Każdy, nawet najmniejszy grymas twarzy maskowany pod uśmiechem potrafi wpłynąć na naszą ocenę drugiego człowieka.

Mowa ciała a pierwsze wrażenie

Znasz to uczucie – do twojego zespołu dołączyła właśnie nowa koleżanka, z którą będziesz dzielić pokój w biurze,  choć jej nie znasz, odczuwasz do niej niechęć. Nie potrafisz zrozumieć tego irracjonalnego uczucia, masz sobie za złe, że tak źle oceniasz kogoś, z kim rozmawiałaś raptem kilka minut.  Znasz przecież powiedzenie, że nie należy oceniać książki po okładce. Mimo to robisz to zupełnie nieświadomie.   W wyniku ewolucji wykształciły się w nas różne mechanizmy i instynkty, w tym intuicja. Bez niej nie potrafilibyśmy w porę uciec przed zagrożeniem czy nawiązać długoletniej przyjaźni.  Każdego dnia podejmujemy mnóstwo decyzji pod wpływem intuicji. Widząc grupkę mężczyzn, odczuwamy strach i przechodzimy na drugą stronę ulicy. Po chwili widzimy, jak wyrostki niszczą wiatę przystanku autobusowego. Jesteśmy w obcym mieście i szukamy drogi do gabinetu lekarskiego, mimowolnie spośród tłumu przychodniów wybieramy te osoby, które budzą nasze największe zaufanie.  Na co zwracamy uwagę, gdy nasz mózg poza naszą kontrolą podejmuje pewne decyzje? Na twarz, jej wyraz, emocje, które ukazują oczy.

Rodzaje sygnałów mimicznych

W przypadku mimiki twarzy rozróżniamy dwa rodzaje sygnałów mimicznych. Nad długotrwałymi, do których zaliczamy uśmiech czy zatroskaną minę, jesteśmy w stanie zapanować w mniejszym lub większym stopniu. Nad przelotnymi, czyli najczęściej grymasami twarzy, nie mamy kontroli. To właśnie one w największym stopniu zdradzają nasze intencje i rzeczywiste emocje.  Jednocześnie przelotne sygnały mimiczne najtrudniej dostrzec, jednak jeśli już je zauważymy, możemy z dużym prawdopodobieństwem ocenić stan emocjonalny drugiego człowieka. Co może zdradzić mimika twarzy? Nasze zainteresowanie rozmówcą, kłamstwo lub prawdomówność, a nawet pożądanie. W związku z tym warto nauczyć się odczytywać te z pozoru nic nieznaczące gesty.

mimika twarzy

Mimika twarzy – co mówią twoje oczy?

Z pewnością nie raz słyszałaś, że oczy stanowią zwierciadło duszy i można bardzo wiele z nich wyczytać. To prawda pod warunkiem, że wiemy, na co zwrócić uwagę.  Osoba obdarzona dużą empatią i znającą ludzką naturę bez trudu odgadnie, czy jej rozmówca kłamie czy mówi prawdę.  Im dłużej z kimś przebywamy, tym bardziej oczywiste wydają nam się jego gesty. Z pewnością  masz przynajmniej jedną koleżankę z pracy, której emocje potrafisz odgadnąć. Dostrzegasz jej zdenerwowanie, radość i podekscytowanie. Kontakt wzrokowy odgrywa niezwykle istotną rolę w komunikacji międzyludzkiej. Gdy widzimy, że ktoś nieustannie patrzy nam w oczy, zazwyczaj odczuwamy zdenerwowanie, niepokój, a nawet lęk. Nieustanne wpatrywanie się komuś w oczy bywa traktowane jako zapowiedź agresji. Warto jednak pamiętać, że  kontakt wzrokowy może też sygnalizować zainteresowanie i namiętność. Osoba zakochana nie wpatruje się jednak nieustannie w oczy swojego wybranka,  robi co pewien czas przerwy, ucieka wzrokiem.  Gdy ktoś  podczas spotkania w cztery oczy w ogóle nie utrzymuje z nami kontaktu wzrokowego, możemy podejrzewać, że nie jest zainteresowany wspólną konwersacją.

W towarzystwie osoby, która budzi nasze pożądanie, źrenica mimowolnie się rozszerza. Podobna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy na swej drodze spotykamy kogoś, kogo się boimy – np. dzielnicowych chuliganów, przełożonego itp. Jedno jest pewne – rozszerzona źrenica z pewnością nie oznacza obojętności.

Gdy masz zwężone źrenice, prawdopodobnie spoglądasz na kogoś lub na coś, co budzi w tobie obojętność. Trudno będzie ci ukryć zainteresowanie kolegą z pracy, nawet jeśli na co dzień go unikasz na biurowych korytarzach. Podczas rozmowy z nim zdradzą cię rozszerzone źrenice.  Co ciekawe, gdy rozmawiamy z kimś, mając rozszerzone źrenice, poprawiamy nastrój drugiej osobie, ponieważ nasz odruch bywa odczytywany jako wyraz zainteresowania jego osobą, wystąpieniem, talentem lub hobby.

Kontakt wzrokowy odgrywa kluczową rolę podczas rozmowy w kawiarni. Już sam fakt, że umówiłaś się z kimś na spotkanie w cztery oczy, bardzo często zdradza zażyłą relację. Chyba że wymaga tego od ciebie wykonywana praca.  Utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy jest bardzo ważne, ponieważ stanowi wyraz naszego zainteresowania i uwagi. Jeśli w trakcie dyskusji, zaczniemy wbijać wzrok w podłogę, nasz rozmówca może to odebrać jako wyraz braku szacunku. Nie należy też przesadzać z kontaktem wzrokowym, wpatrywanie się komuś w oczy przez całą rozmowę, może peszyć.

Jak rozpoznać szczery uśmiech?

Nie tylko oczy, ale także nasze usta potrafią wiele powiedzieć o naszych emocjach i prawdziwych intencjach. Niemniej warto nauczyć się odróżniać prawdziwy, szczery uśmiech od udawanego. Wiele osób próbuje ukryć swoje uczucia pod płaszczem z uśmiechu. Szczególnie dobrze znają ten problem osoby pracujące w usługach, które każdego dnia mają kontakt z klientem. Nawet jeśli jest on nieuprzejmy i niekulturalny, nie można im tego okazać. Uśmiech pozwala im zamaskować złość i irytację, a jednocześnie spuścić negatywne emocje z klienta. Prawdziwy uśmiech poznamy po tym, że śmieją się nie tylko usta, ale też oczy.

Przygryzanie warg sprawia, że bywamy odbierani jako osoby zdenerwowane, które coś przeskrobały i teraz czekają na karę. Taki gest podczas rozmowy może też świadczyć o niemówieniu prawdy lub unikaniu pewnych kwestii. Jeśli nasz rozmówca zaciska wargi podczas naszej wypowiedzi, może to oznaczać, że nie aprobuje tego, co mówimy.

Znajomość mimiki twarzy to niezwykle cenna umiejętność, pozwala nam w porę rozpoznać niebezpieczeństwo i zainteresowanie. Na szczęście odczytywania emocji z brwi, oczy i ust można się nauczyć.

Irmina Cieślik

Komentarze (3)

Mindi

4 lata temu

Kiedyś było mi łatwiej tuszować emocje. Teraz wydaje mi się, że wszystkie moje przeżycia od razu widać na mojej twarzy. Faktycznie są gesty. które pozwalają nam domyśleć się charakteru czy odczucia rozmówcy. Także nie lubie gdy w czasie rozmowy ktoś ucieka oczami, taka osoba wydaje się nieszczera. Ktoś kto ciągle pociera swoje dłonie albo szybko chodzi po pokoju wydaje się, że jest zdenerwowany.

filodendron

4 lata temu

U niektórych wszystko wymalowane jest na twarzy, z oczu , z wyrazu twarzy, z wygięcia ust wiele mozna sie dowiedzieć. Zauważyłam, że ja nie zdając sobie sprawy z tego zmieniam swoja twarz, gdy jestem niezadowlona i zła, kąciki ust ida mi w dół.

pati25

4 lata temu

Ciekawy artykuł.To prawda,,że z mimiki twarzy możemy wiele dowiedzieć się o innych osobach.Trzeba tylko wiedzieć na co zwracać uwagę.Nie lubię,gdy podczas rozmowy ktoś nie patrzy w oczy.Znam taką osobę,która zawsze ucieka wzrokiem,gdy się z nią rozmawia.Jakby miał coś do ukrycia.

Zostaw komentarz