Kultura Styl życia

Miłość w cieniu wielkiej wojny – Bogna Ziembicka

miłość w cieniu wielkiej wojny

Bogna Ziembicka ma na swoim koncie wiele świetnych powieści, w których miłość rodzi się w trudnych czasach i musi przezwyciężyć wiele przeciwności losu. Jej najnowsza książka jest równie intrygująca. Dlaczego warto sięgnąć po Miłość w cieniu wielkiej wojny.

Lekarz pracujący w szpitalu wojskowym i piękna kobieta

Gaston Laval na co dzień niesie pomoc osobom poszkodowanym w wyniku wojny. Robi wszystko, co w jego pomocy, aby uratować każde ludzkie życie. Pewnego dnia do jego życia wkrada się promyk nadziei. Jest nim pewna kobieta, Muriel de Voss, która przywozi do niego rannego, polskiego żołnierza. Piękna i intrygująca szybko zdobywa serce lekarza.  Gdy Gaston poznaje historię Muriel, czuje się nią poruszony do głębi serca.  Tych dwoje połączyło ogromne i niezwykle silne uczucie. Niestety, w czasach wojennej zawieruchy przyszło im się rozdzielić. Muriel wyjeżdża do Hiszpanii, gdzie pragnie studiować medycynę. Warto zaznaczyć, iż w tamtych czasach kobieta, która chciała się kształcić, była traktowana w całej Europie jako odszczepieniec. Gaston postanawia wyruszyć za ukochaną przez Pireneje, tym samym naraża swoje życie na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Kobieta podążająca za marzeniami

Muriel jest niewątpliwie najmocniejszą stroną powieści Miłość w cieniu wielkiej wojny. To kobieta silna i zdeterminowana, która nie boi się walczyć o swoje marzenia. Jej determinacja pozwala jej studiować upragnioną medycynę.

Brak romantycznych porywów serca

Z kolei Gaston nie jest kochankiem budzącym ciepłe uczucia. W jego postaci cały czas można dostrzec jakiś zgrzyt. Długo zastanawiałam się, o co chodzi, ale już wiem, z czego wynikały moje odczucia. Gaston jest mężczyzną, który skupia się na swojej ciężkiej pracy podczas wojny. To zapewne ona nieco go znieczuliła i zabiła w nim radość życia. Brakuje w nim spontaniczności i romantycznych porywów serca. Jego miłość do Muriel jest taka zwyczajna i praktyczna, że aż przestaje budzić w czytelniku emocje. Dużo bardziej polubiłam w tym przypadku postać kobiecą, która wie, czego pragnie, dąży do tego. Potrafi sięgać po to, co trudno dostępne.

Miłość w cieniu wielkiej wojny, czyli jak stłamszeniu ulegają uczucia

Miłość w cieniu wielkiej wojny to tytuł, który jest adekwatny do treści książki. Rzeczywiście wojna jest tutaj elementem przyćmiewającym wielkie uczucie. To właśnie ona odbiera mu barw i rozdziela zakochanych.  Bogna Ziembicka stworzyła kolejną ciekawą i intrygującą książkę, po którą warto sięgnąć w zimowe wieczory.

Komentarze (2)

alibabka

4 lata temu

Bardzo lubię powieści Bogny Ziembickiej. Ta o trzech kobietach i jednym mężczyźnie była świetna, więc chętnie przeczytać „Miłość w cieniu wielkiej wojny”.

Zostaw komentarz