Kultura Styl życia

Miłość na celowniku – Joanna Godecka i Sylwia Stodulska-Jurczyk

Miłość na celowniku

Miłość na celowniku to poradnik dla wszystkich, którzy pragną stworzyć dobry związek. To też doskonała książka dla osób, które pragną zrozumieć dziwne zachowanie byłych partnerów i popełnione przez siebie błędy. Joanna Godecka i Sylwia Stodulska-Jurczyk przyglądają się różnym aspektom relacji romantycznych.

Rozczarowania przyczyną braku zaufania

W poradniku Miłość na celowniku sporo miejsca poświęcono rozczarowaniom. Bardzo często przez złe doświadczenia z przeszłości zamykamy się na nowe relacje. Kierujemy się tutaj stereotypami. Mężczyźni mogą zakładać, że wszystkie kobiety są chciwe i mają zmienne nastroje. Natomiast kobiety nierzadko wychodzą z założenia, że facetom chodzi tylko o seks. To bardzo krzywdzące przekonania, które nie tylko utrudniają odnalezienie drugiej połówki, ale też sprowadzają na nas nieszczęścia. Działają poniekąd jak samospełniająca się przepowiednia.

Mity na temat miłości

Joanna Godecka i Sylwia Stodulska-Jurczyk przyglądają się również różnym przekonaniom Polaków dotyczących miłości. Jak dochodzimy do wniosku, że na swojej drodze spotkaliśmy tę jedyną lub tego jedynego? Kiedy przegapiamy szansę na miłość?

Jak dzieciństwo wpływa na nasze relacje romantyczne?

Wiele osób przeżyło w przeszłości jakąś traumę. Np. pochodzi z dysfunkcyjnej rodziny, padło ofiarą przemocy, oglądało wieczne kłótnie rodziców. W rezultacie takie osoby mają albo bardzo niską samoocenę, albo boją się bliskości. Nie są w stanie uwierzyć, że ktoś wartościowy może ich pokochać. Sami sabotują starania drugiej osoby, na której im zależy. Wolą związać się z kimś, kogo oceniają jako mało atrakcyjnego partnera, bo odrzucenie przez taką osobę boli mniej niż rozstanie z ideałem.  Takim osobom też trudno zagadać do kogoś, gdy podoba im się druga strona.

Bierne czekanie na miłość

W poradniku Miłość na celowniku Joanna Godecka oraz Sylwia Stodulska-Jurczyk zwracają też uwagę na to, że wiele z nas decyduje się na bierność. Wolimy czekać, aż ktoś na zauważy, niż samemu wykazać inicjatywę. Tak panicznie boimy się bowiem odrzucenia.  Nierzadko też wysyłamy mylne sygnały, bo boimy się w jakikolwiek sposób zdradzić swoje zainteresowanie drugą osobą.

Miłość na celowniku to książka, która skłania do odbycia podróży w głąb siebie i udzielenia szczerej odpowiedzi na trudne pytania. Poradnik ten potrafi też lepiej zrozumieć postawę drugiej strony i ocenić, kiedy dana relacja nie ma żadnych szans na powodzenie.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz