Migrena
Migrena na tle nerwowym

Migrena to niezwykle tajemnicza przypadłość, pojawia się niespodziewanie i dezorganizuje nasze życie. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać pulsujący ból głowy. Jednym z nich jest stres.
Przed tobą ważny egzamin, od niego zależy, czy dostaniesz awans w firmie. Nic dziwnego, że bardzo przeżywasz test, choć od tygodni przygotowywałaś się do niego nocami. Chciałabyś wypaść jak najlepiej, w przeciwnym wypadku będziesz żałowała poświęconego czasu i pieniędzy, których nie zarobisz na wyższym stanowisku. Twoje rozważania potęgują stres, ten wprawdzie mobilizuje do działania i przyspiesza procesy myślowe, ale hormony odpowiedzialne za wytężoną pracę umysłu, mogą powodować ból głowy. Na szczęście migrenie można zapobiec. Jak? Poświęcając czas na naukę technik relaksacyjnych. Chcesz uniknąć bólu głowy? Zapanuj nad stresem!
Techniki relaksacyjne w profilaktyce migreny
Nie wszyscy potrafimy zachować zimną krew w trudnej sytuacji, ale każdy może się tego nauczyć. Jesteś nerwusem i nawet drobnostka potrafi wyprowadzić cię z równowagi? Znajomość technik relaksacyjnych wpłynie korzystnie na twoje życie. Na niekontrolowanych wybuchach złości cierpią nie tylko twoi współpracownicy, ale przede wszystkim ty sam. Z punktu widzenia ewolucji adrenalina ma na celu zmobilizować nas do walki, gdy na horyzoncie pojawi się niebezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, iż podwyższony poziom hormonu na dłuższą metę zaburza funkcjonowanie organizmu i sprzyja migrenie. Chcesz cieszyć się długim, spokojnym życiem? Okiełznaj negatywne emocje.
Czujesz, że za chwilę wybuchniesz? Masz do napisania sprawozdanie z ostatniego półrocza, a szef zasypuje cię dodatkowymi zadaniami, każde z nich jest równie ważne. Nie wiesz, w co włożyć ręce, w głowie pojawia się mętlik, a krew szybciej pulsuje. Zwolnij! Jeśli nie zapanujesz nad stresem, za chwilę dopadnie cię migrena, a wtedy na pewno nie przedstawisz raportu zarządowi. Myślisz – łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić? Nic bardziej mylnego, na początek wstąp do łazienki i umieść nadgarstki pod strumieniem zimnej wody. To z pewnością ostudzi twój temperament. Możesz też przemyć twarz chłodną wodą. Po obniżeniu temperatury ciała odzyskasz kontrolę nad swoimi emocjami i powstrzymasz się przed ostrymi komentarzami w kierunku szefa. Emocje opadły? Teraz możesz wrócić do biura i zająć się pracą.
Ulubiona muzyka – recepta na dobry humor
Od 8 godzin wprowadzasz poprawki do projektu, z każdą minutą stajesz się bardziej nerwowa i rozdrażniona. Nie możesz przerwać pracy? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś stworzyła sobie dogodne warunki. Włącz ulubioną muzykę, niekoniecznie musisz słuchać Vivaldiego czy Bacha. Wprawdzie utwory klasyczne działają kojąco i relaksująco, ale najlepiej pracuje się przy dźwiękach, które sprawiają nam przyjemność. Nucąc pod nosem refren ulubionej piosenki, zapominasz o stresie i tym samym pracujesz wydajniej. Pamiętaj, by podczas wprowadzania poprawek do projektu robić sobie krótkie przerwy. Wstań, rozciągnij się, spójrz za okno i zjedz coś. Na biurku warto postawić dzbanek z wodą, regularnie uzupełniaj płyny. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż odwodnienie organizmu często prowadzi do migreny.
Irmina
Migrena to niezwykle tajemnicza przypadłość, pojawia się niespodziewanie i dezorganizuje nasze życie. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać pulsujący ból głowy. Jednym z nich jest stres.
Pranayama kontra ból głowy
Chcesz zapanować nad stresem? Naucz się oddychać! To nie żart, świadome wdechy i wydechy gwarantują dobre samopoczucie. Nie panujesz już nerwami i czujesz, że za chwilę wybuchniesz? Weź głęboki wdech i zrób swobodny wydech. Czujesz różnicę? Jeśli wciąż towarzyszy ci zdenerwowanie, kilkukrotnie powtórz czynność. Panując na oddechem, odzyskujesz kontrolę nad swoim życiem i emocjami. Chcesz popracować nad sobą? Zapisz się na zajęcia z pranayamy, które nierzadko prowadzą instruktorzy jogi. Ćwiczyć możesz też na własną rękę, musisz tylko znaleźć spokojny zakątek, w którym nic nie będzie cię rozpraszało.
Właśnie pokłóciłaś się z sąsiadką, która zarzuciła ci złą wolę? Daj upust swoim emocjom, w tym celu możesz zadzwonić do przyjaciółki lub wybrać się na popołudniowy jogging. Ruch na świeżym powietrzu pozwala rozładować stres. Gdy ćwiczysz, twój organizm produkuje endorfiny, zwane również hormonami szczęścia. Lubisz jeździć na rowerze? Nie odmawiaj sobie tej przyjemności. Udowodniono, iż osoby, które przemieszczają się na dwóch kółkach, są bardziej zadowolone z życie i lepiej znoszą stres niż ich koledzy, którzy do pracy dojeżdżają samochodami. Na korzyść roweru przemawia również fakt, iż ten środek lokomocji pozwala ominąć korki. Po powrocie z przejażdżki czy popołudniowego joggingu z pewnością spojrzysz na problem z innej perspektywy. Szkoda życie na złość i roztrząsanie negatywnych emocji, nie pozwól, by zachowanie sąsiadki doprowadziło do bólu głowy.
Wsparcie drugiego człowieka
Osoby, które dzielą się zmartwieniami z bliskimi, rzadziej zmagają się z migreną niż ludzie tłumiący w sobie emocje. Wsparcie drugiego człowieka sprawia, że problem przestaje być straszny, w głowie pojawiają się rozwiązania, na które wcześniej nie wpadliśmy. Warto o tym pamiętać i następnym razem poprosić przyjaciółkę o radę. Co dwie głowy to nie jedna. Nawet jeśli zaufana osoba nie zasugeruje żadnego rozwiązania, z pewnością poczujemy się lepiej, wyrzuciwszy z siebie wszystko, co nas trapi. Partner zasugerował, że jesteś osobą leniwą? Poproś przyjaciółkę o szczerą opinię. Niewykluczone, że mąż wymaga od ciebie więcej, niż sam wnosi do związku. Jeśli przyjaciółka potwierdzi słowa partnera, będziesz wiedziała, nad czym warto popracować.
Nie daj się migrenie! Choć nie zawsze jesteśmy w stanie ustrzec się przed pulsującym bólem w skroniach, możemy wyeliminować ze swojego życia stres. Nerwy i negatywne emocje nie służą dobremu samopoczuciu. Techniki relaksacyjne i umiejętność panowania nad stresem stanowią cenny oręż w walce z migreną. Złe emocje tylko zaostrzają ból głowy.
Irmina
« Pierwsza pomoc przy I i II typie cukrzycy
pati25
8 lat temu
Stres to częsta przyczyna migreny.Ten artykuł podsunął świetne rady jak walczyć z migreną,.Najlepiej to unikać sytuacji stresujących
Mindi
9 lat temu
Nie mam problemów a migrenami, ale moje znajome bardzo się męczą z przypadłością, która utrudnia im życie. Nie do końca rozpoznane jest podłoże migrenowych bóli ale całe szczęście, że można coraz lepiej sobie z tym radzić.
amandos
9 lat temu
Mnie często dopada migrena, gdy mam problemy w pracy. Wystarczy, że się zdenerwuję, a już pojawia się ból głowy.
Danusiate
9 lat temu
Mam koleżankę, którą dopadają tak silne ataki migreny, że praktycznie nie może normalnie funkcjonować. Żaden lekarz nie jest w stanie jej pomóc – i to jest najgorsze, bo przecież medycyna idzie do przodu, a migrena nadal jest zmorą tak wielu osób. Ja – tak jak Filodendron – miewam silne bóle głowy, kiedy się zdenerwuję – dawniej zdarzały mi się też ataki migrenowe, ale ostatnio (odpukać) – bardzo rzadko i nie takie silne, jednak pamiętam, jakie to uczucie.
filodendron
9 lat temu
Migrena często bywa na tle nerwowym. Niekiedy ,gdy sie zdenerwuję mam taki straszny ból głowy ,ktore przechodzi dopiero na drugi dzień. Na szczęście nie spotyka mnie to często. Za to bolą mnie inne części ciała. 🙁 Moja siostrzenica odziedziczyła migrenę po swoim ojcu i często cierpi z powodu migreny.
drobina
9 lat temu
„Migrena to niezwykle tajemnicza przypadłość”.
Czasami mam serdecznie dość tej tajemniczej przypadłości
– towarzyszy mi od wielu lat:( Na szczęście od jakiegoś czasu ta „przyjemność” dopada mnie coraz rzadziej. Sądzę, że w dużej mierze przysłużył się do tego powrót do aktywności fizycznej. Między innymi mam na myśli ukochane dwa kółka, czyli mój srebrny rowerek, na którym jezdżę codziennie.:-):-):-X