Kobiece dolegliwości Zdrowie

Mięśniaki macicy

miesniaki-macicy

Mięśniaki, a właściwie włókniako-mięśniaki należą do nowotworów nie tworzących przerzutów i nie niszczących sąsiadujących tkanek. Występują one najczęściej w postaci łagodnych guzów niedających żadnych objawów.

Dokładna przyczyna powstawania mięśniaków nie jest do końca znana jednakże wiadomo, że rozrost tego rodzaju nowotworów wywołują estrogeny. To wyjaśnia dlaczego mięśniaki nie występują w okresie pokwitania, a po menopauzie samoistnie ulegają zmniejszaniu się.

Badania

Badanie ginekologiczne pozwala wykryć mięśniaki. Równie skuteczne w wykryciu wielkości i położenia mięśniaków są ultrasonografia i wziernikowanie macicy.

Objawy

Większość mięśniaków występuje bezobjawowo. Bywa też, że ok. 30% mięśniaków daje objawy takie jak m. in. powiększenie brzucha, obfite i długotrwałe miesiączkowanie, zaparcia, przewlekłe bóle krzyża, bolesny ucisk na pęcherz moczowy, częstość oddawania moczu, bolesne współżycie, trudności w zajściu w ciążę i poronienia.

ALNG

Mięśniaki, a właściwie włókniako-mięśniaki należą do nowotworów nie tworzących przerzutów i nie niszczących sąsiadujących tkanek. Występują one najczęściej w postaci łagodnych guzów niedających żadnych objawów.

Leczenie

Mięśniaki dużych rozmiarów usuwa się zwykle chirurgicznie, natomiast mniejsze zazwyczaj się kontroluje załączając terapię hormonalną. Podawanie progestageów może likwidować większość przykrych objawów związanych z obecnością mięśniaków.

W leczeniu chirurgicznym często stosowana jest miomektomia, pozwalająca na zachowanie płodności, dzięki usunięciu jedynie mięśniaków, a nie części lub całości macicy.

ALNG

Komentarze (7)

elle@elle

10 lat temu

Ja miałam mnóstwo kaszaczkowatych tzn .małych mięsniaków i z tego powodu przewlekłe,niekończącę się miesiączki -menometrorrhagia,mój ginekolog pomógł mi zakładając wkładke MIRENA ,ciekły hormon to wszystko rozpuścił i moja męka się po kilku latach ,nieskutecznego leczenia zakończyła.

pati25

11 lat temu

Ostatnio przeczytałam artykuł .Zacytuję
„PRAWDY I MITY o mięśniakach macicy

Diagnoza: mięśniaki macicy jest równoznaczna z diagnozą: to nowotwór!
MIT!
Aż 61% kobiet, które brały udział w badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska „Między nami kobietami: Jak Polki dbają o swoją kobiecość?” obawia się diagnozy postawionej przez lekarza ginekologa wskazującej na mięśniaki macicy, które kojarzą im się z nowotworem złośliwym. Tymczasem mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które niezwykle rzadko ulegają zezłośliwieniu.
Zdaniem eksperta: „Często wśród pacjentek, u których wykrywane są mięśniaki macicy, obserwuję przerażenie i lęk. Ten stan wiąże się z brakiem wiedzy na temat mięśniaków macicy. Dlatego nie bójmy się pytać ginekologa, szukać wiarygodnych informacji. Niewiedza budzi strach, a w przypadku mięśniaków macicy jest on niepotrzebny, bo mięśniaki są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych” – podkreśla dr Jacek Tulimowski, ginekolog.

Mięśniaki macicy to problem, który dotyczy kobiet w okresie menopauzy.
MIT!
Mięśniaki macicy, zwane także włókniakami, są najczęściej występującymi łagodnymi, zależnymi od hormonów guzami kobiecych dróg rodnych, występującymi u kobiet w wieku rozrodczym.
Mięśniaki macicy występują u ok. 40% kobiet w wieku od 35. do 55. roku życia. W diagnostyce tego problemu ważną grupę stanowią także kobiety, które nie rodziły.
Zdaniem eksperta: „Co prawda, mięśniaki diagnozuje się również u co drugiej miesiączkującej pięćdziesięciolatki, ale takie statystyki nie są powodem do tego, by stwierdzić, że mięśniaki pojawiają się głównie u kobiet w wieku menopauzalnym” – tłumaczy dr Piotr Bierżyński, ginekolog.

Mięśniaki macicy ciężko jest zdiagnozować
MIT!
Bardzo często zdarza się, że mięśniaki nie dają o sobie znać, ale stosunkowo łatwo można je wykryć – wystarczy regularnie się badać i przynajmniej raz w roku wykonywać USG ginekologiczne.
Zdaniem eksperta: „Wśród objawów towarzyszących mięśniakom najczęściej obserwuje się nieprawidłowe, przedłużone krwawienia, często prowadzące do anemii. Do innych należą również objawy uciskowe (na pęcherz moczowy, odbyt, narządy sąsiednie), okresowe zaparcia, wysiłkowe nietrzymanie moczu i objawy bólowe. Mięśniaki mogą powodować zaburzenia płodności, a nawet poronienia. Oprócz dolegliwości natury somatycznej, kobiety odczuwają duży dyskomfort psychiczny” – podkreśla dr Piotr Bierżyński, ginekolog.

Mięśniaki macicy wpływają na jakość życia intymnego!
PRAWDA:
Zdaniem eksperta: „Kobiece dolegliwości wywierają duży wpływ na życie intymne kobiet. To wyjątkowa sfera życia każdego człowieka. Typowe fizyczne objawy mięśniaków, takie jak nadmierne krwawienia oraz ból podczas stosunku mają swoje konsekwencje psychologiczne. Często jest tak, że kobiety unikają bliskich kontaktów z partnerami, zamykają się w sobie, mają niższe poczucie własnej wartości. W przypadku mięśniaków, problemy pojawiają się także po interwencjach chirurgicznych. Konieczność usunięcia macicy niekiedy powoduje u kobiet lęk przed utratą kobiecości. Dlatego bardzo istotna jest tutaj rozmowa pacjentek zarówno z lekarzem ginekologiem, jak i z bliskimi osobami oraz wsparcie ze strony kobiet, u których już zdiagnozowano mięśniaki macicy” – tłumaczy Mariola Kosowicz, psychoonkolog.

Mięśniaki macicy leczy się operacyjnie!
TO PRAWDA, ALE…
„Na pewno czeka mnie operacja” – to pierwsza myśl, która nasuwa się pacjentkom, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy. Jeszcze do niedawna operacyjne leczenie mięśniaków macicy było powszechne. Jednak współczesna medycyna oferuje szereg nowoczesnych metod diagnozowania i leczenia mięśniaków macicy, których wybór jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, umiejscowienia mięśniaka, jego rozmiaru i unaczynienia.
Zdaniem eksperta: „Od niedawna na polskim rynku stosowana jest innowacyjna, farmakologiczna (nieinwazyjna) metoda leczenia mięśniaków macicy. Polega ona na zastosowaniu substancji czynnej – octanu uliprystalu – która powoduje zahamowanie obfitego krwawienia w ciągu pierwszych 10 dni leczenia. W przeważającej większości działania niepożądane mają nasilenie łagodne i umiarkowane; najczęstszym działaniem niepożądanym są uderzenia gorąca. Terapia octanem uliprystalu trwa do 3 miesięcy i posiada korzystny profil bezpieczeństwa” – tłumaczy dr Jacek Tulimowski, ginekolog”

arletka

12 lat temu

brawo summer, w pełni popieram Twoje zdanie, zbyt lekkomyślne podejście lekarzy do przypisawania hormonów jeszcze długo będzie przynosić negatywne skutki. Podobnie było z antybiotykami a teraz lekarze zaczynają mądrzeć.Doskonale pamiętqm, jak na najmniejszy katar odrazu przypisywano moim dzieciom antybiotyk nawet 3X w miesiącu. Podobnie teraz z hormonami szybko dużo, bez badań i na chybił trafił. A potem nadwaga 20kg w przeciągu 3 miesięcy. Nie dajcie sie kobietki.

Meguszka

12 lat temu

Czuję się pocieszona tym artykułem. Okazuje się, że z mięśniakami można żyć, nie zagrażają życiu czy zdrowiu.

pati25

12 lat temu

Mięśniaki macicy to problem wielu kobiet.Jednak pocieszające jest,że chociaż jest to rodzaj nowotworu ale jest on łagodny i nie daje przerzutów.Chodźmy i badajmy się u ginekologa

linet

12 lat temu

Staję obok Ciebie Summer i wtóruję :nie pozwalajcie sobie wmówic dziewczyny, żadnej terapii hormonalnej bez wcześniejszego oznaczenia poziomu hormonów!
Nie dajcie się leczyc „w ciemno”!
Trzeba przyznać,że Summer wiele razy o tym przypominała, ja się też dołączam do jej apelu.

summer

12 lat temu

O, w końcu ktoś napisał „złe słowo” o estrogenach!;). Powtórzę po raz kolejny: nie dajmy sobie przepisywać HTZ bez badań poziomu hormonów, bo pierwszym hormonem, którego nam brakuje jest właśnie progesteron, a usilnie kładziony jest zwykle nacisk na brak estrogenów w czasie menopauzy! Może jednak natura wie lepiej i słusznie nam ten estrogen z wiekiem „zabiera”?

Zostaw komentarz